Після запровадження "безвізу" українці все більше цікавляться подорожами до Європи. Адже, це шанс побачити відомі на весь світ архітектурні пам'ятки та ще й скуштувати страви національної кухні інших країн.

Більше того, можна поїхати у гастрономічний тур Європою та дізнатись, чи відрізняються італійські, французькі, німецькі або нідерландські страви на Батьківщині від приготованих у нас.

Скажімо, Франція зазвичай асоціюється з вином та сиром, але тут є ще чимало різних смаколиків.

В Італії – країні, яка дала світу безліч відомих ласощів – варто скуштувати піцу, яку готують тут із додаванням найрізноманітніших інгредієнтів: шампіньйонів, морепродуктів, артишоків та навіть ананасів.

Німеччина насамперед відома легендарним Октоуберфестом, десятками видів крафтового пива, смаженими ковбасками і сосисками.

ТСН.ua спільно з ТМ "Роллтон" в рамках акції "Прямуй за виделкою" попросили українських фудблогерів та гастроекспертів розповісти про найкрутіші, на їхню думку, місця в Європі, де можна смачно поїсти, а також про національні страви кожної з країн.
ЄВГЕНІЙ ЧЕРНУХА
засновник кулінарної школи, фудблогер
Італійська кухня досить давно стала інтернаціональною. У Києві, наприклад, можна знайти чудові ресторани з традиційною італійською кухнею, яка нічим не відрізняеться від корінної італійської.

У Венеції або в будь-якому іншому італійському місті раджу відвідати лише один відомий ресторан (за порадами друзів, знайомих або через систему TripAdvisor), а решту часу приділити автентичним маленьким сімейним ресторанчикам, які дійсно зможуть здивувати своїм меню.

Коли я планую свої гастроподорожі, намагаюся не стільки спробувати стандартні кулінарні візитівки країни, cкільки знайти унікальні смаки та автентичні страви, рецепти яких передаються з покоління в покоління.

З традиційних страв раджу спробувати Risotto nero - відомий ризото з чорнилом каракатиці, а також популярний у всьому світі десерт Тірамісу. Ну і не забуваємо про карпачо, яке зародилося саме в Венеції. Повірте, тут ці страви розкриються по-новому, адже ми звикли до інших смаків.

Існує думка, що італійці і рис нерозлучні. У Венеції господині знають 1001 спосіб приготування рису: з горошком, ковбасками, птицею, субпродуктами та овочами. При цьому його варять, смажать, тушкують разом з овочами і так само додають в супи.

Загалом, якщо набрид стандартний рис - їдьте за натхненням до Венеції! А якщо ви хочете спробувати щось венеційське, зверніть увагу на кілька страв:
Молече може бути абсолютно різним і подаватися з будь-яким соусом. За класикою його часто подають з полентою й томатним соусом.
1. Молече - страва з маленьких крабів, засмажених різними способами. Ця страва у кожної господині свій, як і борщ. Скільки ресторанів стільки і смаків, молече може бути абсолютно різним і подаватися з будь-яким соусом і гарніром. За класикою його часто подають з полентою й томатним соусом.

2. Венеціанська печінка. З огляду на те, що субпродукти зараз - новий тренд в кулінарії, ця страва розкриє абсолютно новий смак за рахунок сильно засмаженого часнику.

3. Бакала мантекато - розім'ята в картоплі в'ялена риба з оливковою олією і часником.

4. Крем-суп із зеленого горошку. Начебто, досить просте блюдо, але у Венеції воно приготовлено по-особливому. Мені вдалося дізнатися секрет приготування цього супу, і тепер ми ділимося цим рецептом на курсі Здорового харчування, адже суп - знахідка для тих, хто любить легку, корисну, ніжну їжу.
5. Граніту. Ні, це не та граніта, яку ми звикли бачити в десертних картах наших ресторанів. Справжня італійська граніта складається з дрібних заморожених фруктових частинок, политих натуральним соком.

Смаків граніти настільки багато, що спробувати всі види за тиждень вам навряд чи вдасться. Також зверніть увагу на сорбет, або сорбето, як прийнято називати його в Італії. Це зовсім не перемелені фрукти, а повітряна холодна фруктова піна, в основному без фанатичного додавання цукру.

Шанувальникам вина раджу замовляти до нього традиційні чикеті - маленькі закуски, які відтіняють смак обраного вина. Хороший сомельє в ресторані зможе порадити чикеті до того вина, на яке припав ваш вибір.

Не хочу радити якісь конкретні ресторани, адже набагато цікавіше поблукати вулицями Венеції і знайти затишне місце, вивчити меню і вибрати те, що дійсно цікаво, хоча б за назвою - саме так я і робив, поки не зайнявся вивченням традиційних страв.

ВІТАЛІЙ ПОТОЦЬКИЙ

фудблогер
У цьому місті я отримую максимум естетичного натхнення. Захоплююся архітектурою, яка танцює, найбільшою морською спадщиною, калейдоскопом нічних каналів і оселедцем Matjes Herring, що тане у роті, приправленим цибулькою і чудовим пивом.

Амстердамські пивні - найкращі у світі, з упевненістю можу це сказати, адже я бував у різних. Тільки тут можна помацати морський пісок пальцями ніг, притулитися до барної стійки XVI-XVII століть роботи найкращих європейців.

З обов'язкових до відвідування закладів - крихітний бар In 't Aepjen, що розташований неподалік від вокзалу, за адресою Zeedijk, 1. Інтер'єр практично повністю автентичний, включаючи гвинтові сходи. Тут створюється відчуття, ніби переносишся на півстоліття назад. Ідеальне місце, щоб черпати натхнення!

Продовжуючи тему пива і барів в Амстердамі. Зазначу, що у місті величезна кількість місць з унікальним і крафтовим пивом, тому вирушайте на захопливу екскурсію пабами. Це називається Craft Beer Tours, і у вас буде можливість спробувати пиво з пивоварних заводів Oedipus і Two Chefs.
В Амстердамі величезна кількість місць із крафтовим пивом, тому вирушайте на захопливу екскурсію пабами та скуштуйте fish and chips.
Де і що в Амстердамі поїсти? Морепродукти, причому в індонезійських, тайських або китайських закладах. Нідерландська кухня - дуже на любителя, на мій погляд. Але є окремі речі, з якими не може зрівнятися ніщо - це, звичайно ж, оселедець Matjes Herring.

Це стрітфуд, і продається він в кіосках в центрі міста. Відмінний перекус, щоб продовжити насичений день. Серед інших моїх фаворитів - fish and chips, тобто риба з картоплею-фрі. Ну і всі морепродукти, які можна знайти.

Треба взяти порцію гарячої хрусткої риби і картоплі і влаштуватися десь в парку, з видом на канал. Або ж з'їсти це все в одному з ресторанів: The Seafood Bar Ferdinand Bol за адресою Ferdinand Bolstraat 32 або The Urker Fish Shop за адресою Tweede Egelantiersdwarsstraat 13.

Де в місті відпочивати? Та все місто просто ідеальне для цього. Гуляйте містом, заходьте в численні заклади, валяйтеся на галявинах в парках, катайтеся на річковому таксі каналами, фотографуйте архітектуру і людей, відвідуйте музеї ... Повірте, є чим зайнятися в цьому прекрасному місті!

ВЕРОНІКА ПОТОЦЬКА

фудблогер
Амстердам у мене в найближчих планах! Була там досить давно і мені дуже сподобалось! І найголовніше - було весело. Пора б повторити! Я склала свій власний путівник містом і розповіла про самі незвичайні місця, про те, де зупинитися, де поїсти, як відпочити, і що обов'язково відвідати. Якщо ти естет, полюбляеш все незвичайне і смачне, Амстердам тобі припаде до душі.

Де зупинитися? Давайте почнемо з житла! Чомусь саме в Амстердамі можна знайти величезну кількість незвичайного житла. Напевно, вся справа в тому, що місто дуже творче, веселе і вільне. Деякі млини переобладнані під готельні номери. Один млин - один номер з кухнею та санвузлом. Саме там я і буду жити! Знайти таке житло можна на Airbnb.

Фестивалі. В Амстердамі відбувається близько 300 фестивалів щороку! Тобто майже кожен день - від фестивалю сиру до виставки тюльпанів. Тут з розмахом святкується The Queen's Day і безліч фестивалів електронної музики. Плануючи поїздку, потрібно обов'язково подивитися, які фестивалі відбуватимуться. А раптом сирний?

Їжа. Зізнаюся, я люблю стріт-фуд, особливо, якщо він дійсно локальний і унікальний. В Амстердамі нідерландська кухня схильна до впливу азійської. Тут можна зустріти десятки кіосків з бутербродами з чорного хліба, оселедця і цибулі.

Але потрібно бути обережним і уникати закладів з картинками апетитної їжі в центрі біля кавошопів. Річ у тім, що там все розраховано на те, що голодний турист вийде з кавошопу та з'їсть все, за будь-якою ціною і не зверне увагу на якість. Тому краще всього замовити екскурсію з перевіреним гідом найкращими місцями з вуличною їжею.

Обов'язково сходіть на дегустацію сирів Гауда, Едам, Лердаммер, Лейден, Маасландер, Маасдам, наприклад до Музею сиру за адресою Prinsengracht 112.
В Амстердамі кухня схильна до впливу азійської. Тут можна зустріти десятки кіосків з бутербродами з чорного хліба, оселедця і цибулі.
А тепер про найсмачніше в Амстердамі. Stroopwafel - це дві вафлі, склеєні між собою солодким сиропом, схожим на карамель. Це дуже смачне і солодке традиційне блюдо, продається в пекарнях або на ринках.

Оселедець з хлібом і цибулею broodje haring. Це дуже традиційний стрітфуд в Голландії, не шукайте його в ресторанах.

Ось три місця, куди потрібно за ним зайти:
  • Frens Haringhandel за адресою Singel 468 / Koningsplein.
  • Volendammer Haringhandel за адресою Spui 7
  • Haring & Zo, Nieuwezijds Voorburgwal 226

Чорні цукерки з лакрицею. Тут не може бути третьої думки, їх або дуже люблять, або навпаки. У Нідерландах вони дуже популярні, але краще взяти на пробу зовсім небагато.

Індонезійська рістафель - ще один доказ того, що нідерландська кухня піддається впливу. The Indonesian rijsttafel - це рис з безліччю закусок.

Ось місця, улюблені жителями Амстердама:
  • Kantjil & de Tijger за адресою Spuistraat 291-293
  • Indrapura за адресою Rembrandtplein 42
  • Max Amsterdam за адресою Herenstraat 14

АРТЕМ ТРАВКІН

фудблогер
Люди люблять подорожі з різних причин. Я люблю возити своє тіло в інші країни, здається, щоб мій рот міг поїсти там дивної, нової, незвичайної і смачної заморської їжі. Гастрономія - перша причина подорожей для мене. У кожного з мандрівників або просто туристів є свої улюблені міста, мої ж фаворити - ті, в яких можна з'їсти чогось культового. Я люблю Барселону, Копенгаген, Тель-Авів і Більбао, але очолює цей список, звичайно ж, Берлін - місто кохання.

Як я зазвичай подорожую? Перед польотом в нове місто я обов'язково перечитую десятки статей, заміток, блогів та гідів про це місто, і всі ці джерела проходять через щільний фільтр, що відбирає тільки найкращі та найцікавіші заклади і точки, рекомендовані місцевими жителями, смаку яких можна довіряти.

Так, всі місця, їжа, в яких викликає колівубл і рясне слиновиділення, потрапляють на карту в Форсквер, в спеціальний список. Тут і бари, і кав'ярні, і ринки їжі, фастфуди і мішленівські ресторани. Ну а вже після прильоту берете велосипед або моторолер і вивчаєте всі ці надбання місцевих рестораторів і шефів, залежно від того, чого наразі хочеться. Але, якщо йдеться про Берлін, ви просто зобов'язані запам'ятати такі місця:

1. Я великий шанувальник стріт-фуду, оскільки люблю, щоб смачно, іноді шкідливо, і щоб швидко. Але дуже часто, в контексті культових місць про "швидко" можете забути. Так, одного разу за шаурмою я простояв в черзі 50 хвилин і ... Це було неймовірно - першим в моєму списку маст-трай в Берліні буде вагончик Mustafa's Gemuese Kebab за адресою Mehringdamm, 32.
Тепла піта, курка, овочі, трохи сиру і картоплі, все це в комплексі подарує вам неймовірний баланс смаку.
Гемюзе - це овочі, кебаб - це зрозуміло що, Мустафа - ім'я власника. І все начебто очевидно, але і в зливу, і сніг, і в холоднечу, і під палючим сонцем - черга тут коротшою не стає. Люди стоять, щоб покуштувати найсмачніший курячий донер ever! Тепла піта, курка, овочі, трохи сиру і картоплі, все це в комплексі подарує вам неймовірний баланс смаку. Ви не пошкодуєте про витрачені в черзі години.

2. Ще один культовий стріт-фуд Плейс - Burgermeister, що пропонує чи не найкращі бургери, які мені доводилося куштувати! Барбекю бургер в м'якій булці, бриош з беконом і фірмовим соусом за 4,90, картопля з сиром і халапеньйо за 3, африкола і пивце за 2. Черга не менше, ніж до "Мустафи". Все дуже швидко і неймовірно смачно. Однак знамениті вони не тільки їжею, але своїм розташуванням, адже ці бургери готують в Кройцберзі, в колишньому, не повірите, громадському туалеті, розташованому під мостом.

3. І ще ви просто зобов'язані відвідати шикарний критий ринок їжі - Markthalle Neun в тому ж Кройцберзі. Тут ви знайдете їжу і закуски різних народів світу на будь-який смак і колір. Всім своїм друзям рекомендую туди сходити, і вам раджу. Мій улюблений набір тут - це глазуровані солодкі свинячі ребра з соусом BBQ та келишок гіркого APA. Головне перед походом - перевірити розклад, оскільки вони працюють далеко не щодня.

ОЛЬГА КАРІ

фудблогер
Гастрономічна подорож до Франції, а тим більше, до Парижа – мрія і мета кожного фудблогера. Від кількості смачнющих місць голова йде обертом: буланжері із найсвіжішими та найхрусткішими круасанами, патісері із ніжними та елегантними десертами, шаркутері із батареями паштетів, ковбасок та ковбас, фромажері із сотнями сортів сиру від делікатних до таких, що від самого лишень запаху паморочиться в голові та пробиває на сльозу!

Якщо по-справжньому зануритися в цей дивовижний світ французьких смаколиків, можна пройти повз Ейфелеву вежу і взагалі не помітити її. Але в сучасному світі, повірте, геть не соромно шукати вражень за межами музеїв, палаців чи якихось туристичних місць «обов'язкових до відвідування»!

Розпочніть паризький маршрут із круасанової мекки - Blé Sucré, де геніальний шеф-кондитер Патріс ле Бурда, колишній pastry-chef тризіркового Epicure, що в готелі Le Bristol, сьогодні чаклує над солодощами для любителів вишуканої випічки та десертів і не за всі гроші світу! За смачними круасанами також дуже рекомендую навідатися в Du Pain et des Idées, яка знана на весь Париж, насамперед, хлібом pain du campagnе, який у ХХ столітті поступився місцем легкому і дешевшому багету.
Якщо по-справжньому зануритися в дивовижний світ французьких смаколиків, можна пройти повз Ейфелеву вежу і не помітити її.
Париж – це ще й десерт macaron, поласуйте ним у старовинній кондитерській Ladurée. Саме онук засновника Ladurée першим поєднав дві ніжні шкарлупки, спечені з мигдалевого борошна, тонким прошарком крему ганаш.

Але найсмачніший рецепт французького мистецтва art de vivre не вимагає ані фешенебельного ресторану, ані величезних статків. Купуєте свіженький багет, до нього французький сир. Знайдіть місцеву крамницю, фромажері, і виберіть найсмачніший сир: реблошон, буль де Лілль чи Сан Марселін.

До сиру і багету додайте пляшку французького вина. Не витрачайте гроші на розкішні дорогі вина: для найсмачнішої французької вечері достатньо доброго вина в межах 10-20 євро за пляшку. Бо насправді найголовнішим інгредієнтом, який додасть вишуканості простій формулі багет+сир+вино, буде сам Париж!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: