Резекція гуманітарної півкулі

Резекція гуманітарної півкулі

Володимир Семиноженко / Фото: УНІАН

Усередині партії влади відбуваються процеси форматування бізнес-потоків. Кожному своє, а якщо ти замахуєшся на чуже – то одразу отримуєш по дупі, причому – копняком.

Слід визнати: без гуманітарного віце-прем'єра Володимира Семиноженка український уряд виглядатиме значно гірше. На вигляд цьому політику 45-50 років, і треба спеціально копирсатися у біографічних довідках, аби з'ясувати, що 9 червня Володимиру Петровичу виповнилося аж 60-т, і він лише на два з лишком років молодший за главу правлячого кабінету Миколу Азарова. Завжди холений і підсмаглий, з гламурною зачіскою, симетричною посмішкою, підтягнутою поставою, без похмільних мішків під очима, - він складав гідну конкуренцію набріоліненому (як любить акцентувати колега Юрко Винничук) Валерію Хорошковському.

З п'ятниці концентрація гламуру на один квадратний метр уряду зменшилася удвічі: Володимира Семиноженка "пішли" у відставку. Хоча очільники Партії регіонів намагаються вдавати, що вони самі в шоці від такої непоправної втрати, але насправді імітувати гуманітарну катастрофу їм вдається важко, бо, по-перше, усім зрозуміло, що без взаємної санкції президента та прем'єра провести оту резекцію було б неможливо, по-друге, "регіональні" штики у ВР одразу проговорилися, що це була домашня заготовка. Тому, відповідно, важливо знати, чому "заготовили" ліву руку Миколи Азарова, ту саму, яка ще якихось 6 років тому виконувала обов'язки голови Партії регіонів?

У політичній тусовці називаються дві головні версії того, чому український уряд позбувся своєї гуманітарної півкулі. Перша – комерційно-корупційна, і на неї першим натякнув спікер-бютівець Микола Томенко. "В силу певних обставин ця особа контролювала достатньо серйозні фінансові і організаційні проекти, - сказав добродій Томенко, - Лише закупки за державні кошти медикаментів, ліків сягають більше 20 мільярдів гривень. Є також дуже дорогий і корумпований напрямок, пов'язаний з інтелектуальною власністю та напрямок гуманітарної допомоги. Наскільки я поінформований... Семиноженко вирішив стати реальним начальником в усій цій справі і забув про існування інших людей в уряді".

Версія бізнес-конфлікту дуже популярна, тому зупинюся на ній докладніше. Якщо перекласти слова Томенка з чиновницької мови, то, очевидно, виходить наступна картина:

- Закупівля медикаментів, особливо сильнодіючих наркотичних препаратів та препаратів для лікування онкохворих – надвигідний бізнес, контроль за яким намагаються встановити усі серйозні люди країни. Злі язики подейкують, що Володимир Петрович спробував влаштувати на цьому ринку "недобросовісну конкуренцію" одному із своїх вождів. На користь цієї інформації свідчить заява Вадима Колесніченка, який звинуватив Семиноженка у створенні "нікому не потрібного" Держкомітету з контролю над обігом наркотиків.

- Інтелектуальна власність – здавалося б безнадійний напрямок для задоволення особистих інтересів чиновника... якби не одне але – реєстрація усіляких там брендів та торгових марок. Ця процедура дуже ускладнена і розтягнута в часі, але кожному, хто бажає реєструвати ТМ чи бренд не роками, а в лічені місяці, завжди можна допомогти. Тому за цей напрямок "благодійної допомоги" теж завжди знаходяться бажаючі поборотися.

- І, нарешті, благодійна допомога. Для покращення життя вже сьогодні це вкрай відповідальний напрямок. Зокрема, чимало добрих людей допомагають вбогим українцям чим можуть, і саме від гуманітарного віце-прем'єра залежить, як будуть розмитнені усі ці бентлі, ролс-ройси, майбахи та хамери – зі сплатою митної вартості чи справедливо, як соціальна допомога.

Якщо по першому з напрямків (медичному) у Семиноженка був відвертий конфлікт зі своїми кураторами, то по двох останніх у нього проявилася традиційна українська натура – небажання ділитися з ближніми. От ближні об'єдналися і вирішили, що (цитую за Колесніченком), діяльність Володимира Семиноженка на посаді віце-прем'єра з гуманітарних питань не відповідала програмі Партії регіонів. Крапка.

Постскриптум до першої версії: "регіонали" заявили, що розглядається можливість ліквідації посади гуманірного "віцика" взагалі. Але мабуть не тому, що не дбають за гуманітарність, а тому, що не хочуть, аби жадність погубила чергового фр... френда. Саме тому я і назвав цю колонку "Резекція гуманітарної півкулі".

Є і друга версія такої несподіваної відставки Володимира Семиноженка. Вона менш реалістична, але так часто запускається інформаторами з Партії регіонів, що з поваги до них мушу поділитися. Нібито формальною причиною відставки стали проросійська позиція Володимира Петровича: починаючи від наміру втягнути країну у союз держав Білорусії, Росії та України і завершуючи спробою ліквідувати дубляж фільмів українською мовою. Згідно з цією версію, президент особисто вичитував гуманітарного віце-прем'єра за деструктивну позицію. Крім того, Семиноженко упродовж останнього року готує новий політичний майданчик, зокрема партію "Нова політика" та громадський рух "Нова Україна", і готує саме під Миколу Азарова, якому дедалі важче уживатися з нині діючим президентом під одним політичним дахом.

Тема конфлікту між главою держави та главою уряду – дійсно цікава і проявляється дедалі частіше. Можна взяти бодай правки до Податкового кодексу: у цей розроблений людьми Азарова документ найбільше правок внесли саме депутати-бізнесмени від Партії регіонів, чим, фактично, влаштували обструкцію дітищу Азарова. Микола Янович не вважав за необхідне порадитися з партійними бізнесменами щодо майбутнього податкової стратегії, а бізнес натомість напише податкову конституцію так, як він її бачить – не без підтримки, звичайно, президента. Крім того, найближчим часом, судячи з усього, втратять свої посади декілька близьких до Азарова міністрів.

Але... Тема конфлікту двох посадовців – це тема іншої колонки. Тоді як сьогодні радше варто говорити про те, що всередині партії влади відбуваються процеси форматування бізнес-потоків. І, до речі, ротація віце-прем'єра, а також міністра екології цьому зайвий доказ. Кожному своє, а якщо ти замахуєшся на чуже – то одразу отримуєш по дупі, причому – одразу копняком. В уряді регіоналів не буде бізнес-скандалів, як це відбувалося в уряді Ющенка-Тимошенко, будуть лише масові зачистки і уточнення, чи відповідає діяльність того чи іншого чиновника програмі Партії регіонів.

Доба демократичних романтиків та публічні дерибани ласих шматків пирога завершилася. Настає час рішучих прагматиків. Хто не згоден – підставляйте дупу.

Читайте також:

Отставка за минуту

Увольнение вице-премьера Семиноженко продемонстрировало, что Янукович перебирает рычаги контроля над правительством, не дожидаясь отмены политической реформы.

Повʼязані теми:

Наступна публікація