Печатка диявола та відьомський знак: як розпізнати справжню відьму

© Getty Images
Полювання на відьом, що було частиною інквізиції, свого часу забрало життя близько 50 тисяч людей.

21 липня 1542 року Папа Римський Павло ІІІ заснував єдиний для усіх католиків орган, що видавав укази щодо інквізиції та стежив за їхнім виконанням ,– Конгрегацію священної канцелярії. Відтоді Конгрегації підпорядковувалися локальні інквізиції. Вона узаконювала усі методи боротьби з єретиками, зокрема і полювання на відьом, яке загалом за 200 років забрало життя близько 50 тисяч людей.

Найбільше на відьом полювали саме у Західній Європі. Східну Європу цей феномен майже не торкнувся. Православні священики зазвичай оминали теми чаклунства та відьом. Усі процеси проти відьом у Східній Європі були побудовані на скаргах про якусь конкретну шкоду, що її ніби заподіяла відьма. Подібні процеси розпочиналися тільки за позовом приватних осіб, за наявності скривдженої сторони.

На заході головною підставою для переслідування відьом була підозра в стосунках людини із нечистою силою, відступі від правдивої релігії. Почали з'являтися мисливці на відьом, які шукали жінок та звинувачували в чаклунстві. Крім того, місцевим жителям було достатньо просто звинуватити будь-яку жінку в тому, що вона відьма і тоді над нею розпочинався процес, який найчастіше супроводжувався тортурами. Урешті-решт, жінки зізнавалися у найрізноманітніших чаклунських злочинах, і їх засуджували до смертної кари через повішення або спалення на вогнищі.

Існувало багато способів виявлення відьом. Наприклад, 1486 року була написана одна з найвідоміших книг з демонології "Молот відьом". Для інквізиції вона стала головною книгою, згідно з якою можна було засудити людину до мук та смерті. У книзі були описані випадки з практики інквізиції, методи розпізнавання сатанинської поведінки, правила ведення допитів, методи, які призводять до ефективних зізнань.

ТСН.ua вирішив розібратися у найпопулярніших методах розрізнення відьом тих часів.

Відьма
Getty Images

ПЕРЕВІРКА ВОДОЮ

Найвідомішим способом перевірки, чи є жінка відьмою, є саме цей спосіб. Праву руку підозрюваної прив'язували до лівої ноги, а ліву руку до правої ноги. Затим чаклунку кидали в глибоке водоймище. Якщо вона тонула, то всі звинувачення з неї посмертно знімалися. Якщо ж вона рятувалася, то вважалася відьмою, за що її спалювали на вогнищі.

ПОШУК ПЕЧАТКИ ДИЯВОЛА ТА ВІДЬОМСЬКОГО ЗНАКУ

На тілі відьми або чаклуна шукали "печатку диявола". Суддя і кати намагалися знайти на підозрюваній якісь плями білуватого кольору, виразки, невеликі здуття. Якщо вони їх знаходили, то протикали голкою. У випадку, якщо особа не відчула болі, її визнавали винною.

Також вважалося, що відьма має на тілі відьомський знак у вигляді горбочка або вироста. Демонологи вважали, що відьми використовували ці нарости для годування різних духів власною кров'ю.

ІНШІ ПОПУЛЯРНІ СПОСОБИ

Існувало безліч незрозумілих сучасній людині способів виявлення відьом. Так, нібито можна було визначити відьму, якщо кинути через неї ніж із зображенням хреста.

Крім того, можна було взяти до церкви пасхальне яйце і так знайти відьму. Однак якщо вона встигне вирвати і розчавити яйце, то у людини повинно було розірватися серце.

Принесені до церкви намазані салом дитячі черевички мали знерухомити відьму.

Цікавим було й поширене переконання, що відьма відрізняється від інших людей меншою вагою. Нібито саме тому вона й може літати. Тому нерідко підозрюваних перевіряли зважуванням.

УНІКАЛЬНІ СПОСОБИ "МИСЛИВЦІВ НА ВІДЬОМ"

Відьом також виявляли професійні мисливці. Кожен з них, зазвичай, вигадував власні способи розпізнавання відьом. Так, англієць Метью Гопкінс, один з найвідоміших мисливців на відьом, 1645 року заявив, що відкрив у собі дар розпізнавати відьом. Однак його способи були відомі тільки йому. Наприклад, він міг засудити до страти жінку, якщо в кімнату, де перебувала підозрювана, влітала комаха.

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами ТСН.ua / ДІ
Побачили помилку - контрол+ентер
Всього коментарів: 0
Вибір редакції