Міжнародні експерти: Україна регресує

20 серпня, 2007, 12:28 329
Додати до обраного
Міжнародна делегація спостерігачів за виборами вважає нове виборче законодавство менш демократичним.

Голосування вдома
УНІАН
Одним із головних недоліків нового виборчого законодавства міжнародні експерти вважають можливість зловживань голосуванням удома.
Міжнародна делегація спостерігачів за виборами Національного демократичного інституту (НДІ) вважає, що зміни до українського виборчого законодавства є кроком назад від недавнього поступу в напрямку більш демократичних виборів.

Про це заявив член делегації Мартин Фрост на прес-конференції в агенції УНІАН.

“Побоювання викликають нещодавні зміни, які були прийняті до виборчого законодавства. Вони означають крок назад від того прогресу, якого нещодавно було досягнуто у проведенні більш демократичних виборів", - сказав він.

На прес-конференції йшлося, що делегація особливо занепокоєна кількома змінами до закону про парламентські вибори. Зокрема, зміни до вимог стосовно голосування на дому можуть збільшити можливості зловживання цією процедурою, як це вже траплялося раніше. “Беручи до уваги те, що голосування на дому було основним джерелом фальсифікацій на попередніх виборах, виключення запобіжників проти зловживань у цій сфері дуже турбує”, - зауважив Мартин Фрост.

Також, за його словами, занепокоєння делегації викликає нова норма, що вимагає від Державної прикордонної служби контролю за виїздом громадян з України, таким чином створюючи можливості для позбавлення виборчого права великої кількості людей, що повертатимуться безпосередньо напередодні дня виборів 30 вересня. “Процедура вилучення зі списків українців, які можуть бути за межами держави у день виборів, потребує координації дій між прикордонною службою та сотнями виборчих комісій і є достатньо громіздкою, неперевіреною та, скоріше за все, такою, яка застосовуватиметься хаотично, а отже - і нерівномірно по всій країні”, - вважає Мартин Фрост.

Крім того, делегація НДІ занепокоєна скасуванням норми щодо відкріпних посвідчень для тих людей, які або переїхали, або ж подорожують Україною і перебувають далеко від своїх дільниць. 

ЦВК
УНІАН
Поділ ЦВК за політичним принципом може перешкоджати навіть установленню результатів виборів.
Делегація також висловила стурбованість надмірною політизованістю Центральної виборчої комісії, що призвела до руйнування довіри серед політичних сил стосовно здатності ЦВК чесно організувати вибори. “Делегація не виключає ймовірності того, що партійна приналежність членів виборчих комісій у деяких випадках може навіть перешкоджати встановленню результатів виборів, і це може серйозно підірвати довіру українців до результатів виборів”, - зауважив Мартин Фрост.

Водночас, на його думку, ще не занадто пізно для ЦВК вжити заходів, аби виправити наявні проблеми.

За словами Фроста, багато співрозмовників членів делегації висловлювали занепокоєння, що суди не зможуть винести справедливі рішення в разі виникнення будь-яких суперечок після виборів або у випадках, коли буде необхідно встановити справедливий результат виборів.

Фрост також уважає, що загалом нинішня виборча кампанія надає можливість справжнього вибору між кількома виборчими блоками.

Своєю чергою, консультант із питань виборів та колишній заступник директора Бюро демократичних інститутів і прав людини при ОБСЄ Пітер Айкер зауважив, що НДІ рекомендує членам ЦВК працювати в дусі консенсусу і шукати рішення, які “були би певними мостами у подоланні політичного розколу”.

На його переконання, ЦВК у співробітництві з Держприкордонслужбою України має встановити чіткі й детально прописані процедури, які будуть забезпечувати виконання норми закону про те, що прикордонна служба відслідковує рух громадян України за кордон і в зворотньому напрямку в дні, що передують виборам і в день виборів безпосередньо.

“Ці процедури мають передбачати можливість для голосування усіх громадян України, які повертаються додому перед днем виборів, і вони мають бути знову включені у списки, щоб мати можливість проголосувати”, - сказав він.

Пітер Айкер також закликав громадян перевірити свою реєстрацію у списках виборців, щоб не бути позбавленими права проголосувати.

За словами члена делегації НДІ Кейті Фокс, її колеги зустрілися з представниками основних політичних партій та блоків, які беруть участь у виборчій кампанії, з представниками політичних сил, які не є основними гравцями, з представниками недержавних організацій, членами ЦВК. Вона зауважила, що НДІ у день виборів надішле в Україну команду власних спостерігачів.

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами УНІАН / О.В.
Побачили помилку - контрол+ентер
20 серпня, 2007, 12:28 329
Додати до обраного
Всього коментарів: 0
Вибір редакції