Сплять стоячи та співають. Цікаві факти про китів

Кити – одні з найдивовижніших ссавців у світі. Що ж цікавого відомо про цих океанських велетнів? 

Відео: Facebook/Monterey Bay Whale Watch

Які розміри мають?

Сині кити — найбільші у світі тварини. Довжина дорослого ссавця – близько 30 метрів, а вага стартує від 130 тонн,  важче за три фури.  Язик цього ссавця важить приблизно як слон, а розмір серця можна порівняти із розміром легкового автомобіля. 

Найменші китоподібні — білопузий дельфін і дельфін Гектора у довжину не перевищують 1,2 м, а їхня вага складає близько 45 кг. 

Відео: YouTube/NatGeo Wild 

Як дихають? 

Кити – не риби, а ссавці, а тому дихати під водою не можуть. На їхній голові є отвір, через який вони втягують повітря у трахею і згодом заповнюють ним легені. Довкола отвору є щільні м’язи, які закривають його під водою і розкривають на поверхні. Кити можуть надовго затримувати повітря – до прикладу, горбаті кити можуть прожити не дихаючи півтори години.  

У крові китів надзвичайно високий рівень гемоглобіну і міоглобіну, які зберігають кисень. Через це вона має дуже темний, майже чорний колір. 

Чим харчуються?

Попри свій величезний розмір, кити харчуються крихітними ракоподібними креветками - планктоном.  В їхньому роті є низка вкритих щетинками пластин, які фільтрують воду, що потрапляє до рта тварини. Лише  за один ковток кити здатні вмістити у роті до 5 тонн води і планктону. Потім кит зчищає з щетинок у роті харч своїм величезним язиком. 

Як тримаються під водою нерухомими?

Кашалоти вирізняються від інших китів наявністю органа спермацета у голові. В ній міститься рідина, схожа на віск, що допомагає контролювати плавучість під час зміни температури. Вона змінює щільність та полегшує і пришвидшує занурення та спливання ссавця, а також допомагає йому залишатися нерухомим на глибині. Також ця рідина допомагає кашалоту чути, адже бере участь у генерації звуку. 

Як кити сплять? 

Китоподібні вдихають повітря над поверхнею води, а тому і спати можуть лише на невеликій глибині. Під час сну їхні тіла повільно опускаються донизу. Також вченими був зафіксований цікавий факт – кити вміють дрімати і роблять це у вертикальному положенні за кілька метрів від поверхні. Триває цей короткий сон 10-15 хвилин. 

Як спілкуються?

Кити відомі своїми голосними "співами". Так, самці горбатих китів можуть затягувати пісню до 30 хвилин. Вчені вважають, що так вони привертають увагу самиць та сигналізують іншим самцям про своє розташування. 

Відео: YouTube/Rachael blake 

Найсамотніший кит у світі

Навіть серед китів є знаменитості. Один з них – найсамотніший кит на землі, або 52-герцевий кит. Ця особина чоловічої статі відома завдяки співу на унікальній для цих ссавців частоті. Іншого такого кита просто немає, а того його і охрестили найсамотнішим. Уперше цього кита почули у 1989. Відтоді "голос" одинака періодично фіксували вчені. Його вид ідентифікувати не вдалося. Ймовірно, він є гібридом синього кита та фінвала.  Зробити його фото чи відео досі не вдалося нікому.

Як розмножуються? 

Строки статевої зрілості та тривалість вагітності у китів залежить від їхнього виду. Зокрема, сині кити починають спарюватися у віці 5-10 років. Самиця виношує дитинча близько року і народжує лише одного малюка раз на три роки. Вага новонародженого кита приблизно рівна вазі дорослого бегемота.

Також вчені отримали докази, що кити різних видів можуть спарюватися між собою. Наприклад, сині кити та фінвали.  

Як стрибають над водою?

Попри величезні розміри та велику вагу, кити можуть повністю вистрибнути з води та навіть зробити пірует. Допомогає у цьому масивний хвостовий плавець, що є унікальним для кожного кита, як відбитки пальців для людини. 

А от причин цих стрибків дослідники не знають. Ймовірно, кити роблять такі трюки, аби очистити шкіру від шкідників. А може й просто для розваги. 

Відео: YouTube/Craig Capehart 
 

 

Чому скоюють "самогубства"? 

Випадки масової загибелі китів та дельфінів через їх викидання на берег траплялися у різних куточках світу, однак достеменну причину такої поведінки вченим встановити досі не вдалося. Існує принаймні кілька версій, чому ці океанські створіння скоюють "самогубства":

  • квапляться на допомогу своїм родичам та не можуть вибратися з мілини;
  • втрачають здатність орієнтуватися у просторі через геомагнітні збурення;
  • глухнуть чи втрачають акустичний контроль над середовищем через техногенні причини чи військові навчання у воді/гідролокатори; 
  • страждають від забруднення океану. 

 

Дізнатися більше