Шляхи під сонцем. Репортаж 20-х років

© ТСН.ua
Далекі мандрівки українських письменників у бурхливу й швидку добу 20-х років - в одному виданні.

"Шляхи під сонцем" – це п'ять подорожніх репортажів шести українських письменників 20-х років, виданих "Темпорою".

Письменники різні, долі в них різні, вподобання й хобі так само різні, а отже, вони по-різному дивилися на світ. Дмитро Бузько і Гео Шкурупій плавали Дніпром і бачили Дніпрельстан.

Олександр Мар'ямов роздивлявся Іран та Ірак. Миколі Трублаїні випала честь помандрувати в полярні води до далекого острова Врангеля, дорогою завітавши у тропіки. Валер'ян Поліщук ретельно оглядав Норвегію й трошки менш ретельніше – Швецію й Фінляндію, а Саві Голованівському доля дозволила глянути на фашистську Італію.

Що може бути цікавіше, ніж далекі мандрівки, та ще й у таку бурхливу й швидку добу? В одну із них ви можете вирушити одразу на сторінці нашого сайту.

***

Олександр Мар'ямов, "Шляхи під сонцем: 10 000 кілометрів"

Уночі, мов тать, підкрався провідник і став висаджувати отця Чарльза Кінґзлі на тій підставі, що, мовляв, безбілетним попам пресвітеріанської церкви нема чого роз'їжджати в радянських потягах. Святий отець Чарльз Кінґзлі вже почав пакувати свою Біблію й книгу гімнів, але тут я уступився за свого компаньйона.

"Товаришу провідник, ‒ сказав я м'яко. ‒ Я цілком співчуваю вам у ваших прагненнях і намірах. Справді, преподобний отець Чарльз Кінґзлі не має ніякісіньких підстав їхати радянським вагоном (оглянутим у Крюкові 13/Х 1929 р., як написано жовтою фарбою в нього над лівим буфером) у безмежних полях Мелітопольщини. По-перше, отець не має квитка. По-друге, цей самий отець є наш із вами класовий ворог, хоч він і дуже ліберальний піп, і хоч неабиякий із нього ботанік, і хоч він у книзі своїй явно впадає в дарвінізм, гекслеїзм, гумбольдтизм та інші наукові ізми. По-третє, святий отець Чарльз Кінґзлі умер уже два десятки років тому і похований на цвинтарі коло Ебердіна у рідній своїй Шотландії. Усе це, безперечно, сильні й важисті аргументи проти нього як пасажира радянського вагона.

Але ж зважте, товаришу провідник, на той факт, що преподобний отець, ботанік і письменник Чарльз Кінґзлі як пасажир цього вагона є чистісінький витвір моєї нестримної фантазії. Це, так би мовити, фантом. Коли хочете, то це фікція. Українською мовою це, сказати б, привид. Авторова вигадка, так сказати. Літературний трюк, так міг би висловитись критик. Цей вельмишановний служитель церкви пресвітеріанської в даному разі абсолютно позбавлений найменших ознак реальності, буття, існування. Буття його суто номіналістичне".

І я м'яко одсунув провідника від полиці чесного отця Чарльза Кінґзлі. Але провідник не піддався.

"Дорогий товаришу, ‒ своєю чергою поважно сказав провідник. ‒ Я не можу задовольнитися вашим поясненням. Справа в тому, що я не лише провідник цього вагона. Я, крім того, ще й літературний критик школи Іони Вочревісущого[1]. Як ви знаєте й самі, цей критичний корифей дотримується такої глибокої позиції. Все, що написано в книзі, все це так-таки й було насправді. Написано "я" ‒ то це, значить, автор. Написано, що Дон Хозе Перейра перетворився на Данька Харитоновича Перерву під упливом сонячного проміння, ‒ значить, перетворився під упливом сонячного проміння. Який не напишіть абсурдний жарт ‒ Іона Вочревісущий сприйме його всерйоз і зробить висновки.

Ви ж не посмієте твердити, що цей знаменитий корифей ‒ ідіот? Ви навіть не наважитесь констатувати, що він кретин? Чи не так?"

Я мусив зі скрухою на серці погодитися з провідником і, діставши отця Чарльза Кінґзлі з полиці, перекреслив його хрест-навхрест олівцем.

‒ Ви задоволені?

‒ Я задоволений, ‒ сказав провідник, і ми прокинулися. У вікні сірів ранок. Це була станція Мелітополь.

 

VIII

Ми з преподобним отцем Чарльзом Кінґзлі вибралися крізь станцію на бруковану візницьку біржу. Лежав мокрий ефемерний південний сніг, і ми поїхали лінійкою[2] по тридцять копійок з носа, а всіх нас було на руб двадцять.

Ми довго їхали вподовж залізниці. Запасною путтю чимчикували вантажні двадцятитонні вагони з гальмом Казанцева[3]. Це наші радянські вагони, а не "40 человек 8 лошадей" царського уряду, що, видко, розглядав залізницю головним чином як спосіб возити гусарські й уланські частини. Вагони підпливали до шоп Союзхліба.

Раптом з-посеред людського струму обіч дороги народився Боря Фінкель, без шапки і в білій сорочці. Тюпаючи хлюпким снігом, він наздогнав нашу лінійку, вхопив мене й преподобного отця Чарльза Кінґзлі за шиї, розмахнувся і впав у лінійку. На лінійці сильно запахло алкоголем. У руках Боря Фінкель мав пужално[4], яким виробляв артикули[5] і націляв у перехожих. Коли зустрічався нам віз чи вантажний автомобіль, Боря коцав по ньому пужалном, знову націляв у пасажирів і вигукував якусь одну фразу. "По інерції!" ‒ ричав він. (Значення цієї фрази з'ясувалося пізніше.) Боря Фінкель розкривав на голих грудях сорочку. Боря Фінкель гукав і танцював на лінійці. Перехожі сміялись, і нарешті пасажир у шубі й шапці, випещений жирний пасажир, якого Боря Фінкель загнав у самий куток лінійки, перекипів і зліз, не заплативши грошей. Візник образився на Борю Фінкеля. "Вези! ‒ сказав Боря. ‒ Гроші є! По інерції!"

Проїхавшись скільки треба було, щоб тричі застудитися на смерть, Боря Фінкель зіскочив з лінійки і став із тротуару націляти вже в нас. ‒ По інерції! ‒ гукав він і скоро зник у юрбі.

 

IX

Аборигени розповіли, що Боря Фінкель, продавець мелітопольського церобкоопу, одразу виграв за двома облігаціями по п'ять тисяч карбованців, а всього десять тисяч. Ці гроші покладено на його рахунок, а йому видано на руки невелику суму, і от Боря Фінкель, добрий продавець церобкоопу, не витримав спокуси й п'є вже шостий день. "По інерції!" ‒ пояснює він зустрічним співмістянам.

 

(Майк Йогансен, "Подорож у радянську Болгарію")

 

3

До Душан-Тапе ми їдемо не самі. Ліхтарики над передніми колесами біциклів трохи вихиляються то в один, то в другий бік, колеса на дрібних камінцях дороги підстрибують, а якась група перських вірмен співає своєї пісні, не сходячи з велосипедів.

— Ви пам'ятаєте, — питає Абдул-Гусейн, — як світиться Дніпро вечорами, коли дивитися з Царського саду, де поруч грає симфонічний оркестр, а пароплав зникає під київськими мостами?

Ми ставимо велосипеди під стіною шахського саду Душан-Тапе. В саду тріщать безугавні цикади, і на високій горі розсипалися в уламках присадкуваті руїни старого палацу. Поміж дерев саду збереглася денна задуха. Прохолода віє з гір, з Рудессера.

Абдул-Гусейн-хан марить про Київ.

Потім каже:

— Я умовився на завтра про інтересний візит для нас обох. Ми підемо до професора Деххода. Він декан тегеранського факультету права.

Далі Абдул-Гусейн пояснює, що це єдина вища школа в Персії.

— А щодо професора — я вам не розповім поки що нічого, — додає він.

Назад Абдул-Гусейн вертає вже мовчки, зовсім заховавшись за свої чорні окуляри. На нього впливає так кожна побачена руїна. Душан-Тапе збуджує в ньому символи величності й безпорадність перспектив. Сперечатися з ним тяжко. Він, обізнаний у німецькій філософії, — викінчений песиміст.

На Таджришській дорозі ми знову потрапляємо в смугу вечірнього руху. У найнятих фордах клерки шахін-шахського банку, висхлі, вимучені тропічною пропасницею англійські юнаки, відбувають побачення зі своїми подругами. Вони неодмінно кажуть їм:

— От незабаром, у Лондоні...

І за кілька годин їдять морозиво, п'ють крізь багдадську соломинку холодний шербет і слухають джаз-банд, де серед чотирьох негрів п'ятий — поручник руської служби.

За день ми з Абдул-Гусейном спиняємось перед малою хвірткою в довгій стіні, на одній із далеких і затишних вулиць. Хвіртку відчинено, проте треба постукати, бо у дворі можуть бути жінки й навіть поліція не має права ввійти без стуку. Хвіртку оповив плющ. Абдул-Гусейн-хан тричі вдаряє малою мідяною лапою, п'ятьма її мідяними кігтями об платівку на хвіртці. Стук голосний та лункий. Хвіртка розчиняється зовсім, і тихий гулям[6] у нечутних білих туфлях-гіве запрошує нас до вітальні.

Пан Алі-Акбар-хан Деххода підводиться назустріч — невисокий і сивий.

Перекладач звертається то до господаря, то до гостей, і півгодини розмова триває в неминучо порожніх, люб'язних тонах.

— Пан Деххода радий... Пан Деххода висловлює свою радість з приводу...

— Ми без міри щасливі познайомитись із вельмишановним паном вченим...

— Пан декан вважає себе за негідного честі приймати у себе...

Гулям приносить чай, склянку по склянці, і це починає загрожувати небезпекою безкінечності й безнадійної безкрайньої порожнечі. Наші очі бігають по полицях і не втримуються від блиску насолоди, зустрічаючись із численними палітурками старовинних і запашних, жовтих і привабливих фоліантів арабських рукописів. Абдул-Гусейн-хан переказує щось господареві, і маленька його сухорлява й згорблена постать підводиться з крісла. Ми йдемо до робітного кабінету.

Пан Деххода обходить полиці.

Пан Деххода кидає на стіл, на долівку зшитки, рукописи — зливу рукописів.

Він вважає за честь показати нам свої скромні праці...

Та далі тяжко витримувати цей порожній компліментний стиль. Ми застигли в поштивому піднесенні, позираючи на те, як із полиць падають тяжкі паперові краплі цієї назбираної за десятки літ розумової зливи.

Алі-Акбар-хан Деххода кидає рукописи з полиць. Летять зшитки персько-французького словника, летять рукописні томи перської енциклопедії, томи збірника з двадцяти восьми тисяч перських прислів'їв і приказок, томи перекладів із Монтеск'є та інших класиків права.

Я запитав стиха в Абдул-Гусейна:

— Навіщо рукописи? Можна ж подивитися книжки.

Абдул-Гусейн зашарівся й так само стиха відповів:

— Книжок нема...

Тоді ми звернулися до самого господаря, і його маленька й сухорлява постать випросталася спокійно і навіть погордливо:

— Я працюватиму й так. А меджліс не знаходить коштів у бюджеті — видати мої праці.

З низенького малого столу (Деххода працює, сидячи просто на матраці), з полиць, із долівки на нас дивилися гори найцінніших, найпотрібніших рукописів, і з-посеред цієї гори на сиво-жовтому тлі блищали очі, що відпрацювали тридцять років; своєї роботи не переривали й на день і збиралися продовжувати її далі.

У цьому було щось від подвигів старовинних, дуже старовинних учених, чиї пожовклі й запашні фоліанти розташувалися в сусідній кімнаті.

Міністерство освіти обіцяло видати принаймні словник Деххода. Адже стільки персів учаться з французьких книжок. Проте й міністерство не витягло потрібних асигнувань із меджлісу.

Та покажіть праці Деххода будь-якій сходознавчій асоціації за кордоном, от хоч би й нашому ВУНАСові[7]. Вони ж обома руками вхопляться за ці стоси рукописів.

Ні.

Цього не хоче Деххода.

Він ладен і далі сідати до низенького столу, на старенькому пошарпаному матраці й писати свої рукописи, ставити їх на полицю з невідомою метою.

Ми пішли.

Ми пішли кам'яним чотирикутним двором, де в середині, в прохолодному басейні, безсило й невесело борсалися червоні й довгасті рибки. Нас гнітила вага побачених, хоч і незрозумілих томів, що були вже ніби старовинний жовтий папір арабських фоліантів.

Між першим і другим візитом до Деххода минуло два тижні.

За цей час життя іранської столиці минало без змін. На будинкові баладіє — міської управи — щоранку кричав старий перс, закликаючи до молитви, покриваючи гамір автомобільних сирен і сигналів дорошке-чі[8], бо баладіє виходить анфіладою всіх своїх вікон на Топ-Хане, цей найбуйніший майдан Тегерана. Тільки за візитом до пана декана я з більшою увагою придивлявся до кількох одиноких на весь Тегеран книжкових крамниць.

Їхні скупі вітрини були напівпорожні.

Кілька книг духівницького і юридичного змісту зіщулилися в кутках крамниць, а рештою території заволоділи томи англійців та французів.

— Етеляаті! Етеляаті! — кричать щоранку перські газетярі. — Повідомлення! Повідомлення!

За шість шаї вони дають газету. Їх у Тегерані виходить багато. Всі вони мають редакторову передову, телеграми й вірші. Передплатників у кожної газети від кількох сотень до тисячі.

Це основа друкованої культури Ірану.

Вчені ж сидять над своїми паперами й працюють для себе, зосереджено й безперспективно.

Алі-Акбар-хана Деххода ми з Абдул-Гусейном побачили вдруге вже зовсім в іншій обстановці.

На факультеті права відбувався прийом.

Юнаки, одягнені в національну перську одіж, у чалмах, що визначають їхні духовні чини, та у великих рогових окулярах попід цими чалмами складали іспит. Пан Деххода сидів за спеціальною кафедрою й слухав. Перед ним були кілька десятків випускників духовних медресе, обізнаних у складних мудруваннях шаріату. Все це нічого спільного не мало ані з Монтеск'є, ані з рештою класиків права, ретельно переписаних справа наліво, вкладених у малі значки перського алфавіту й у витончені вислови найкращих зразків фарсидської мови.

Проте факультет права — єдина перемога Алі Деххода, вченого й мудрого перського енциклопедиста. За день перед іспитами на факультеті права Абдул-Гусейн повів нас на засідання меджлісу. Іранський парламент відбував двісті тридцять дев'яте засідання останнього скликання. У залі шорхали крильцями виснажені мухи; половина депутатів була в садку. Розглядали питання про від'їзд перської молоді до європейських університетів.

— Наші юнаки повертаються звідти вже не персами! — вигукнув депутат Модарес.

— Ми повинні вчити своїх дітей вдома! — обстоював Тагі-Заде.

Проте грошей на утворення перських національних університетів меджліс не дав.

 


[1] Іона Вочревісущий ‒ псевдонім Миколи Новицького (1884–1939), літературного критика, журналіста й редактора 1920-х років. Цим псевдо він підписувався як публіцист і фейлетоніст урядової газети "Вісті ВУЦВК". У книжці "На ярмарку" (1930) критикував "Подорож ученого доктора Леонардо..." Йогансена, зокрема за фантастичні елементи.

[2] Лінійка ‒ кінний екіпаж на багато місць, у якому пасажири сидять боком до напрямку руху.

[3] Гальмо конструкції інженера Флорентія Казанцева.

[4] Пужално ‒ рукоятка батога.

[5] Артикул (заст.) ‒ тут: рушничний прийом.

[6] Лакей (прим. авт.).

[7] ВУНАС — Всеукраїнська наукова асоціація сходознавства.

[8] Візників (прим. авт.).

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції
Побачили помилку - контрол+ентер
Всього коментарів: 0
Вибір редакції