8 березня в Історії

8 березня в Історії

історія

Історія стає доступнішою разом із ТСН.ua

  Вітаємо всіх жінок зі святом 8 березня!

Жіночий день відзначали ще в Стародавньому Римі як матрони, так і їхні рабині. Перші отримували подарунки від чоловіків, другі — вихідний.
Традицію відзначати 8 березня закладено демонстрацією, яку провели 8 березня 1857 року робітниці текстильної промисловості в Нью-Йорку на знак протесту проти нестерпних умов праці та низької заробітної платні. Поліція розігнала цю демонстрацію. Однак страйкарі й не думали здаватись — об’єдналися в профспілку. На честь цих подій на міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені 1910 року виступила Клара Цеткін, з ініціативою відзначати 8 березня як день жінок. В наступні роки демонстрації жінок часто приурочувалися цьому дню.
8 березня є офіційним вихідним днем в Україні, Росії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Македонії, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, а також в Монголії та В'єтнамі.

8 березня 1910 року парижанка баронеса де Ларош стала першою жінкою, що отримала ліцензію пілота.

1917 рік - у Петрограді мітинги і демонстрації з приводу Міжнародного жіночого дня набули масового характеру.

До демонстрантів, що вимагали "хліба і миру", приєднались робітники Путиловського заводу, які бастували з 2 березня; між демонстрантами і поліцією відбулись сутички, які стали початком Лютневої (за старим стилем 8 березня - 23 лютого) революції. Через тиждень російський імператор Микола ІІ зрікся престолу.

1946 року псевдособор у Львові під тиском комуністичного режиму скасував Берестейську унію 1596 року. Це призвело до початку знищення Української греко-католицької церкви .

У 1950-му СРСР оголосив про наявність атомної бомби.

1952-го лікарі Пенсильванського госпіталю у Філадельфії вперше застосували апарат "штучне серце".

Протягом 80 хвилин апарат підтримував життєдіяльність 41-річного Пітера Дюрінга, якому здійснювалась операція на серці.

1965 рік — В'єтнамська війна: у Південному В'єтнамі висаджуються перші наземні війська США.

Війна почалася як громадянська війна у Південному В'єтнамі; надалі в неї втрутилися Північний В'єтнам і США за підтримки низки інших країн. Таким чином, з одного боку війна велася за возз'єднання двох частин В'єтнаму і створення єдиної держави, а з іншої — за збереження незалежності Південного В'єтнаму.. Всі бойові дії в Південно-Східній Азії, які проходили з кінця 1950-х років і до 1975 року, відомі також як Друга індокитайська війна.

1993 року артист Андрій Данилко вперше виступив в ролі провідника Вєрки Сердюки.

Сценічне ім'я запозичив від своєї однокласниці Ані Сердюк. Спочатку Вєрка Сердючка була продавщицею, але пізніше Андрій змінив її амплуа і зробив провідницею.В 1993 році на конкурсі "Гуморина" Андрій уперше представив Верку Сєрдючку великій аудиторії — і вона зразу почала користуватися популярністю. У вересні 1997-го на каналі 1+1 виходить розважальна програма "СВ-шоу" з участю Сердючки-провідниці. Ця програма стала популярною не тільки в Україні, але і в Росії, де її теж транслювали і де її популярність була часом більшою ніж вдома. 12 травня 2007 року на Євробаченні Андрій Данилко займає друге місце. З нагоди 17-ої річниці незалежності України тодішній президент В. А. Ющенко присвоїв, серед інших, почесне звання "Народний артист України".

8 березня народилися:

У 1906 році Олександр Роу, радянський кінорежисер, постановник казок.

З 1938 року створює дитячі фільми: "За щучим велінням", "Василиса Прекрасна", "Коник-Горбунець"... Поставив український фільм "Нові пригоди Кота у чоботях" (1958 року).

1941 рік Андрій Миронов, відомий радянський актор.

Загалом Миронов знявся у 59 фільмах, та зіграв 30 ролей у театрі.Серед найвідоміших ролей - "Бережись автомобіля", "Діамантова рука", "Солом'яний капелюшок", "Неймовірні пригоди італійців у Росії", "Мій друг Іван Лапшин".

1952 року народився Володимир Васютін, український радянський космонавт, Герой Радянського Союзу.

17 вересня 1985 року Васютін здійснив свій перший політ у космос як командир корабля "Союз Т-14" до станції "Салют-7". Під час перебування на станції Васютін важко захворів і на 62-й день свого перебування там був вимушений повернутися на Землю.

Повʼязані теми:

Наступна публікація