Як безкоштовно отримати інсулін і що слід знати про програму реімбурсації
Цукровий діабет – небезпечний діагноз, із яким в Україні, за офіційною статистикою, живе майже 1,3 мільйона людей. 200 тисяч щоденно потребують інсуліну, але попри зобов'язання держави забезпечувати ліками своїх громадян, тисячі хворих щодня стикаються з проблемою забезпечення життєво необхідними препаратами.

Для виправлення ситуації із забезпеченням інсуліном була запроваджена програма відшкодування аптекам коштів за виділений українцям інсулін. Ця програма отримала назву «реімбурсація».

Про те, як отримати інсулін в Україні, читайте у нашому матеріалі.
Як отримати інсулін, гарантований державою
Киянин Рафаель Азюков уже 17 років живе з діагнозом цукровий діабет 1 типу.

«Я відвідую лікаря що три місяці з результатом свого глікемічного профілю – він показує за три місяці середній рівень цукру у відсотках. І на прийомі безпосередньо отримую рецепти», – розповів чоловік.

Із рецептом Рафаель іде до державної аптеки та безкоштовно обмінює його на інсулін. Сьогодні це можна зробити завдяки системі реімбурсації.

Як пояснила президент Міжнародної діабетичної асоціації України Людмила Петренко, держава не закуповує наперед інсулін, а сплачує за спожитий і виданий. На її думку, це дуже зручно. Людмила Петренко додає, аби ця схема працювала, діє електронний реєстр, який контролює отримання інсуліну.
Сьогодні ця система влаштовує дуже пацієнтів, але було багато дзвінків, що ми прийшли, стоїмо під аптекою, а інсуліни нам не видають. А не видають тільки тому, що не прийшло фінансування.
Людмила Петренко, президент Міжнародної діабетичної асоціації України.
Як отримати інсулін:
Пацієнт контактує зі своїм лікарем-ендокринологом, який скаже, яким чином пацієнт може отримати рецепт – онлайн чи офлайн. В умовах, коли в світі панує коронавірус, лікарі готові виписувати своїм пацієнтам рецепти на інсулін онлайн, аби убезпечити їх від зайвого контакту з лікарнями
Пацієнт або його родич із рецептом звертається до аптеки, яка працює в системі відшкодування інсулінів, і отримує на руки необхідний пацієнту препарат.
«Правила відшкодування інсулінів прописані в Постанові Кабінету Міністрів №239. Усі пацієнти можуть отримати безкоштовно людський інсулін у флаконах, а отримати безкоштовно сучасні аналогові інсуліни можуть деякі категорії населення: діти, вагітні студенти, дорослі хворі, що захворіли у дитинстві з компенсованим діабетом, пацієнти з частими гіпоглікеміями, пацієнти, які мають алергію на людський інсулін. Пацієнти, які бажають лікуватися аналоговими інсулінами і не мають протипоказань щодо отримання аналогів, також їх можуть отримати, але доплативши невелику суму», – повідомила лікар-ендокринолог, доктор медичних наук, керівник відділу діабетології Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В. Комісаренка Любов Соколова.
Програма реімбурсації в Україні, і як вона працює в Європі
Щоб пацієнти мали доступ до препаратів, в Україні була створена і реалізована система реімбурсації інсулінів – програма відшкодування аптечним установам коштів за відпущений інсулін.

Однак, недофінансування часто буває тим бар'єром, який не дозволяє пацієнтам з цукровим діабетом вчасно отримувати необхідні їм ліки, а отже, з'являється ризик розвитку декомпенсації діабету та ускладнень у цих пацієнтів. Наприклад, в Угорщині забезпечення пацієнтів сучасним та якісним лікуванням – головний пріоритет сфери охорони здоров'я.

Угорський економіст у сфері охорони здоров'я Марк Молнар поділився досвідом своєї країни і зазначив, що 50% угорського ринку належить людським інсулінам, а інших 50% – аналоговим інсулінам. За його словами, в реальному житті існує значна різниця між людським інсуліном і аналоговим. Наприклад, лікування аналоговими інсулінами дозволяє мінімізувати виникнення у пацієнтів ускладнень, а отже, зекономити гроші на їхньому лікуванні у довгостроковій перспективі і, найголовніше, – зберегти працездатність людей із цукровим діабетом.
Саме через кращу економічну ефективність аналогових інсулінів уряд Угорщини затвердив як основні ці дорожчі ліки. Це – головна причина, чому вони покриваються урядом.
Марк Молнар, економіст у сфері охорони здоров'я Угорщини.
У країнах Східної Європи понад половину пацієнтів з цукровим діабетом використовують саме аналогові інсуліни. Водночас, в Україні лише близько 20% хворих мають доступ до аналогових інсулінів.
Що кажуть у МОЗ України про доступ пацієнтів до сучасного лікування
За офіційною інформацією уряду, для лікування діабету 2 типу 2019 року виписано 1,4 млн електронних рецептів, за якими понад 395 тис. пацієнтів отримали життєво необхідні медикаменти безоплатно або з невеликою доплатою.

«У 2020 році у межах Програми медичних гарантій-2020 буде подовжено програму реімбурсації інсулінів, на яку обіцяють спрямувати 977 млн грн. Завдяки електронному рецепту пацієнт, який уклав декларацію про вибір свого лікаря, зможе отримати ліки для інсулінотерапії у будь-якій зручній аптеці, що уклала договір із Національною службою здоров'я України. У 2020 році проєктом бюджету загалом передбачено 3,098 млрд грн на програму «Доступні ліки», а також забезпечення лікарськими засобами пацієнтів, хворих на цукровий та нецукровий діабет», – анонсували у Міністерстві охорони здоров'я України.

Урядовці запевняють, що пацієнт, який уклав декларацію зі своїм лікарем, має доступ до безоплатного гарантованого державою пакету медичних послуг на первинній ланці. Утім, проблема із забезпеченням інсуліну залишається гострою. За словами харківської активістки Олени Вишні, три роки поспіль обласний центр намагається обходитися тільки державними субвенціями.
Зараз субвенції дозволяють покрити потребу пацієнтів лише нає 60%-50%, а то й 40% від потреби інсуліну. Але людина не може жити на 40%. Ми хочемо жити повноцінно, життям на 100%.
Олена Вишня, харківська активістка.
25 березня 2020 року Кабмін ухвалив рішення про виділення 650 млн грн на інсулін. Утім, у НСЗУ зазначили, що зараз забезпечення препаратами інсуліну пацієнтів з цукровим діабетом адмініструє місцева влада, у розпорядження якої і надходять гроші згідно з урядовим рішенням.

«Ці кошти будуть розподілені між областями. Відповідальність за їхнє ефективне та раціональне використання лежить саме на органах місцевого самоврядування», – наголосили в НСЗУ.

Забезпечення повноцінного відпускання препаратів інсуліну для лікування хворих на діабет за електронним рецептом можливе за умови готовності всіх учасників процесу: аптек, лікарів, фармвиробників і пацієнтів.
Якщо ви не можете отримати інсулін – вам необхідно звернутися за роз'ясненням до структурного підрозділу з питань охорони здоров'я відповідної обласної чи міської державної адміністрації, або ж з письмовою заявою до Міністерства охорони здоров'я України, чи залишити заяву за допомогою урядової гарячої лінії 15-45, чи гарячої лінії МОЗ України 0 800 801 333
Хворим на цукровий діабет слід пам'ятати про головне – необхідність контролювати рівень цукру в крові. Для цього треба мати достатню дозу інсуліну та номер телефона сімейного лікаря або лікаря-ендокринолога, який зможе відкоригувати, за необхідності, змінити дозування, або препарат інсуліну для досягнення компенсації ЦД. Також пацієнтам слід не забувати про збалансоване харчування та фізичну активність. Ці прості кроки дозволять пацієнту досягти бажаної цілі лікування – глікованого гемоглобіну <7%, компенсованого стану цукрового діабету та уникнути важких ускладнень від захворювання.