У Криму блукає привид "повторного референдуму"

© УНІАН
Із "повторним референдумом" Росія хоче позбутися краденого півострова, який обходиться занадто дорого.

Тему "повторного референдуму" в Криму, яку активно просуває російська опозиційна партія "Яблуко", несподівано підхопив "губернатор" Севастополя Сергій Меняйло. Коментуючи журналістам перспективу чергового "волевиявлення", він зазначив, що ще один "референдум" нібито можна провести, але Кремль не зможе використовувати його результати з користю для себе, пише Сергій Стельмах для Радіо Свобода.

Пан Меняйло виділяється серед інших окупантів тим, що абсолютно нехитро підходить до політичних питань. Що в нього на думці, те й на язиці. В економіці він взагалі нічого не розуміє, на що вказують його відносно нещодавні ініціативи щодо перетворення Криму на офшор. Путінському "сатрапу" Олегу Белавенцеву довелось терміново спростовувати слова підлеглого. Тепер "адмірал-губернатор" завів мову про "повторний референдум" на півострові, наголосивши, що його проведення жодним чином не позначиться на санкційній політиці Заходу.

"А для чого проводити другий референдум? Яку мету ми переслідуємо? Можна це зробити, якщо після цього всі визнають (Крим). Але немає гарантії, що і після цього не почнуть розповідати, що все у нас неправильно. Крим і Севастополь були тільки приводом для запровадження санкцій, Росію хотіли покарати за непослух. Хоч 10 референдумів проведи – ми нічого нікому не доведемо", – сказав Меняйло.

Це, мабуть, перше здорове судження, озвучене севастопольським "градоначальником" за весь час його перебування на посаді. Дійсно, Кремль вже нікому нічого у Вашингтоні і Брюсселі не доведе. Факти російської агресії проти України ретельно зафіксовані. Організатори та виконавці кремлівських злочинів у Криму та на Донбасі рано чи пізно будуть притягнуті до відповідальності. Президент Володимир Путін публічно зізнався, що нахабно брехав у березні 2014 року з приводу дій своє армії. У відомому пропагандистському фільмі він гордо повідомив, як особисто віддавав наказ про окупацію української території, погрожуючи Києву і європейським лідерам ядерною зброєю. Наївно вважаючи, що він зміцнив геополітичний статус Москви, пан Путін домігся діаметрально протилежних результатів: Північноатлантичний Альянс отримав друге дихання, а "сакральний" півострів ніяк не підсилив вплив Москви в Середземномор'ї.

Читайте також: "Кримнаш": ізоляція за картонною завісою

У цій історії цікава не лише заява Меняйла, але і його подача в російських, кримських та деяких українських ЗМІ. Кремлівські журналісти інтерпретували його слова в такий спосіб: "губернатор" Севастополя допустив можливість проведення "повторного референдуму" за умови його визнання іноземними державами. Аналогічна конотація простежується і на севастопольських сайтах. Причому висловлювання "градоначальника" подають у контексті ініціативи партії "Яблуко" з проведення повторного "легітимного референдуму".

Місцеві "ватники", які і раніше були не в захваті від дій і висловлювань "губернатора", накинулись на нього з гнівною критикою. Мовляв, мало того, що самовільно зарахував себе до "героїв кримської весни", так тепер ставить під сумнів результати "голосування" березня 2014 року. Адже навіть сама ідея повторного "референдуму" передбачає фактичне визнання російською стороною незаконності першого "волевиявлення".

Пікантність ситуації полягає в тому, що його слова прозвучали практично одночасно із заявою одіозного представника МЗС Марії Захарової. Перебуваючи в Криму, вона повідомила місцевим журналістам, що кримчани один раз нібито підтвердили прагнення жити в Росії, і проводити повторні маніпуляції немає сенсу. І тут на сцену виходить пан Меняйло, оголошуючи публіці: "Ще один референдум провести можна, але ми нікому нічого не доведемо".

Але тут є важлива деталь. Коли Меняйло говорив про "повторний референдум", він згадав треті країни, які, мовляв, не визнають його результати. Його слова звучали так, ніби жодних "кримнашистів" та інших "ватників" на півострові не існує або їхнє значення зведене до мінімуму. Адміралу все одно, сподобається севастопольцям його ідея чи ні. Головне, що скажуть у Вашингтоні та Брюсселі. Тут немає нічого дивного. Пан "губернатор" прекрасно знає ціну так званої "кримської весни" і активних колабораціоністів, які допомагали російським військам захопити півострів. Вони від початку і до кінця були маріонетками московських кураторів. Отже, прислухатись до їхньої думки, враховувати їхні інтереси немає сенсу.

Читайте також: Brexit як кримський "референдум": вперед у минуле

Вже наступного дня у ЗМІ просочилась неофіційна інформація про те, що російський Слідчий комітет і ФСБ нібито перевіряють висловлювання "губернатора" на "екстремізм". Обиватель, який наважився сказати таке, вже отримав би кримінальну справу за "сепаратизм". Або його щонайменше взяли б на "профілактичний облік". А путінському ставленику нічого не загрожує. Тема "повторного референдуму" занадто часто останнім часом з'являється в інформаційному просторі. Її ніхто не глушить. Навпаки, градус дискусії підтримують на найвищому рівні, що вкотре доводить раніше висловлене припущення: Кремль активно шукає шляхи виходу з "кримського капкана". Чергове "волевиявлення" – один із розроблюваних сценаріїв. І тут головна проблема не в спротиві "кримнашистів", а в реакції Києва та Заходу на московський "хитрий план".

Варто нагадати, що тема "нового референдуму" – винятково кремлівський проект. Ще навесні минулого року низка російських державних інформаційних ресурсів опублікували новину з посиланням на неназваного "європейського чиновника", який нібито запропонував вирішити кримське питання шляхом ще одного "міжнародно-визнаного" плебісциту. Насправді, це була пропозиція Москви лідерам ЄС. На той момент обстановка була така, що Кремль просто підбирав механізм легалізації награбованого майна.

Нинішній проект "повторного референдуму" кардинально відрізняється від торішнього. Тут завдання полягає не стільки у прагненні позбутися санкцій, скільки в намаганні позбутись краденого півострова, який обходиться занадто дорого. За кілька днів до цього Сергій Меняйло літав до Москви, де проводив робочі зустрічі в Адміністрації президента. Швидше за все, ідея ще раз погнати кримчан на виборчі дільниці визріла саме там. Теоретично Москва може в односторонньому порядку влаштувати черговий фарс із голосуванням. ЦВК "намалює" потрібні результати, і Крим оголосять "незалежною республікою". На підставі народного "волевиявлення" Державна дума і Рада федерації скасують раніше ухвалені рішення щодо Криму, зберігши на його території військову базу. Півострів – глибоко дотаційний регіон. І питання, хто буде фінансувати цю "незалежність", платити зарплати і пенсії "громадянам Криму", виникне вже наступного дня. Судячи з поведінки Сергія Меняйла, російську "владу" це цікавить в останню чергу.

Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції
Побачили помилку - контрол+ентер
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 14
  • Nikolai Nikolai 12 липня, 18:56 Згоден 37 Не згоден 54 Да и не избавится РФ от Крыма т.к. это залог владения Черным морем. В Севастополе уже стоят корабли, способные уничтожить любую угрозу в радиусе 2500 км, при этом строятся еще около 12 подобных судов, строительство моста обойдется в 280 млд р. Какой смысл избавляться от территории, в которую уже вбухали столько денег? Да и если бы Крым настолько дотационный возникает вопрос: "Зачем он Украине, у которой денег нет даже пенсии выплатить? Тратить все больше денег на "дотационный" регион?". Задумайтесь над этим. А нам, крымчана, абсолютно все равно что кто там думает и говорит) Мы сделали свой выбор в 2014, и, если будет нужно, подтвердим наш выбор. відповісти цитувати ۩۞۩ Грозный   ۩۞۩ ۩۞۩ Грозный ۩۞۩ 12 липня, 20:43 Згоден 35 Не згоден 16 не в обиду сказано тебе,но ты мой друг глуп ,и не с моей точки зрения,а с точки зрения економики,видимо у тебя все таки нет образования когда написал такое,смысл прост,а именно,от крыма нада избавится что бы заслужить прощения от "загнивающего"запада,так как активы путлера лежат в западных банках,а также всей той сволочи ,которые затеяли ету войнушку где гибнут простые люди, просто так сказать кое кто розсчитал своих селенок,а амбицый у сволочи большие разговоры просто так не ведутся,а твое мнения не играет не какой роли в большой политике ,как и впрочем мое,так что смотри шире,если не отдадут крым то потеряют значительно большою суму нежели ту что ты нам тут написал цитувати Дякуємоспам Елена Алеева Елена Алеева 12 липня, 20:23 Згоден 14 Не згоден 10 "Мы",Николай второй...Ваше "величество" погорячились. цитувати Дякуємоспам
Вибір редакції