Родичі жертв МН17 не поспішатимуть із судовими позовами до Росії

Родичі жертв МН17 не поспішатимуть із судовими позовами до Росії

Люди хочуть дочекатися остаточних висновків комісії та дізнатися прізвища всіх винуватців.

Літак малазійських авіаліній МН17 у небі над Донеччиною збила ракета російської установки "Бук" із території, підконтрольної бойовикам. Зброю завезли на окуповану територію з Росії, а після катастрофи літака туди повернули – такі несподівано однозначні висновки представила міжнародна слідча комісія в Нідерландах, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

За два роки роботи представники п'ятьох країн провели колосальну роботу – проаналізували тисячі фото та відеодоказів, записів перехоплених телефонних дзвінків, допитали свідків. Фахівці неодноразово наголосили на тому, що перші висновки кримінального слідства мають бути використані в суді. "На підставі розслідування кримінальної справи ми можемо зробити висновок, що рейс МН17 збила 17 липня 2014 року ракета серії 9М-38, випущена з зенітно-ракетного комплексу "Бук". І що цей комплекс було доставлено з території Росії і повернуто туди після запуску", - констатував глава центрального департаменту кримінальних розслідувань національної поліції Нідерландів Гілберт Пауліссен.

Міжнародна слідча комісія оприлюднила висновки розслідування авіакатастрофи рейсу "MH-17"

Міжнародна слідча комісія оприлюднила висновки розслідування авіакатастрофи рейсу "MH-17"

Слідчим вдалося чітко зафіксувати маршрут пересування ПЗРК від російського кордону по окупованим містам східної України. За день до збиття літака його бачили в Єнакієво, потім у Донецьку, і все це підкріплено фотографіями та відео з регістраторів авто. Запуск ракети здійснили з Первомайського. В Росію система "Бук" поверталася через Сніжне, Дебальцеве та Луганськ. На прес-конференції включали телефонні розмови бойовиків, і один зі співрозмовників сказав, що "Бук" уже в Росії. Ці розмови, які звучали без прикрас, із матюками, показали міжнародній пресі реальність війни в України, яка на Заході дещо відійшла на задній план. Усі використані докази були перевірені на справжність. "Сьогодні ми відкинули всі інші версії про збиття літака. Це був "Бук". Це підтверджено. Це не позиція України, а позиція міжнародної слідчої групи", - підсумував перший заступник генпрокурора України Дмитро Сторожук.

Слідство у справі триває. Його наступна мета – встановити імена винних та притягнути їх до відповідальності. Комісія ідентифікувала сто людей, які причетні до цього. Однак чи це бойовики, чи солдати регулярної російської армії – поки не повідомляють.

Фото: ТСН.ua

Родичі, що почули доповідь першими, дуже схвально відгукувалися про роботу комісії. Родини із Нідерландів, з якими вдалося поговорити, поки не збираються позиватися в суді, а хочуть почекати завершення слідства. "Російська Федерація надала установку "Бук", Росія частина цього злочину. Люди, які відповідали за транспорт, мають бути знайдені. Це треба з'ясувати. Тоді ми будемо знати, хто відповідальний за цю трагедію", - наголосив віце-президент фонду пам'яті МН17 Денніс Шоутен. "У мене перед очима постійно виникають картини, як вона в цьому літаку. Що вона встигла помітити, скільки секунд вона була притомною. Я стараюся не думати про це", - зізнається кузен загиблої Дейзі Еллерс Роббі Елерс.

Як повідомлялося, 28 вересня стали відомі результати розслідування катастрофи МН17. Повний текст висновків експертів уже оприлюднений для ознайомлення. 

Нагадаємо, що авіакатастрофа Boeing 777 "Малайзійських авіаліній", який летів з Амстердама в Куала-Лумпур, сталася 17 липня 2014 року біля населеного пункту Грабове Донецької області. Жертвами падіння літака стали 298 осіб, серед яких 15 членів екіпажу.

14 липня Малайзія внесла до Ради Безпеки ООН проект резолюції про створення міжнародного трибуналу з розслідування падіння Boeing 777 над Донбасом. Цю ідею підтримали також Нідерланди, Україна, Австралія і Бельгія. У Кремлі ж вважали цей крок передчасним і заблокували документ.

13 жовтня 2015 року Рада Безпеки Нідерландів оприлюднила власний звіт щодо авіакатастрофи пасажирського лайнера Boeing 777 "Малайзійських авіаліній". Згідно з документом, літак був уражений частинами ракети 9N314M, випущеної з ПЗРК "Бук"; було встановлено, що вихідна точка запуску розташована на території близько 320 квадратних кілометрів на території східної України; Україна не дала адекватної оцінки ризику для цивільної авіації; у України було достатньо підстав для закриття повітряного простору над окупованими територіями. Під час оприлюднення технічних висновків журналістам і родичам загиблих показали реконструйовані частини літака малайзійських авіаліній.

Своєю чергою, українські фахівці заявили, що авіаційна влада перевиконала рекомендацію і встановила межу в 10 кілометрів.

Раніше один з авторів доповіді Bellingcat з розслідування причетність російських військових до знищення малазійського Boeing MH17 Деніел Ромейн піддав сумніву той факт, що зенітну установку "Бук" могли відправити на Донбас без відома президента РФ Володимира Путіна. У своєму розслідуванні дослідники встановили, що бійці другого дивізіону 53-ї зенітно-ракетної бригади з Курська доставили до українського кордону "Бук", з якого збили літак MH-17. Ромейн зазначає, що рішення про перекидання ЗРК на Схід України має прийматися на більш високому рівні, ніж на 53-тя бригада". У документі, зокрема, є прізвища командирів 20-ї армії РФ і Західного військового округу, ймовірно причетних до цього.

Кореспондент ТСН Наталія Фібріг

Повʼязані теми:

Наступна публікація