Тихий Чорнобиль

Рахункова палата заявляє про невиконання заходів, спрямованих на знешкодження радіаційного впливу на населення Дніпропетровщини.

До 1991 року у м. Жовті Води проводився видобуток та переробка уранової руди на потребу атомної енергетики.

Близьке межування з родовищем урану і об’єктами його переробки, неконтрольоване використання відходів виробництва з підвищеним радіаційним фоном для будівництва житла та об’єктів інфраструктури, зберігання в передаварійному стані на підприємствах джерел іонізуючого випромінювання високого рівня, а також додатковий вплив на радіаційний фон газу-радону і продуктів його розпаду внаслідок просочування на поверхню та перші поверхи забудов призвели до значного перевищення в місті граничних норм радіаційної безпеки.

Ядерне паливо
РИА Новости
Населення Дніпропетровщини не захищене від радіації
З метою забезпечення захисту населення міста від радіаційного впливу та пов’язаних з ним шкідливих чинників на здоров’я його мешканців, постановою Кабінету міністрів України №656 від 05.05.2003 було затверджено „Програму радіаційного і соціального захисту населення м. Жовті Води на 2003-2012 роки”. Організацію реалізації програми покладено на Дніпропетровську облдержадміністрацію, загальну координацію та методичне забезпечення роботи – на Мінекономіки України.

За результатами проведеного аудиту стану виконання Програми радіаційного і соціального захисту населення м. Жовті Води Колегія Рахункової палати зробила висновок, що у 2003 – 2006 роках виконання заходів зазначеної Програми, у зв’язку з недостатнім рівнем правового, організаційного та фінансового забезпечення, становило лише 23 відсотки передбаченого обсягу на цей період.

Кабінетом міністрів України не приведено Програму у відповідність з вимогами Закону України “Про державні цільові програми”. Як наслідок, не визначено державного замовника, виконавця, керівника цільової програми та обсяги фінансування кожного програмного заходу в розрізі років їх здійснення. Не дотримувались вимоги постанови Кабінету міністрів України № 656 від 05.05.2003 в частині передбачення Мінфіном видатків на виконання заходів Програми під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік.

При визначеному Програмою фінансуванні 18 протирадіаційних і соціальних заходів за рахунок коштів державного бюджету на 2003-2006 роки в обсязі 97,8 мільйона гривень, за цей період з держбюджету фактично виділено лише 20,5 мільйона гривень та з місцевих бюджетів – 2 мільйони гривень. У тому числі 7 заходів, які планувалось завершити до кінця 2006 року, профінансовані і виконані лише на рівні 3,9 відсотка від запланованого обсягу фінансування з держбюджету.

В результаті цього, не виконуються протирадіаційні програмні заходи, спрямовані на усунення причин та знешкодження радіаційного впливу і пов’язаних з ним шкідливих чинників.

Так, моніторинг навколишнього середовища міста і обстеження приміщень житлових будинків на вміст радону із розробленням документації протирадонового захисту не здійснюються, не побудовано 79-квартирний будинок для переселенців з радіаційно-забруднених районів міста. Джерела високого іонізуючого випромінювання до цього часу зберігаються на ВАТ „Електрон-ГАЗ” і не передані на захоронення Українському державному об’єднанню „Радон”, що створює додаткову небезпеку.

Це обумовлює подальше перебування більшості населення міста під постійним радіаційним впливом, поглиблює небезпечність умов проживання і погіршує стан здоров’я. У той же час, важливий захід соціального захисту – реконструкцію територіального діагностично-реабілітаційного центру кошторисною вартістю 30,2 мільйона гривень та введення його в експлуатацію до кінця 2006 року, не виконано.

У 2003-2006 роках проведено лише проектні роботи, що складає 1,3 відсотка від запланованого обсягу робіт, а кошти Програми у сумі 4,2 мільйона гривень було спрямовано на покриття недостатнього фінансового ресурсу закладів освіти та охорони здоров’я замість надання громадянам міста додаткового рівня мінімально-гарантованих державою соціальних норм з харчування та медичних послуг, передбачених Програмою.

Водночас смертність населення у 2006 році, у порівнянні з 2003 роком, зросла на 10,5 відсотка, кількість захворювань, пов’язаних з радіаційним впливом збільшилась, відповідно, на 12,7 відсотка.

Аудитори Рахункової палати зазначають, що неналежне організаційно-правове забезпечення, низький рівень виконання протирадіаційних заходів, незабезпечення навіть загальнодержавних стандартів з охорони здоров’я, харчування та інших соціальних послуг не дозволяє вирішувати основні завдання Програми – захист населення від радіаційного впливу та поліпшення стану здоров’я населення м. Жовті Води, що викликає зростання соціальної напруженості в місті.

Про результати аудиту поінформовано Верховну раду України, Кабінет міністрів України та Раду національної безпеки і оборони України. Висновок Колегії Рахункової палати направлено Дніпропетровській облдержадміністрації та виконавчому комітету Жовтоводської міськради для вжиття відповідних заходів.

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції
Побачили помилку - контрол+ентер
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 1
Вибір редакції