Експерти коментують виборчі списки

6 серпня, 2007, 15:52 439
Додати до обраного
Українські політологи досить скептично оцінюють списки потенційних лідерів виборів.

Кость Бондаренко
УНІАН
Кость Бондаренко.
Низка українських політичних експертів висловила коментарі з приводу формування виборчих списків низки партій і блоків, що братимуть участь у дострокових парламентських виборах.

Про це повідомляє УНІАН із посиланням на коментарі експертів.

Зокрема, директор українського філіалу Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимир Малінкович вважає, що більшість політичних сил формувала свої виборчі списки, виходячи з принципу популізму. 

За словами Малінковича, при цьому принцип прозорості та відділення бізнесу від влади, про що неодноразово заявляли основні політичні гравці, до уваги не брався. "Нічого цього не було: ні прозорості, ні відділення бізнесу від влади", - вважає він. 

Крім того, за словами експерта, формування списків, як і в цілому проведення з`їздів, продемонстрували, що переважна більшість партій не "є партіями в повному розумінні цього слова, а є лише структурами, які борються за владу для певної групи, тієї або іншої політичної сили". Як приклад експерт навів першу п`ятірку списку Партії регіонів, в яку включені колишній лідер партії "Віче" Інна Богословська та колишній член СДПУ(о) Нестор Шуфрич. 

"Люди ці відомі умінням вести полеміку, тобто з певними демократичними здібностями, і явно те, що вони введені в цю п`ятірку для того, щоб успішно вести дискусії під час виборів", - вважає політолог. 

За словами Малінковича, це свідчить про те, що "якої-небудь серйозної політичної програми у партії немає, - вона розраховує на саму "говорильню" під час виборів". Те ж саме, за його словами, стосується і "Нашої України - Народної самооборони", оскільки цей блок очолює "мітингова людина – Юрій Луценко".
 
"Тобто враження таке, що всі партії грають на популізм. Суто популістська система і підбору кадрів, і ті акценти, з якими вони виступають на виборах", - підсумував він.

Водночас, на думку експерта, "якусь позицію" наразі має лише Соціалістична партія України. "Я бачу тут тільки одну політичну силу, яка має якусь позицію. У якійсь мірі тут можна говорити про комуністів, але головне - в цьому плані послідовні тільки соціалісти".

За словами експерта, СПУ чітко стоїть на позиціях продовження політичної реформи та захисту парламентаризму. "А щодо решти провідних політичних сил, те це шоу з розрахунку на передвиборну кампанію", - сказав він.

В свою чергу, директор Київського інституту проблем управління імені Горшеніна Кость Бондаренко вважає, що політичні сили непрозоро формували свої виборчі списки.

Андрій Єрмолаєв
Архів
Андрій Єрмолаєв
За словами експерта, наприклад, якщо подивитися на виборчий список партії “Народний Союз Наша Україна”, то тут взагалі не можна говорити про прозорість. Він пояснив це тим, що усі кандидати розміщені в алфавітному порядку. Крім того, наголосив Бондаренко, досі невідомо, якими будуть номери “нашоукраїнців” в загальному списку блоку НУ-НС та як саме формуватиметься цей список. 

За його словами, також не дотримувався принцип прозорості при формуванні списків Блоку Юлії Тимошенко та Партії регіонів. “Вони так само оприлюднювали свої списки вже на з’їздах. Але якоїсь відкритості в цьому процесі не було”, - сказав Бондаренко. 

Крім того, наголосив він, при формуванні виборчих списків не враховувався і принцип відокремлення влади від бізнесу. В той же час, Бондаренко вважає, що на даний момент бізнесмени дещо розчарувалися в парламентській діяльності, оскільки “імперативний мандат перетворює їх на звичайних кнопконатискачів”. Він наголосив, що над депутатами “нависла загроза втрати статусу недоторканності”. 

“Тому я думаю, що вже в наступному парламенті, який ми вже будемо обирати, я думаю, не менше ніж через півтора роки, ми взагалі не будемо бачити багатьох бізнесменів”, - сказав експерт. При цьому він висловив упевненість, що парламент найближчим часом “очиститься” від великого бізнесу, але наповниться лобістами інтересів великого капіталу. 

В свою чергу, директор центру соціальних досліджень “Софія” Андрій Єрмолаєв вважає, що лише Комуністична партія України дотримала слова щодо модернізації та оновлення кадрового складу партії. 

За словами Єрмолаєва, якісних змін у передвиборчих списках партій та блоків не відбулося. Усі партійні списки складалися керівним складом партій та блоків і були постфактум презентовані на з’їздах. Це, на думку політолога, є, “можливо, загальним бажанням партійців, які могли делегувати свої права щодо формування списків лідерам цих політичних сил”.
 

КПУ
УНІАН
На думку Єрмолаєва, обіцянки щодо оновлення списку виконала лише КПУ.
Щодо кадрових ротацій, на думку політолога, свого слова дотримується Партія регіонів. До списку цієї партії, зазначив він, входять представники політичних сил, які співробітничали з "Регіонами", щоправда, на правах позапартійних. 

Щодо комуністів, Єрмолаєв наголосив, що вони єдині, хто якісно змінив керівний склад партії, ввівши до першої десятки невідомих політиків. “Їх ніхто не знає, але їх наявність у списках впливає на загальний образ партії”, - вважає політолог. “Це своєрідний мікс відомих партійних лідерів і нових людей, які представляють різні соціальні прошарки”, - зазначив він.

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами УНІАН / Р.К.
Побачили помилку - контрол+ентер
6 серпня, 2007, 15:52 439
Додати до обраного
Всього коментарів: 0
Вибір редакції