В Італії почалося будівництво нового колайдера

В Італії почалося будівництво нового колайдера

Схема кілець, що проходять по території університету. Ілюстрація з сайту SuperB

Будівництво прискорювача займе близько 15 років. В ньому електрони будуть стикатися з позитронами для отримання B-мезонів.

В Італії приступили до будівництва колайдера-"фабрики" з виробництва B-мезонів під назвою SuperB.

Будівництво ведеться на території Римського університету Тор Вергата. В рамках проекту планується створити два кільця (1,3 кілометра кожне), які будуть використовуватися для розгону електронів і позитронів. Пучки елементарних часток будуть стикатися для отримання B-мезонів. Будівництво прискорювача займе близько 15 років.

Світимість коллайдера (середня кількість зіткнень на одиницю площі розтину пучка за секунду) буде як мінімум на два порядки перевершувати всі минулі експерименти. Зокрема, творці порівнюють свою фабрику з американським експериментом BaBar в Національній прискорювальній лабораторії імені Фермі (він припинився в квітні 2008 року), а також японським експериментом Belle.

Окремо підкреслюється, що проект на часі переживає фінансові труднощі. Так, італійський уряд виділив на будівництво 250 мільйонів євро. При цьому остаточна ціна прискорювача буде коливатися в межах від 450 до 600 мільйонів євро.

Відсутні кошти планувалося отримати від партнерів - у будівництві SuperB, наприклад, беруть участь американці. Серед іншого вони надали деякі прилади, що залишилися від проекту BaBar, які можна використовувати при будівництві нового експерименту. Разом з тим через кризу вони відмовилися допомагати грошима. Також повідомляється, що італійці, серед іншого, ведуть переговори з Росією.

У рамках експериментів на SuperB фізики сподіваються уточнити багато питань, що стосуються B-мезонів. Крім цього дослідники зможуть шукати сліди раніше невідомих частинок за їх впливом на вже відомі процеси, наприклад, на розпад все тих же мезонів.

Примітно, що багато італійських вчених виступили з критикою нового проекту - на їхню думку, витрати не варті очікуваних наукових результатів. Деякі фахівці пропонують сконцентруватися на інших проектах - пошуку гравітаційних хвиль в рамках експерименту Virgo, а також вивченні темної матерії в лабораторіях Гран-Сассо (там, серед іншого, встановлено детектор OPERA, який нещодавно зареєстрував надсвітові нейтрино).

Читайте також:

Фізики зупинили американський коллайдер

Японія створить власний колайдер для розкриття таємниці зародження Всесвіту

Світ стоїть на порозі створення нової електроніки

Фізики виявили нову елементарну частинку

Повʼязані теми:

Наступна публікація