Bellingcat назвав номер та особливості "Бука", що збив малайзійський Boeing

Bellingcat назвав номер та особливості "Бука", що збив малайзійський Boeing

Ілюстрація / Фото: Getty Images

На знімку "Бука" видно залишки фарби від центральної цифри.

Міжнародна група розслідувань Bellingcat визначила точний номер самохідної вогневої установки зенітно-ракетної системи "Бук", яка, на думку Bellingcat, 17 липня 2014 року збила над Україною пасажирський Boeing Малайзійських авіаліній, що здійснював рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур.

Нову доповідь групи названо "Бук 3х2": таємниця втраченої цифри" і вона присвячена детальному аналізу доказів, за якими можна встановити, із якої саме установки був зроблений постріл. "17 та 18 липня 2014 року на сході України була знята на фото та відео самохідна вогнева установка "Бук" під номером 332 російської 53-ї зенітно-ракетної бригади, що дислокується в районі міста Курськ.

На одному з відео цей "Бук", який ми раніше позначали як "Бук 3х2", рухається в напрямку центру району, звідки, за оцінкою Ради з безпеки Нідерландів, була запущена ракета, що збила MH17", - роблять висновок автори доповіді.

Таким чином, експерти Bellingcat стверджують, що за допомогою відкритих джерел, переважно публікацій у соціальних мережах, вони визначили не тільки коло осіб, причетних до катастрофи "Боїнга", але і назвали конкретну зброю, яка перебувала в той момент на озброєнні російської армії, з якої був зроблений постріл.

Нагадаємо, що Росія послідовно заперечує будь-яку причетність до трагедії МН17, в результаті якої загинули 298 осіб.

Машину із номером 332 Bellingcat вважає встановленим фактом - цьому були присвячені попередні розслідування Bellingcat.

Проте на фотографіях "Бука", який імовірно збив малайзійський лайнер, частково стертий номер, точніше - центральна цифра тризначного номера, тому умовно цей "Бук" називається "3х2".

"У ході аналізу відкритих джерел ми встановили, що цифри наносяться для встановлення відповідності зі структурою частини. Можна сказати, що це кодовий номер підрозділу. Перша цифра позначає дивізіон, друга - батарею в дивізіоні, а третя - умовний номер машини в батареї", - пояснюють автори доповіді Bellingcat, роблячи висновок, що на розшукаваному "Буку" відсутня цифра, що позначає номер батареї 3-го дивізіону.

На знімку "Бука" видно залишки фарби від центральної цифри, але неможливо точно стверджувати, від якої саме з трьох можливих - "1", "2" або "3".

Ентузіасти Bellingcat знайшли в соціальній мережі "ВКонтакте" фотографії всіх трьох "Буків" цього дивізіону, зроблені з 2009 до 2013 року, і порівняли всі помітні на знімках особливості кожної з машин: пошкодження корпусу, розташування зовнішніх електропроводів, форму плям фарби, масла і кіптяви, а також шрифт і відстань між цифрами номера.

"Жодна з цих особливостей, взята окремо, не дозволяє досить переконливо встановити відповідність. Однак поєднання всіх цих відмітних особливостей являє собою унікальний набір характеристик і може вважатися достатнім для однозначної ідентифікації", - підсумовують автори доповіді.

Bellingcat нагадує, що переміщення "Бука" по сходу України протягом 17 та 18 липня (тобто в день загибелі MH17 і на наступний день) потрапило на чотири фотографії і три відеозаписи.

"При порівнянні семи відмінних рис "Бука" 53-ї зенітно-ракетної бригади під номерами 312, 322 і 332 видно, що тільки у "Бука 332" є збіг більше, ніж однієї риси з "Буком 3х2". Чотири з особливостей можуть зберігатися протягом тривалого часу, одну частково видно на старих зображеннях, а дві інші на них відсутні", - стверджують автори доповіді.

Bellingcat вивчили особливості "Бука 3Х2", який пересувався з Курська до кордону з Україною в колоні російської 53-ї зенітно-ракетної бригади та їм вдалося виявити сім унікальних особливостей даної установки. 

Крім того, судячи із зображень "Буків" української частини ППО, що базувалася на сході України, у жодного з них немає катків із спицями, які присутніх у "Бука" бойовиків. Також в ході багатьох місяців вивчення російських і українських "Буків" команда Bellingcat не виявила жодного зображення українського "Бука" від 2014 року з залізничною відміткою "Н2200".

"Тому можна виключити ймовірність того, що "Бук" бойовиків був захоплений в українській військовій частині на сході країни", - впевнені експерти.

"Бук", що знятий на фото і відео 17 і 18 липня в районах сходу України, які контролюються сепаратистами, не має стосунку до українських "Буків", які базувалися в цьому регіоні, зокрема, до 156-го зенітно-ракетного полку", - підкреслюється в документі.

Експерти назвали підозрюваних в атаці на MH-17

Експерти назвали підозрюваних в атаці на MH-17

Нагадаємо, що авіакатастрофа Boeing 777 "Малайзійських авіаліній", який летів з Амстердама в Куала-Лумпур, сталася 17 липня 2014 року біля населеного пункту Грабово Донецької області.

Жертвами падіння літака стали 298 осіб, серед яких 15 членів екіпажу.

14 липня Малайзія внесла до Ради Безпеки ООН проект резолюції про створення міжнародного трибуналу з розслідування падіння Boeing 777 над Донбасом. Цю ідею підтримали також Нідерланди, Україна, Австралія і Бельгія. У Кремлі ж вважають цей крок передчасним і заблокували документ.

13 жовтня 2015 року Рада Безпеки Нідерландів оприлюднив власний звіт щодо авіакатастрофи пасажирського лайнера Boeing 777 "Малайзійських авіаліній". Згідно з документом, літак був уражений частинами ракети 9N314M, випущеної з ПЗРК "Бук"; було встановлено, що вихідна точка запуску розташована на території близько 320 квадратних кілометрів на території східної України; Україна не дала адекватної оцінки ризику для цивільної авіації; у України було достатньо підстав для закриття повітряного простору над окупованими територіями. Під час оприлюднення технічних висновків журналістам і родичам загиблих показали реконструйовані частини літака малайзійських авіаліній.

У свою чергу, українські фахівці заявили, що авіаційна влада перевиконала рекомендацію і встановила межу в 10 кілометрів.

Раніше один з авторів доповіді Bellingcat з розслідування причетність російських військових до знищення малазійського Boeing MH17 Деніел Ромейн піддав сумніву той факт, що зенітну установку "Бук" могли відправити на Донбас без відома президента РФ Володимира Путіна. У своєму розслідуванні дослідники встановили, що бійці другого дивізіону 53-ї зенітно-ракетної бригади з Курська доставили до українського кордону "Бук", з якого збили літак MH-17. Ромейн зазначає, що рішення про перекидання ЗРК на Схід України має прийматися "на більш високому рівні, ніж на 53-я бригада". У документі, зокрема, є прізвища командирів 20-ї армії РФ і Західного військового округу, ймовірно причетних до цього.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Доповідь щодо MH17: оголошено імена підозрюваних
Наступна публікація