Чорна діра в центрі Галактики пожирає кілька астероїдів в день

Чорна діра в центрі Галактики пожирає кілька астероїдів в день

Ілюстрація / Фото: NASA

Надмасивна чорна діра в центрі нашої Галактики щодня поглинає як мінімум один або кілька великих астероїдів і при цьому задоволене "бурчання" у вигляді спалахів гамма-випромінювання.

Астрономи з Лейчестерського та Амстердамського університетів у новій науковій роботі описали надмасивну чорну діру, яка щодня поглинає як мінімум один чи кілька великих астероїдів.

При цьому чорна дыра видає задоволене бурчання у вигляді відносно слабких і коротких спалахів гама-випромінювання.

Вважається, що надмасивна чорна діра в центрі типової галактики повинна захоплювати у свої смертельні обійми приблизно по одній зірці кожні 100 тисяч років.

Обід чорної діри буде супроводжуватися потужними спалахами гама-випромінювання протягом кількох місяців.

Нещодавно астрономи зафіксували так зване бурчання - щоденні й відносно короткі спалахи гама-випромінювання, які виходять від чорної діри Sgr A* в центрі нашої Галактики.

Астрономи Сергій Наякшин, Кастітіс Зубовас і Сера Маркофф припустили, що чорна діра бурчить щоразу, як знищує останки астероїдів та інших кам'янистих тіл, які наблизились до неї.

Читайте також: У листопаді повз Землю пронесеться гігантський астероїд

Наякшин і його колеги перевірили цю гіпотезу за допомогою математичної моделі, котра описує, як Sgr A* поїдає астероїди й інші кам'янисті небесні тіла, сформовані в аккреційному диску - хмарі матерії, що оточує чорну діру в центрі ядра галактики.

Раніше інша група астрономів на чолі з Наякшиним довела можливість формування зірок, планет і великих астероїдів на дальній кромці диска акреції.

У нашій галактиці цих зірок і планет не вистачає для утворення товстого бублика з пилу навколо чорної діри, але при цьому виникає рій уламків, що падають на чорну діру.

Спираючись на ці дані, Наякшин зі своїми колегами прорахували мінімальні розміри астероїдів і їхню кількість, які можуть пояснити регулярне "бурчання" космічного монстра.

Вчені визначили середню яскравість мікро-спалахів - 10 у 38 ступені ерг за секунду (одиниця енергії в астрономії) - з відомих їм гама-сплесків і вирахували типову масу астероїда, який міг стати паливом для бурчання чорної діри.

За їхніми розрахунками, типові спалахи зажадають астероїдів із масою близько 900 мільярдів тонн, що відповідає кулі з радіусом у 6 кілометрів.

Найбільш потужні сплески гама-випромінювання, зафіксовані іншими вченими, зажадали б астероїдів із діаметром 30-45 кілометрів.

Такі об'єкти можна легко знайти в астероїдному поясі нашої Сонячної системи, і за попередніми розрахунками, вони також трапляються у планетарних системах всередині диска акреції у надмасивних чорних дірах.

За розрахунками астрономів, астероїди таких розмірів будуть прискорюватися до релятивістських швидкостей і розпадатися на шматки при наближенні до чорної діри на 7-21 астрономічну одиницю залежно від хімічного складу тіла (астрономічна одиниця дорівнює середньому радіусу земної орбіти).

Читайте також: Астрономи вигадали новий спосіб пошуку інопланетян

Його частини будуть нагріватися до дуже високих температур і перетворюватися на плазму, яка й буде основним джерелом гама-випромінювання.

Дослідники розрахували частоту таких подій навколо Sgr A*, використовуючи швидкість утворення астероїдів та інших тіл із попередньої роботи.

За оцінками астрономів, астероїди повинні падати на чорну діру з частотою 0,6 об'єкта в день, що узгоджується з реальними спостереженнями.

Крім того, подібне бурчання може відбуватися і після знищення більш масивних об'єктів - планет завбільшки з Юпітер, але такі події відбуватимуться набагато рідше - один раз на 300 років або ще менше.

Читайте також:

Астрономи розгадали секрет найстарішої наднової зірки

Вчені знайшли на супутнику Сатурна життя

Життя на Марсі існувало лише під землею

NASA опублікувало унікальні кадри Землі з космоса (відео)

Земне життя почали готувати до переселення на інші планети

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Наступна публікація