15 грудня в Історії

15 грудня в  Історії

15 грудня було введено юліанський календар - відлік і святкування Нового року перенесли з 1 вересня на 1 січня .

Юліанський календар, "Віднесені вітром",  канадський клен, акція "Україна без Кучми" - усе це і не тільки історія 15 грудня.

 У 1699-му указом царя Петра I в Московії замість літочислення від "сотворіння світу" введено юліанський календар, відлік і святкування Нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня .

В 1749 році засноване місто Ростов-на-Дону.

1791-й - у США після ратифікації набув чинності Білль про права.

Білль про права - десять поправок і доповнень до конституції 1787 року, які законодавчо закріпили основні цивільні права (свобода совісті, слова і друку, зборів і носіння зброї).

1939 рік - в Атланті відбулася прем'єра фільму "Віднесені вітром".

1964 року в Канаді прийнятий державний прапор із кленовим листом.

В 1970 році уперше на іншу планету здійснив посадку космічний апарат, посланий з Землі, - поверхні Венери досягла радянська міжпланетна станція "Венера-7".

1995-го Європейський суд виніс рішення у так званій "справі Босмана", яка спричинила переворот у футбольній трансферній політиці.

За поданням бельгійського футболіста Жана-Марка Босмана ухвалено постанову, за якою гравці отримали право вільно переходити в інший клуб після закінчення терміну контракту з попереднім клубом (без грошових компенсацій попередньому клубу). Також було скасовано квоти на легіонерів із країн ЄС.

2000-й - на знак протесту проти політики президента Леоніда Кучми на головній площі Києва були встановлені перші намети.

Організаторами акції "Україна без Кучми" виступили 14 політичних партій і сім громадських об’єднань, які створили Громадянський комітет захисту конституційних прав та свобод людини (співкоординатори – Юрій Луценко й Володимир Чемерис).  Детонатором акції непокори стала інформація, оприлюднена лідером Соцпартії Олександром Морозом, про причетність вищих посадовців держави до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. На тлі "касетного скандалу" та масових маніфестацій українці побачили істинне обличчя тієї влади: знесення наметів, провокації, міліція з кийками та ін. Розв’язка настала 9 березня 2001 року, коли в Києві відбулися сутички демонстрантів із загонами міліції й сотні активістів опинилися за ґратами.

15 грудня народилися:

1832 року - Александр Гюстав Ейфель, французький інженер-будівельник, спеціаліст із проектування сталевих конструкцій.

Здобув небувалу популярність після того, як звів у Парижі до виставки 1889 року величезну металеву вежу, названу на його честь. Доти був відомий своїми імпозантними сталевими конструкціями для мостів - зокрема Понте де Дона Марія Піа через річку Дору в місті Порту в Португалії, мосту в Бордо, вокзалу в місті Пешт. Також Ейфель завершив віадук де Гарабі на півдні Франції заввишки 122 м (свого часу він був найвищим у світі).

1922-й - Алан Фрід, американський радіо-діджей, член Залу слави рок-н-ролу.

У 1952 році запровадив в обіг слово "рок-н-рол". Працював на клівлендській радіостанції WJW, згодом переїхав у Нью-Йорк і продовжив пропагувати рок-н-рольний стиль та організовувати концерти.

В 1934-му - Станіслав Шушкевич, білоруський політичний і державний діяч.

Голова опозиційної партії "Білоруська соціал-демократична громада" (з 1998 року). У 1991 році від Білорусі підписав Біловезьку угоду про розпад СРСР. У 1991-1994 роках - голова Верховної Ради Республіки Білорусь.

У 1950 році народився Борис Гризлов, російський політичний і державний діяч.

1958-й - Соломія Павличко, українська письменниця, літературознавець, перекладач, публіцистка, авторка праць з історії фемінізму. Дочка поета й політика Дмитра Павличка.

1973 рік - Оксана Цигульова, українська спортсменка, гімнастка.

Срібна призерка Олімпіади 2000 року у стрибках на батуті в особистому заліку триразова чемпіонка світу, дворазова чемпіонка Європи, переможниця дев'яти Кубків світу.

В 1986-му народилася Сніжана Онопко, українська супермодель.

Всесвітньо відома за рекламними кампаніями Dolce & Gabbana і Prada (зима 2005), Calvin Klein Jeans, Dolce & GabbanaЮ Louis Vuitton Eyewear, Yves Saint-Laurent (весна-літо 2006), Dolce & Gabbana, Gucci (зима 2006), Yves Saint Laurent Eyewear (зима 2007-го), Max Mara, Hugo by Hugo Boss (зима 2008) та ін. З'являлася на обкладинках провідних глянцевих журналів, насамперед Vogue. А починала в Києві у 2001 році Як модель примітивної жорсткої "еротичної" фотосесії.

Повʼязані теми:

Наступна публікація