ТСН у Пісках випадково знайшла припорошену пилом папку з проектом про рідний край. Його готували школярі. Це десятки сторінок сподівань, втілених у творах та малюнках четвертокласників.

Якщо не зважати на деякий безлад, то цю школу можна було б сплутати з іншими звичайними українськими школами.

На стінах – малюнки з життя казкових тварин. На підлозі – нерозірвані міни 120 калібру.

На стінах портрет Лесі Українки та Павла Тичини – поранені чи то осколками, чи то кулями – ніхто вже й не згадає.

Пачка табелів з оцінками – 8,9,10, подекуди 11. Ці табелі учні так і не отримали. Їх можна упізнати: по всій школі – клаптики фотографій звичайного шкільного життя.

Піаніно "Україна" на українській території в селі Піски густо притрушене піском.
Солдатські берці посеред класу.

І синя папка...

У ній проект, який розробили учні 4 класу. З епіграфом українською, де є помилка, але байдуже, - з ідеями для герба селища, з розповідями про свої вулиці, з малюнками рідних будинків, з планами про те, як в селі побудують басейн та спортивну школу.

Діти писали про те, що в них багато квітів.

У Пісках дійсно дуже багато квітів. Тільки будинки залишилися цілими лише на малюнках четвертокласників. Коротка довідка з минулого – все могло бути інакше.
МОЄ МІСТО
ТСН.ua відсканував вміст синьої папки – це десятки сторінок, на яких досі живе історія, історія, написана та намальована дітьми. Думки про краще майбутнє, про процвітання рідного краю. Це був творчий проект маленьких школярів із Пісок - з ідеями нового герба, розповідями про свою вулицю, своє місто... та глибокий погляд у майбутнє.

Ось, як пише одна зі школярок про свій край: "На карті України Донецька область схожа на розкриту долоню робітника, на якій лініями життя пролягли залізниці, розкинулись квітучі міста і села та неозорі лани. Це наше місто! Ми в ньому живемо і ми його любимо! Коли я стану дорослою, я теж буду робити все, щоб моє місто стало ще кращим!".
А ось так дітлахи уявляли герб міста
У синій папці ми також знайшли табелі, що належали четвертокласникам. Вже підписані, з виставленими оцінками, але так і не вручені. На документі зазначено – 2013/2014 навчальний рік. Усі бланки – українською мовою. Цікаво й те, що майже у всіх школярів гарні оцінки з української мови. Часто зустрічаються "десятки" та "одинадцятки", набагато рідше – "вісімки". За предмет "Я і Україна" у багатьох дітей теж відмінні оцінки.
МОЯ ВУЛИЦЯ
У рамках проекту школярі також писали про свою вулицю. Кожен намагався розповісти про неї тільки найкраще. Для всіх дітей їхня вулиця – найрідніша та найулюбленіша. Ось уривок із твору одного з учнів (орфографію збережено):

"Я живу на улице Стадионная. Моя улица названа так потому, что у нас был стадион на котором проводили скачки лошадей. А теперь там построены дома. На моей улице есть песок, горки, качели, магазины, дома, садик, школа, деревья.."

Нині більша частина цих вулиць перетворилася на руїни. Бойовики перманентно поливають Піски з "Градів" та артилерії, а надто, коли тривали запеклі бої за аеропорт Донецька. Наприклад, від школи, яка розташована за адресою вулиця Леніна, 31 - до початку злітно-посадкової смуги Донецького аеропорту рівно 2 км, а до вишки – 6,5 км.

Зараз у Пісках житлові будинки майже зруйновані, і тільки дитячі малюнки нагадують про те, що зовсім недавно там панував мир. Ми вирішили показати малюнки та твори школярів про їхню вулицю, розмежовуючи їх світлинами нинішніх руїн селища.
МІСТО МАЙБУТНЬОГО
Піски називають воротами до Донецька та Донецького аеропорту. До війни на Донбасі у Пісках мешкали більше 2 тисяч людей. Станом на початок січня тут лишалося всього 130 жителів. Найбільше селище постраждало від обстрілів з артилерії та реактивних систем залпового вогню проросійських бойовиків протягом ночі з 16 на 17 січня 2015 року. Однак малюнки, які ми знайшли у школі, показують зовсім інший бік – майбутнє Пісок очима дітей. Вони були намальовані у час, коли війна вже стояла на порозі.
Текст: Наталя Нагорна,
Фото: Олександр Ратушняк
Верстка: Марина Колесниченко
Дизайн: Віталій Фоков
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ