Мальта. Острів палаців і музеїв

Потрапляючи сюди, ніби переносишся у минуле на фантастичній машині часу. Таємничі неолітичні храми, римські вілли, середньовічні укріплення, католицькі собори і палаццо часів Ренесансу – все тут, під одним небом, на маленькому острівці землі у Середземному морі.

Навіть не віриться, що стільки різних епох, стільки дивовижних споруд, стільки музеїв і пам'яток історії вмістилося на крихітній території острова, адже розміри Мальти - всього 26 на 14 кілометрів.

Потрапляючи у всю цю пишність не одразу і збагнеш, куди вирушити і що встигнути відвідати за короткий час відпочинку. Тут стільки всього цікавого!

Валлетта

Палац Великого магістра зведений в середині XVI сторіччя за проектом Джіраламо Кассара, який побудував безліч будівель у Валлетті.
Палац Великого магістра зведений в середині XVI сторіччя за проектом Джіраламо Кассара, який побудував безліч будівель у Валлетті. Двоповерховий палац займає цілий квартал. Велика частина його парадних залів прикрашена фризами з епізодами з історії ордена Госпітальєрів (його також називали орденом іоаннітів, а пізніше - Мальтійським орденом), а в Зброярській палаті зібрана велика колекція обладунків і зброї різних країн. Зараз в будівлі палацу розміщується резиденція президента Мальти і Парламент.

Собор святого Іоанна побудований в середині XVI століття за проектом того ж Джіраламо Кассара. Це чільна в місті споруда і за висотою, і за подіями історії. Собор освячений на честь св. Іоанна, покровителя ордена Госпітальєрів. У соборі під мармуровою підлогою поховані 400 лицарів. Напис біля бічного входу, через який приходили лицарі, говорить: «Ви, що йдете по мертвих, пам'ятайте, що коли-небудь пройдуть по вас». Щороку 24 червня на службі в соборі присутні сучасні мальтійські лицарі, а сама служба йде старолатиною. У капелі собору знаходиться шедевр Караваджо «Усікновення голови Іоанна Хрестителя». Більша частина творів мистецтва була подарована собору дворянами, які присилали на Мальту вчитися своїх синів.

Церква корабельної аварії святого Павла побудована в XVI столітті. Вона присвячена святому Павлу, який був першим християнином, хрестив жителів острова. За легендою, корабель, який віз Павла, зазнав аварії біля берегів Мальти, і святий кілька місяців жив на острові. У церкві знаходяться реліквії – кисть святого і частина колони, на якій йому відрубали голову за вироком римського суду. Тут зберігається також срібний трон Великого магістра і безліч інших коштовних речей.

Національний археологічний музей розташований в «Оберж де Прованс» - будинку, побудованому в 1574 році для лицарів ордену Госпітальєрів, що не мали житла. (Фото: aguide2malta.com)
Національний археологічний музей розташований в «Оберж де Прованс» - будинку, побудованому в 1574 році для лицарів ордену Госпітальєрів, що не мали житла. Експозиція музею розповідає про часи неоліту, культуру бронзового століття, фінікійських мореплавців, пунічний періоді історії Мальти. Тут представлені справді унікальні речі: знайдена під час розкопок в Джгантії статуя знаменитої Венери Мальтійської, виявлена в Гіпогеї скульптура Сплячої Діви, дуже цікаві колекції монет і кераміки. Будівлю, в якій знаходиться музей, зведено за проектом Джіраламо Кассара. За часів британського правління тут знаходився Мальтійський світський чоловічий клуб. Оскільки він став музеєм, зараз сюди може увійти кожен охочий.

Національний військовий музей розташований біля входу в знаменитий форт Святого Ельма. Вранці, ще навіть не заходячи в музей, ви можете спостерігати дуже цікаве видовище – зміну караулу Інгвардії. Кавалери та зброєносці в середньовічних кірасах і сталевих шоломах, з алебардами і списами, виконують строгу і красиву церемонію розведення варти. У музеї представлені зброя, спорядження і бойова техніка часів Другої світової війни. І хоча сам форт Святого Ельма відвідати не можна (у ньому знаходиться Національна поліція), подивитися на нього потрібно обов'язково, бо був учасником багатьох подій мальтійської історії.

officeoftourism.us
У Валлетті знаходяться й інші цікаві музеї - госпіталь Ордена, собор святої Катерини, церква єзуїтів, Кастильський заїжджий двір, Каза Рокка Піккола, Кастеллана, Верхні і Нижні сади Баракка, музей образотворчих мистецтв, прихисток Ласкаріса та інші. Але нас чекає священне місто Мдина.

Мдина

«Безмовне місто» Мдина має історію таку ж стару, як і сам острів. Укріплене місце тут було вже в бронзовому столітті. До 1000 року до н.е. фінікійці побудували тут оборонну стіну. Потім містом володіли римляни, араби. Мдина зберігала автономію за лицарства. Кожен новий Великий магістр підтверджував це право Мдини під час свого вступу на посаду. І зараз в цьому старовинному місті живуть нащадки давніх благородних мальтійських сімей. А «безмовним» воно зветься через те, що тут знаходяться жіночі монастирі з дуже суворим статутом, який категорично забороняє розмовляти.

Кафедральний собор св. Павла був побудований у XII-XIII столітті, але після землетрусу 1693 року його повністю перебудували у стилі бароко. Під час розбирання старого фундаменту був знайдений скарб із золотими монетами, які й пішли на відновлювальні роботи. Через них спалахнула сварка між єпископом міста і Великим магістром (на монетах карбували такі ж зображення, як і на гербі Великого магістра), але в 1702 році протиріччя були подолані, а собор освячено.

У Музеї інквізиції, що знаходиться біля вхідних воріт, зберігаються різноманітні знаряддя тортур. Це справжній музей жахів, де представлені найбільш криваві сюжети середньовічної історії.

Катакомби Рабата. У IX столітті Мдина і її передмістя Рабат розділилися. Головними визначними пам'ятками Рабата є катакомби святого Павла і святої Агати. Мальтійські катакомби служили місцевим жителям підземним кладовищем. За переказами, святий Павло молився в цих вирубаних у камені підземеллях після прибуття на острів. Неподалік від них розташовані катакомби святої Агати. Вони прикрашені численними фресками, які датуються III століттям. Тут немає освітлення, тому гіду доводиться брати з собою лампу. У підземних залах вирубані кам'яні столи, ніші, колони, вентиляційні отвори. Загалом катакомби справляють напрочуд сильне враження.

Утім, як і всі інші визначні пам'ятки Мальти. Адже ступаючи під склепіння храмів, проходячи по щаблях палаців і залах музеїв, торкаєшся Історії. І вічності.

Повʼязані теми:

Наступна публікація