Грузія: солона насолода гір

Грузія дихає прохолодою гір і солоними бризками Чорного моря. Країна з багатовіковою войовничою історію та може позмагатися з будь-яким місцем світу в гостинності та привітності.

Якщо ви хочете отримати від відпочинку все й одразу, їдьте до Грузії. Тут співіснують одночасно чотири сезони. У горах лежить іскристий білий сніг, а піщане узбережжя лагідно обіймають теплі морські хвилі. На схилах зеленіє молоденька трава, а столи тріщать під важкістю стиглого врожаю.

Знайомство з Грузією зазвичай починається з сонячного Тбілісі. За легендою, в давнину цар Горгасалі полював у цій місцині на оленя. Поранивши звіра, він довго переслідував його, поки тварина не впала в калюжу з теплою водою, що витікала з сірчаних джерел. Через мить олень був уже на ногах і чимдуж біг від мисливця. Помітивши цілющі властивості води, цар вирішив заснувати в цьому місті поселення. Місто, що виросло з нього назвали "Тбілісі", що означає "теплий".

У цьому місті теплом просочений кожен камінчик. Архітектура Тбілісі захоплює. В цій столиці, на відміну від нашої, майже немає новітніх забудов в історичній частині міста. Завдяки цьому зберігся неповторний колорит і присмак часу.

Прогулянка головною вулицею Тбілісі – проспектом Руставелі – такий же обов’язків атрибут подорожі, як, наприклад, відвідання Невського проспекту в Петербурзі. До речі, з червня опозиціонери розблокували проспект біля будівлі парламенту.

Грузинський дворик. Фото fotoart.org.ua
Радимо пройтися по дворах-криницях, який у Тбілісі дуже багато. Тільки повернувши з вулиці в глушину ви зможете пізнати житття справжнього Тбілісі.

Очиститися душею й тілом можна у сірчаних лазнях в районі площі Горгаласі, яким місто завдячує своїм заснуванням. Самі лазні знаходяться нижче рівня землі, ззовні визирають лише їх напівкруглі склепіння. В давнину це було світським місцем, де за розмовами люди просиджували іноді усю ніч.

Зараз у лазнях можна оздоровитися в сірководневій воді та подарувати собі мильний масаж. А опісля - обов’язково випити цілющої водички у Лагідзе з сиропом.

За межами Тбілісі також є на що подивитися. За кілька кілометрів розташована древня столиця Грузії - місто Мцхете. Залиті сонцем гори, чисте повітря, злиття зелених вод річки Арагві та жовтих Кури і велична будівля монастиря Светіцховелі - "Життєдайний Стовп ".

Не відмовляйтеся й від прогулянки Алазанською долиною, де вам відкриється життя грузинських сіл та різноманітні смаки вина.

Ви обов’язково познайомитеся з традицією алаверди, коли тамада звертається до будь-кого з гостей, а той після спустошення келихів повинен продовжити почату тему й перевершити попередника.

Від нескінченної низки тостів (а багато з них є обов’язковими – за Бога, за батьків і тих, хто вже не з нами, за Грузію, котру самі мешканці називають не інакше, як Сакартвело), у непідготовленої людини може піти обертом голова і постраждати печінка. Тому радимо більше вживати білого вина, від нього п’яніють повільніше.

Щедрість грузинської душі. Фото countries.turistua.com
До речі, грузинське застілля стане чи не найголовнішим враженням від вашої подорожі в цю країну. Спробуйте шинку "лорі", смажені або копчені ковбаски "купати", тушковану зі спеціями баранину "бугламу", варене м'ясо із приправами "хашламу", страву з ліверу "кучмачі", корейку на рожні "чанахі" та запийте бульйоном з потруху із часником "хаші".

Для тих, хто полюбляє здоровий відпочинок, туроператори пропонують сходження на Казбек. І заядлі альпіністи, й аматори не залишаться байдужими від Кавказьких гір.

Звичайно, яке ж оздоровлення без легендарної води "Боржомі"? Не відмовляйтеся від задоволення попити її прямо з бювету та взяти з собою кілька пляшечок (разом зі справжнім грузинським вином, якого завдяки дьюті-фрі можна привезти чимало).

А потім – до моря, до сонячного Батумі чи Кобулеті. До чайних плантацій, цитрусових садів, евкаліптів та пальм чи автентичних сосен та унікальних магнітних пісків.

Як же дістатися цієї Мекки з України? Існує два варіанти: поромом з Іллічівська до Батумі, якщо не страждаєте від морської хвороби і маєте пару вільних днів, або літаком з Києва чи Харкова до Тбілісі.

Відпочинок у сусідній країні буде відносно дешевим. Зекономити на проживанні та ближче познайомитися з грузинською культурою можна оселившись на квартирі, а не в готелі.

Зараз грузинський туристичний бізнес переживає не кращі часи через нестабільну політичну ситуацію. Проте жодні заяви сильних світу сього не зможуть викоренити любов і щедрість цієї землі та людей, що на ній живуть.

Повʼязані теми:

Наступна публікація