300 років Полтавській битві

Союзник Карла 12-го гетьман Мазепа.
Культурa 20 червня, 2007, 15:46 812
Додати до обраного
Влітку виповнюється 300 років як Петро Перший розбив під Полтавою війська шведського короля Карла 12-го.

Влітку 2009 року виповниться 300 років з того часу, як війська російського царя Петра Першого розбили під Полтавою війська шведського короля Карла 12-го. Полтавська битва зруйнувала і сподівання союзника короля – гетьмана Мазепи - на здобуття незалежності для України. 

Взагалі ця подія змінила баланс сил у Європі на початку 18 століття . Недаремно історики зараховують її до 10 найбільших баталій в історії людства. Тому дуже дивно , що перші і єдині серйозні археологічні дослідження тут проводилися у 1911 році. Нині ситуація змінюється - цього тижня під Полтавою розпочали спільні дослідження археологів з Швеції, України і навіть США.

На початку минулого століття першими почали розкопки під Полтавою шведи. Вони шукали поховання співвітчизників. Паралельно дослідження розкривали певні факти щодо Полтавської битви. Саме завдяки ним і були встановлені численні пам’ятники на площі понад 770 гектарів. Щоправда, сучасні археологи вже ставлять під сумнів точність таких досліджень.

У червневі дні 2007 року під Полтавою шведський археолог Ларс Вінрат метр за метром досліджує землю з допомогою сучасної апаратури. Його знахідки, а це численні кулі та фрагменти військового знаряддя, допоможуть більш точно встановити події відомого бою.

Відновлені фортифікаційні укріплення росіян - редути - завжди були гордістю Державного історико-культурного заповідника „Поле Полтавської битви”. Але їх нинішні місця розташування не зовсім точні. Днями це знову довели дослідження львівських археологів.

"Вислів Полтавська битва можна вживати в множині, - каже Людмила Шендрик, заступник директора заповідника. - Багато з них впевненні , що у місцях шведсько-російських баталій 1709 року відбувалась і битва 1399-го між литовським князем Вітовтом та золотоординським ханом Адигеєм. Без сумніву, у 1658 році тут точилась братовбивча битва між гетьманом Виговським і полтавським полковником Пушкарем, а у 1944-му році здійснювалася радянсько–американська авіаційна операція „Френтик”.

Недаремно керівником шведсько-українсько-американської археологічної експедиції є американець українського походження, доктор історичних наук Андріян Мандзій. "Експедиція під Полтавою, - каже Мандзій, - триватиме три роки. Завершиться вона у 2009 році, коли відзначатимуть 300-річчя шведсько-російської битви."

Щоправда, археологи підкреслюють, дослідження будуть комплексними: стосуватимуться всіх подій, що відбулися на доленосному полі. До речі, всі експонати знайдені на ньому передадуть до Державного заповідника „Поле Полтавської битви”.

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами BBC / ОГ
Побачили помилку - контрол+ентер
Культурa 20 червня, 2007, 15:46 812
Додати до обраного
Всього коментарів: 0
Вибір редакції