Рух до важкого алкоголізму

© Фото з відкритих джерел
Через підвищення акцизів на пиво значна частина споживачів може різко перейти на контрафактний міцний алкоголь.

Наступного тижня Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики має розглянути в першому читанні кабмінівський законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України. Цим документом пропонується підвищити ставки акцизу на підакцизні товари у 2017 році. Таким чином Кабмін планує отримати додаткові надходження до бюджету.

В умовах економічного падіння та глибоких реформ в економіці і суспільстві, ініційованих низкою внутрішніх обставин і тиском наших західних партнерів, на щастя, уряд не може підвищувати ставки основних податків: це виглядало б зовсім не по-реформаторськи. Не можемо підвищувати податки – підвищимо акцизи, – вирішили схитрувати в Кабміні. Але про негативні наслідки для багатьох галузей, що виробляють підакцизні товари, ніхто не подумав. Так, як і не взяв до уваги, що акциз – податок на споживання, тобто його платять покупці. Не можемо взяти у бізнесу – візьмемо у споживача. Це при тому, що купівельна спроможність українців настільки низька, що будь-яке підвищення цін дуже чутливе для людей. Так, йдеться про підвищення акцизів на цигарки та алкогольні напої. Розрахунок такий, що ніхто й не стане захищати ці бізнеси. Але логіка економічних процесів змушує це робити.

Читайте також: Суд скасував заборону на продаж алкоголю у київських "наливайках"

Наслідки підвищення акцизів будуть невтішні. Найбільше вразило різке підвищення акцизів на пиво в 2016 році – на 100%. І це в країні, яка бореться за зменшення споживання алкоголю. Найгірше, що значна частина споживачів може різко перейти на контрафактний міцний алкоголь. Оскільки тіньове виробництво пива в принципі неможливе через технологічні особливості, дороговизну і довготривалість процесу, то тіньовий ринок міцного алкоголю продовжить зростання. Кількість отруєнь збільшиться.

Другий тяжкий наслідок для економіки – продовження руйнування пивної і пов'язаних з нею галузей. Останні декілька років вона збиткова, оскільки процес скорочення споживання пива з одночасним зростанням споживання міцних напоїв продовжується через подорожчання пива, зумовленого періодичним підвищенням акцизу на пиво.

Читайте також: Уряд підвищив мінімальну ціну на алкоголь

І, можливо, найголовніше. Чинний акциз на пиво, на відміну від міцного алкоголю, вже досяг рівня Європейського Союзу. Підвищення акцизу в майбутньому зробить його в Україні більшим ніж, скажімо, в Німеччині. Кожен шостий житель Євросоюзу платитиме державі менший акциз, ніж українець в Україні, купуючи пиво. При цьому європейці зароблять у десять разів більше.

Найімовірніше, сподівання збільшити надходження у бюджет від підакцизних товарів, а особливо пива, не справдяться. Навпаки, вони можуть зменшитися, оскільки матиме місце зниження попиту через зростання цін і, ймовірно, катастрофічне падіння виробництва з одночасним зростанням тіньового сектору, який податки, як відомо, не платить. Ми начебто рухаємося в Європу, але самі тягнемо людей подалі від неї, адже там у структурі споживання переважає пиво й сухе вино, а міцний алкоголь має набагато меншу частку.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і слідкуйте за оновленнями розділу!

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції
Побачили помилку - контрол+ентер
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 3
Вибір редакції