Occupy Україну

Occupy Україну

Володимир В'ятрович

Напрошується історична аналогія — так спокійно радянські спецслужби могли діяти тільки на окупованих СРСР територіях.

Серед бурхливих передвиборчих буднів минулого тижня у стрічку новин раптом потрапила подія, яка нібито не стосується України і точно не стосується виборів.

Мова йде про зникнення російського опозиціонера Леоніда Розвазжаєва, якого напередодні звинуватили у підготовці антидержавних акцій в Росії. Як виявилося згодом, росіянина викрали і повернули додому нащадки доблесних чекістів.

Напевно, ця подія не була б варта аж надто великої уваги українців, особливо напередодні доленосного для них вибору, якби викрадення російського дисидента не відбулося в столиці нашої країни.

Очевидно, що такі дії російських спецслужб дуже нагадують почерк КҐБ. Затримання неугодного владі в іншій країні при спробі втечі від її довгих рук, викрадення і повернення на батьківщину, допит і тортури, зізнання і гучний процес.

Це – елементи класичного сценарію, майже всі з яких присутні у випадку з Розвазжаєвим. Поки бракує тільки "процесу століття", який не лише проллє світло на деталі страшної змови, але й завершиться суворим, "за законами революційного часу", вироком.

Це затримання є лише однією з цілої низки подій у сусідній країні, які підтверджують, що в Росії услід за реабілітацією радянського минулого намагаються активно використовувати його методи у сьогоденні.

Схоже, Путін після впевненої перемоги на виборах, яка забезпечила йому ще багато років перебування біля керма, вирішив присвятити свої зусилля ліквідації наслідків "найбільшої геополітичної катастрофи" минулого століття, як він назвав розпад Радянського Союзу.

Але у зв'язку з цим випадком лякає не тільки ситуація в Росії. Він дуже чітко показав і становище в нашій державі: спецслужби України (фінансова підтримка яких з боку влади – тобто з наших кишень – постійно зростає) не здатні завадити діяльності на нашій території агентів іншої держави.

Людину, яка щойно написала заяву щодо надання політичного притулку, спокійно викрадають і непомітно для всіх українських силових органів — СБУ, МВС, СЗР, прикордонної служби — вивозять із нашої країни. Як з'ясувалося згодом, дуже "непомітним" чином — спеціально підготовленим літаком.

Тут знову напрошується історична аналогія — так спокійно радянські спецслужби могли діяти тільки на окупованих СРСР територіях.

Саме з окупованого Відня в 1947 році викрали австрійського князя Вільгельма фон Габсбурга, відомого симпатика та активіста українського національного руху, більш знаного у нас під іменем Василь Вишиваний.

Із зайнятої совєтами Праги тоді ж, у 1947-му, радянські спецслужби викрали і відомого діяча ОУН Володимира Горбового. Перший з них помер у Лук'янівській в'язниці, а другий відбув багаторічне ув'язнення у сталінських таборах. Таких випадків з участю НКВД, СМЕРШ чи КҐБ було чимало.

На інших територіях, де радянські спецслужби не почувалися так упевнено, їхні агенти ліквідовували своїх ворогів. Найвідомішими для українського читача є приклади вбивства в Мюнхені діяча ОУН Льва Ребета (1957 рік) та Степана Бандери (два роки після цього).

Із сучасної російської історії, яка підтверджує, що в діяльності її спецслужб мало що змінилося з радянських часів, можна згадати вбивство Олександра Литвиненка у Лондоні.

Отже, сучасні російські спецслужби почуваються на українській території так само спокійно, як радянські на окупованих теренах.

Звичайно, на вулицях Києва та інших українських міст немає танків, тут не розгортаються гарнізони чужих військ. Адже наразі для утримання контролю над країною досить того, щоб мешканці Банкової, Грушевського та Володимирської просто не помічали деяких "дружніх" кроків з боку сусідньої держави.

Володимир В'ятрович

Повʼязані теми:

Наступна публікація