У банків закінчились гроші на кредитування населення

У банків закінчились гроші на кредитування населення

У банків закінчились гроші на кредитування населення

Банки перестали видавати кредити на житло через нестачу гривні та відтік депозитів.

Українські банки майже зупинили іпотечне кредитування через банальну нестачу гривні: політика Нацбанку така, що він змушує фінустанови пускати в обіг їх валютні резерви, повідомляють банкіри.

Посилило ситуацію і те, що, налякані чутками про другу хвилю кризи, люди почали забирати депозити. Так, у вересні, за даними Нацбанку, вклади населення скоротилися на 3 млрд грн. Щоб призупинити відтік коштів, банки різко підняли ставки по депозитах. У результаті вже в жовтні відтік вкладів скоротився лише на 400 млн грн, пише Сегодня.

Ціною цієї стабілізації стали ставки за гривневими депозитами в 16-20% замість 14,5-15,5%. Це не могло позначитися на іпотечних кредитах, адже вони формуються так: депозитна ставка плюс 2-3%.

"Тому банки підвищили ставки за іпотекою в середньому з 15-16% до 18-22%", - розповів директор однієї з ріелторських компаній Олексій Холмецький.

"Якщо у вересні іпотечну позику можна було взяти під 16,5%, то вже в кінці жовтня ми підняли ставку до 24%. Іпотека ніби і є, але вона фактично недоступна, оскільки під такі відсотки позичати гроші ніхто не захоче", - розповів менеджер одного з банків.

При цьому фахівці запевняють, що відбивати охоту у клієнтів брати кредити - вигідно й самим банкам. Адже якщо Україну знову накриє хвилею кризи, нові позичальники можуть з легкістю поповнити ряди проблемних позичальників.

Крім нестачі гривні, зростання депозитних ставок і кризових очікувань, на поведінку банків вплинула ще одна причина.

"У всьому винна нова редакція закону № 3795, який набрав чинності з 16 жовтня 2011 року, а також підзаконні акти, які повинні бути прийняті у зв'язку з ним", - говорить адвокат юридичної фірми Наталія Доценко-Білоус.

Прийняті документи, крім іншого, розширюють права позичальника. Зокрема, закон уточнює процедуру виселення з квартири боржників, які перестали вносити платежі по іпотечному кредиту. При цьому боржнику і членам його сім'ї у разі примусового виселення на підставі рішення суду надається постійне житлове приміщення. Таким чином, законодавець практично рекомендує боржникам добровільно не виселятися, а чекати надання постійного приміщення на підставі рішення суду. Тому банки бояться, що їм стане складно виселяти боржників і продавати їх квартири для погашення суми кредиту.

За словами банкірів, згортання іпотечного кредитування і зростання ставок продовжиться до кінця року. Ставки можуть зрости ще на 2-3%, і середні складуть 23-24% річних. Втім, припинення видачі іпотечних кредитів на ринку нерухомості практично не позначилася, адже іпотека не встигла вийти на докризові обороти, і з її допомогою здійснювалися одиничні угоди. Тому на ринку столичної нерухомості - без змін - як і раніше, розкуповуються найдешевші квартири.

Схожа ситуація вже спостерігалася на ринку нерухомості в середині 2008 року. Тоді, починаючи з червня 2008, банки також різко охолонули до видачі кредитів, а до серпня взагалі згорнули всі іпотечні програми.

За інформацією фахівців, кількість квартирних угод із залученням кредитів цього року становила лише 6-7% від загальної кількості продажів. Але вже зараз навіть ці невеликі "зачатки" іпотеки зупинилися остаточно.

Як повідомлялось, для придбання двокімнатної квартири загальною площею 75 кв м середньостатистичний українець повинен працювати від 20 до 30 років при середній тривалості життя у 69 років.

Читайте також:

Отримати кредит на житло стало практично нереально

Банки видаватимуть кредити по-новому

У разі повторення кризи ціни на квартири різко підскочать

У Києві подорожчало найдешевше житло

Вартість квартир у "хрущовках" та новобудовах практично зрівнялася

Квартиру в Києві можна купити за 15 тисяч доларів

Квартири у столиці дешевшатимуть ще протягом двох років

Киянам треба 39 років відкладати зарплату, щоб купити квартиру у столиці

Повʼязані теми:

Наступна публікація