Як британський референдум вплине на Україну

© Getty Images
Не варто переживати, що референдум посуне українське питання в ЄС на другий план – втрачати нам немає чого.

Хоча референдум щодо виходу Британії з ЄС має рекомендаційний характер, все говорить про те, що це таки станеться. Так, усі процедури можуть забрати не один рік. Але на саміт ЄС, що має початися завтра, Британію вже не запрошено. Тож наслідки голосування британців не змусять чекати усіх формальностей "розлучення".

Головним наслідком як для Британії, так і для країн Європи, в тому числі країн колишнього СРСР, – це зростання складності і непередбачуваності міжнародної політики та економіки.

Тут є два аспекти.

Перший – економічний. Ми вже бачимо, як впали фінансові ринки, фунт стерлінгів і ціна на нафту – остання цифра була 6% падіння. Голосування британців "за" вихід з ЄС, ймовірно, спричинить сповільнення економічного зростання або навіть серйозну рецесію як в самій Британії, так і в зоні євро. Як наслідок, у європейських країнах зменшиться споживання, що, в свою чергу, призведе до зменшення обсягів експорту з України до ЄС. А на даний момент – це наш головний покупець. За минулий рік ми продали до Євросоюзу товарів на 13 мільярдів доларів.

Другий аспект – політичний. За цих умов для Росії зросте вартість будь-яких ескалаційних рухів, тому що зростуть витрати і непередбачуваність наслідків її дій. Війна - не лише людські, але й фінансові витрати. Масштабна операція потребуватиме їх все більше. Окрім того, українські воїни, а так само і багато цивільних, готові до спротиву. Поза тим, Кремль має шанс використати європейські кризу як демонстрацію населенню "переваги скреп". А от у дипломатії Росія продовжуватиме тиснути на Україну. І тому військова ескалація в Україні чи в інших країнах буде невигідною для Кремля.

Читайте також: Кремль радіє

Щодо того, ніби через Британію українська проблематика вийде на другий план, то переживати про це не варто – насправді втрачати нам немає чого. Ми вже досить давно маємо ситуацію, коли значна частина європейських еліт бажає швидше відновити економічні відносини з Росією, а Росія, своєю чергою, активно лобіює зняття санкцій. Тож гірше не буде.

До того ж є очевидним, що навіть за такої складної ситуації всередині ЄС основні держави-члени і та сама Британія не будуть миритися із розширенням російської агресії, якщо Кремль на це наважиться.

І є ще один момент – внутрішньополітичні процеси і нестабільність у європейських країнах. Власне, одна з причин такого результату референдуму – незадоволення значної частини населення політичними елітами, що пояснює також відносні успіхи європейських популістів як з правих, так і з лівих партій. І в цьому сенсі треба особливо уважно придивлятися до Франції, де зараз відбуваються значні соціальні акції протесту, є невдоволення урядом і так само зростає популярність правих. Сповільнення економічного зростання внаслідок втрати Британії може розпалити незадоволення урядами та праві настрої і в інших країнах ЄС.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції
Побачили помилку - контрол+ентер
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 1
  • Дідусь Куценко Дідусь Куценко 27 червня, 11:55 Згоден 9 Не згоден 1 Українські економісти мають визнати, що причиною для британців є невизнання Шенгенської авантюри про "безмитне" переміщення товарів між державами ЄС. Не лише британці, скандинави теж не сприймають шкідливої безтоварної дооцінки товарів на суми ПДВ і "відшкодування" ПДВ експортерам. Злодійським законом України про ПДВ повністю змавповано Шенгенську авантюру. Зараз доцільно повернутися до кучмівського декрету про ПДВ, тоді не буде такого наглого розкрадання бюджету через "відшкодування" ПДВ. відповісти цитувати Дякуємоспам
Вибір редакції