СПЕЦПРоЄКТ ТСН.UA
Які документи потрібні для зміни постачальника газу
Розвінчуємо головні міфи, якими нас лякають
Реформа ринку газу викликає у людей чимало запитань. Особливо, якщо йдеться про зміну газопостачальної компанії.

Одні вважають укладення контракту з новим продавцем блакитного палива дуже складним процесом, для якого потрібно підготувати велику кількість документів.

Інші можуть ставитися до зміни постачальника не надто відповідально: мовляв, неважливо, якщо оформлю заяву неправильно або з неповним пакетом документів, компанія все одно зобов'язана укласти договір.

Все це неправда. Є чіткі правила, згідно з якими громадяни можуть перейти від одного постачальника газу до іншого.

ТСН.ua і компанія "Газ України" в спільному спецпроєкті вирішили розповісти, що потрібно знати під час зміни газового постачальника та як не наробити помилок.
Міф перший: Потрібна ціла купа документів, щоб змінити постачальника
Продавці блакитного палива вимагають від людей базовий пакет документів, який допоможе перейти на новий контракт. Згідно з Правилами постачання природного газу, до цього переліку входять заява, яка підписана всіма власниками приміщення чи довіреною особою; паспорт та ідентифікаційний код власника житла; документи, що підтверджують право власності чи розпорядження житлом; EIC-код (це індивідуальний газовий номер споживача — у ньому вказані 16 цифр і букв) тощо.

Крім цього, компанія може попросити від громадянина останню платіжку за газ, де вказаний баланс рахунку та дані про останні платежі. Детальний перелік документів є на сайті постачальника, який готовий приймати нових клієнтів.

Продавці газу детально вказують на своїх сайтах, які саме документи потрібно надати для переходу на вигідний тариф. Тому, якщо ви хочете, щоб укладання нової угоди відбулося без проблем, варто уважно вивчити умови зміни постачальника. Тоді вся процедура мине швидко, за 5-7 робочих днів.
Міф другий: Змінити постачальника газу може будь-яка людина
Укласти контракт з новою постачальною компанією може лише той, хто має на це право. Це може бути власник квартири або будинку. Якщо ж власників декілька – необхідно заручитися згодою на зміну продавця палива від усіх співвласників. Їхня згода засвідчується підписом на заяві приєднання.

Також бувають ситуації, коли зміною постачальника займається стороння людина. Треба пам'ятати: це можливо здійснити лише тоді, коли така людина має офіційну довіреність від власника житла.

До заяви потрібно долучити копії всіх документів, які просить постачальник. Саму заяву постачальник пропонує підписати або від руки (для цього її потрібно роздрукувати, а потім завантажити фотокопію через сайт), або ж за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Міф третій:
Якщо подати просто документи – і так переведуть

Споживач може перейти до нового постачальника газу лише за наявності правильно оформленої заяви. Як коректно заповнити заявку онлайн? Давайте розглянемо на прикладі газопостачальної компанії "Нафтогаз України". Для цього треба зайти на ресурс gas.ua і вивчити розділ "Стати нашим клієнтом".

Тут вказано, що в заявці необхідно перерахувати такі дані: прізвище, ім'я, по батькові; ідентифікаційний код, номер телефону та електронну пошту. Також потрібно вказати дані об'єкта газопостачання (наприклад, приватний будинок або комунальна квартира), облгаз. Важливо уточнити й тип споживання блакитного палива — приготування їжі, опалення, підігрів води. Звичайно ж, треба правильно вказати ЕІС-код. Крім того, потрібно уточнити, чи є субсидії або пільги.

Коли всі дані вказано в заяві, бажано уважно перевірити інформацію. Це важливо, адже якщо буде вказана найменша помилка, наприклад, в ЕІС-коді, тоді заявку доведеться переробляти.

Готову заяву і весь необхідний пакет документів власник житла або його довірена особа (за наявності нотаріально завіреного доручення) можуть подати онлайн на сайті gas.ua або на електрону пошту client@gas.ua.

Детальніше про правила зміни газопостачальної компанії можна прочитати в інфографіці.

Міф четвертий:
Хто буде знати, власник я чи ні

Коли постачальник отримує заявку та пакет документів від потенційного клієнта, фахівці компанії уважно перевіряють всі дані. Спеціалісти вивчають, чи всі подані документи відповідають встановленим зразкам, чи всі вони в наявності. Чи збігаються дані про власника, помешкання тощо. Якщо виявляється, що є невідповідності, постачальник попросить їх виправити. Це затягне процес розгляду заявки.
Міф п'ятий: Тільки постачальник може приймати заявки від нових клієнтів
Продавці газу можуть приймати заявки від нових клієнтів не лише на сайті або у своєму центрі обслуговування. Також заяву можна оформити в компанії, яка є офіційним партнером постачальника. Як це зробити? Тут може бути актуальним досвід газопостачальної компанії "Нафтогаз України".

Також "Нафтогаз" активно укладає партнерські програми з найбільшими банками країни. Такий підхід дозволяє українцям подавати заявки про перехід на новий тариф просто в офісах фінустанов або на сайтах.

Зокрема, партнерська програма з ПУМБ дає можливість відвідати одне з відділень у Хмельницькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Херсонській, Миколаївській, Одеській, Тернопільській, Волинській, Львівській областях. Тут люди можуть звернутися до менеджера і заповнити заяву про підключення до "Нафтогазу". І важливо взяти з собою весь необхідний пакет документів.

Партнерська програма з "ПриватБанком" допомагає вирішити питання зміни постачальника в режимі онлайн. Для цього потрібно зайти на сайт "Приват24", заповнити заявку в особистому кабінеті та підписати її за допомогою SmartID. Коли компанія вирішить щодо підключення споживача до своїх послуг, оплачувати квитанції за використаний газ також можна буде через додаток "ПриватБанку".

Якщо ж з якоїсь причини людина не впевнена в тому, що конкретна компанія є офіційним представником постачальника — краще напряму зв'язатися з продавцем газу та уточнити всі питання.