Що не так із курсом гривні

© УНІАН
Через війну на Донбасі гривня мала б знецінитися максимум до 10 грн/дол. Все інше – спекуляція на війні.

Девальвація гривні, яка почалася із середини серпня, стовідсотково штучна і не має під собою жодних економічних підстав. Є три фактори, які формують курс будь-якої грошової одиниці. І це не пора року, не напрямок вітру чи ще якісь обставини. Перша - це зовнішньоторгівельний баланс, який у нас позитивний. За підсумками першого півріччя 2016 року, експорт більший за імпорт на понад мільярд доларів.

Другий – це платіжний баланс, який, окрім торгівлі, враховує ще й прямі фінансові потоки - притік й відтік валюти. Він також у нас позитивний - майже мільярд доларів.

І третій фактор, який формує курс, – це державний борг. Оскільки ми завдяки наших західним партнерам минулого року отримали реструктуризацію зі списанням 20% боргу, то держборг також не тисне на курс гривні.

Усі три фактори, які формують курс, у нас позитивні вже рік. Тобто як мінімум рік немає жодних причин для девальвації гривні. Більше того, навіть є можливість для її зміцнення. Особливо влітку, коли працює ще й четвертий, додатковий фактор на користь гривні, а саме сезон відпусток. Через різке падіння доходів переважна більшість українців відпочиває не за кордоном, а в Україні, а для відпочинку в Україні потрібні гривні, тому люди здавали і здають свої заощадження, як правило, валютні, щоб провести відпустку.

Тож нинішня девальвація повністю спланована урядом разом із НБУ, підтвердженням чого є те, що майже два місяці тому новий уряд подав бюджетну резолюцію на 2017 рік, в якій заклав прогноз курсу 27,2 грн/дол. Хоча у той час курс на ринку був 24,6 грн/дол. Тож це запланована девальвація, яку вони кілька тижнів тому почали здійснювати.

Читайте також: Що відбувається з гречкою

Чому це відбувається? Чинний уряд іде дорогою, якою два роки йшов попередній, вирішуючи за допомогою штучної девальвації два завдання. Перше –наповнитидержавний і місцевий бюджети через інфляційний ефект, який іде слідом за девальвацією. Друге – задовольнити апетити фінансово-промислових груп, які орієнтовані на експорт. Це найлегший шлях для уряду та експортерів, але руйнівний для українців і підприємств, які не експортують (а таких – переважна більшість), тому що знижує їхню купівельну спроможність.

Наразі реальний обмінний курс міг би бути не нижче 10 грн/дол. Це той максимум, до якого могла б девальвувати гривня через війну на Донбасі. Вищий курс – це спекуляція на війні. За купівельною спроможністю 1 долар вартує не більше 3 гривень. Тобто якщо порівняти, що можна купити у США за 1 долар, те в Україні можна придбати за 3 гривні. Отже, сьогоднішній курс, який майже досяг позначки 27 грн/дол – це наслідок внутрішньої неефективної економічної політики, зокрема помилкової курсової стратегії – девальвації гривні на користь окремих економічних груп.

За реальний курс долара – 10 грн/дол – чи навіть за 15-20 грн/дол можна забути. Прогноз, якою буде гривня, наразі робити неможливо, тому що немає бази прогнозування – курсової стратегії від НБУ й уряду. Плаваючий курс – це не стратегія, а самоусунення НБУ від будь-якої курсової стратегії. Можемо лише відштовхуватися від закладених у бюджетній резолюції 27,2 грн/дол. Інше питання, коли уряд хоче досягнути цього курсу - чи до кінця цього року, чи на початок наступного. Ще одним орієнтиром стане проект бюджету, який прем'єр обіцяє подати до Верховної Ради цього тижня. Там можуть закласти інший прогноз курсу, ніж у бюджетній резолюції. 

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції
Побачили помилку - контрол+ентер
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 2
Вибір редакції