Великий адронний колайдер починає моделювання Великого вибуху

Наука та IT 5 листопада, 2010, 15:11 3154
Додати до обраного
Фахівці Європейської організації з ядерних досліджень найближчим часом розпочнуть перші на Великому адронному колдайдері експерименти з іонами свинцю, які займуть місце протонів.

Свинцевий зразок, ВАК
Співробітник ЦЕРН Детлеф Кухлер тримає свинцевий зразок, який використовується для отримання важких іонів
Фізики почали підготовку до перших експериментів з іонами свинцю на Великому адронному колайдері. Метою дослідів є отримання так звана кварк-глюонної плазми, яка існувала в перші миті після Великого вибуху.

Напередодні, 4 листопада, на ВАК було завершено останній у цьому році сеанс зіткнень протонів.

Вийти на заданий рівень енергії пучків протонів - 3,5 ТеВ - фахівцям Європейської організації з ядерних досліджень (ЦЕРН) вдалося в середині березня; вже за два тижні були проведені перші зіткнення. Енергію більше не підвищували, а основним завданням на 2010 рік стало збільшення світності (параметр частоти зіткнень) колайдера до 10 в 32-й ступені на квадратний сантиметр за секунду. Такого значення фізики досягли ще 13 жовтня, а до 4 листопада світність удвічі перевищила зазначену величину.

Решту часу до кінця року фахівці ЦЕРН присвятять дослідам з іонами свинцю – подібні експерименти будуть проведені вперше від запуску ВАК. Їхньою метою стане отримання кварк-глюонної плазми та дослідження її властивостей. Саме з цієї речовини складався Всесвіт до того моменту, коли виникли елементарні частинки, протони і нейтрони.

У звичайній матерії кварки і глюони "замкнені" усередині протонів і нейтронів і не можуть існувати у вільному стані. Однак незабаром після Великого вибуху Всесвіт складався з гарячого й надщільного "кваркового супу", в якому кварки об'єдналися в гігантські колективи.

Досліди з важкими іонами триватимуть до 6 грудня, після чого ВАК очікує планова зупинка. Після "різдвяних канікул" у лютому 2011 року робота відновиться: вчені знову повернуться до зіткнень протонів.

Моделювання зіткнення іонів свинцю ви можете подивитися на відео. Білим показані адрони, червоним, синім і зеленим – кварки.

Читайте також:

Нове відкриття у колайдері не вписується в розрахунки фізиків

Американський колайдер звузив "пастку" для "божественної частинки"

Німецький суд відхилив позов про кінець світу через колайдер

Опубліковані перші результати експериментів на Великому адронному колайдері

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами РИА Новости / Компьюлента / Н.Д.
Побачили помилку - контрол+ентер
Наука та IT 5 листопада, 2010, 15:11 3154
Додати до обраного
Всього коментарів: 0
Вибір редакції