Топ-10 найбільш комфортабельних в'язниць світу

Існує поширена думка, що про рівень розвитку суспільства можна судити на основі того, як воно поводиться зі злочинцями.

Vestre Fængsel
Журнал Forbes склав рейтинг найбільш комфортабельних в'язниць світу, в тюремному побуті яких є і пляжний відпочинок, і кінні поїздки, і лісові прогулянки, і мовні курси тощо.

Vestre Fængsel (Копенгаген, Данія)

Кількість ув'язнених: 530

Тип: закрита, чоловіча

Вестра - одна з найстаріших в'язниць у Данії - була побудована ще в 1895 році, і в ній відбувають покарання засуджені не менш ніж на п'ять років. Тим не менш, ця в'язниця, як розповідають усі, хто коли-небудь в ній побував, справляє найбільш позитивне враження.

Крім тренажерного залу, бібліотеки та медичного центру тут є магазин, де продається майже все те, що і в звичайних магазинах, окрім алкоголю. Крім цього, ув'язненим виплачується допомога в 50 крон (близько 7 євро) на день; також можливі додаткові заробітки, які дозволяють отримувати 10-35 крон на годину, проте замість цього більшість (особливо іммігранти, які утримуються тут) вважають за краще отримувати запропоновану в'язницею середню освіту.

Gelsenkirchen
Gelsenkirchen (Гельзенкірхен, Німеччина)

Кількість ув'язнених: 558

Тип: закрита в'язниця, чоловічі та жіночі блоки

Збудована в 1998 році за майже 92 млн євро в'язниця міста Гільзенкірхен розкинулася на площі в 100 тисяч кв. м і є однією з найбільш сучасних в'язниць Європи (недарма ж її будівництву передував конкурс серед архітекторів). Територія її поділена на чоловічу й жіночу частини, бараки яких збудовані півколами, обрамляючи велике спортивне поле.

У кожній частині є своя церква і бібліотека, а от інші деталі відрізняються. Наприклад, у чоловіків є школа (у тому числі, курси IT і курси німецької як другої мови), тоді як жінкам, на відміну від чоловіків, дозволяють гуляти під доглядом за межами в'язниці.

Сильна стать працює в майстернях з обробки металу і в пральнях, а слабка - займається садівництвом і системами офісних комунікацій. І чоловіки, і жінки виконують час від часу мануфактурні роботи за замовленнями "з волі".

Виправленню ув'язнених сприяє досить великий штат психологів, вчителів, менеджерів, капеланів і соціальних працівників. Вони беруть участь у спеціальних програмах для молодих правопорушників, щоб вони не втратили навички життя на волі.

Родичі можуть відвідувати в'язницю три рази на місяць по 45 хвилин у загальному залі, а зразковим ув'язненим дозволяють спілкуватися з рідними по 3 години в окремій кімнаті.

Halden Fengsel (Халден, Норвегія)

Кількість ув'язнених: 248

Тип: закрита, чоловіча

Найбільша в Норвегії в'язниця відкрилася в 2010 році, і вже встигла засвітитися у різних світових ЗМІ. Відомо, що стандарти утримання ув'язнених в країні фіордів чи не найвищі в світі, але реальність перевершила найсміливіші стереотипи, пов'язані зі "скандинавською тюрмою".

Тут є власна звукова студія, кулінарні курси, графіті роботи іменитого художника Долка Лундгрена на стінах внутрішнього двору і окремий будинок для ночівлі з родичами, які приїжджають у гості. Загалом, все це більше нагадує пансіонат.

В охорони тут немає не тільки зброї, але навіть наручників, а зовнішні стіни оздоблені цеглою для надання їм менш "казенного" вигляду. Внутрішнє ж оздоблення кімнат, які непросто назвати камерами (решіток на вікнах, наприклад, тут немає), нагадує, швидше, недорогі готелі (затишний дизайн тюремних приміщень і території створювався з тією метою, щоб вони якомога менше відрізнялися від повсякденного зовнішнього світу).

Єдине очевидне нагадування про те, що це все-таки в'язниця, - 6-метрові блокові стіни по периметру території в 30 га, але і вони прикриті заростями дерев. При цьому покарання тут відбувають не тільки недобросовісні платники податків, а й справжні вбивці і ґвалтівники, які подають анкети на "поліпшення умов ув'язнення" нарівні з усіма.

Justiz Zentrum Leoben
Justiz Zentrum Leoben (Леобен, Австрія)

Кількість ув'язнених: 205

Тип: мінімальна строгість; утримуються чоловіки, жінки та неповнолітні

Найбільш суперечлива споруда Австрії розташована в Штирії, рідній землі Арнольда Шварценеггера. Коли фотографії ультрасучасного Юридичного центру в Леобені потрапили в Інтернет, вибухнула неабияка дискусія про те, чи можна поміщати злочинців у кращі умови, ніж є в багатьох австрійців, які ніколи не потрапляли до в'язниці.

У відповідь на це дирекція тюрми виступила із заявою, в якій зауважила, що побудувати будинок, звідки не можна втекти, дуже просто, а от зробити в'язницю, де люди могли б залишатися людьми, набагато складніше.

Комплекс побудований знаменитим австрійським архітектором Джозефом Хохензімом, і ззовні та всередині він нагадує затишний корпоративний офіс у стилі хай-тек.

Вікна зроблені таким чином, щоб пропускати найбільшу кількість денного світла; меблі пофарбовані у світлі тони, а замість тюремного подвір'я - сад зі столами для настільного тенісу.

Зовнішня стіна в'язниці захищена найсучаснішими технологіями, всередині ж все відкрито настільки, наскільки це взагалі можливо, і ув'язнені навіть можуть бачити мальовничі околиці. У місцевих мешканців також є власна кухня з пральною машиною і навіть кінська ферма. А час від час тут дають концерти музиканти.

Втім, незважаючи на велику кількість бажаючих відсидіти термін саме тут, відбувають в Леобені покарання лише ті злочинці, чий термін не перевищує 18 місяців.

Butner Federal Prison
Butner Federal Prison (Північна Кароліна, США)

Кількість ув'язнених: 3600

Тип: середня та мінімальна строгість, чоловіча

Американська пенітенціарна система вважається досить репресивною і провокує класову нерівність: для "білих комірців" тут робляться послаблення, головним з яких слід вважати федеральний виправний комплекс Батнер.

Серед його відомих постояльців - засновник найбільшої в історії США фінансової піраміди Бернард Медофф; Джон Хінклі, який здійснив замах на Рональда Рейгана; телевізійний євангеліст Джим Беккер і різні CEO великих компаній.

За комплексом закріпилося прізвисько "Королівська перлина федеральних в'язниць" і ClubFed (за аналогією з ClubMed), і зовні його легко переплутати зі студентським кампусом, якби не колючий дріт на парканах.

Відомо, що тут базуються найкращі у всій федеральній тюремній системі медичний і психологічний комплекси, а також найкраща в країні програма з реабілітації наркозалежних. У середньому на харчування одного ув'язненого виділяється 2,70 долари на день, а в камери проведено кабельне телебачення, зокрема канал Discovery.

Bastoey
Bastoey (острів Бастен, Норвегія)

Кількість ув'язнених: 115

Тип: мінімальна строгість, чоловіча

Острів Бастен, розташований у фіорді поблизу Осло, називають "островом надії". За задумом, перша в світі екологічна в'язниця повинна розвивати в ув'язнених почуття відповідальності за навколишнє середовище, таким чином готуючи їх до подальшого повноцінного життя за межами неіснуючих, до слова, стін.

Більшу частину електрики тут отримують від сонячних панелей, сміття сортують і за можливості переробляють, тут же вирощують овочі та фрукти для кулінарних потреб. В еко-активності зайняті всі в'язні - кожен за здібностями, і подібна концепція не тільки дає їм можливість долучитися до нових цінностей, але і дозволяє державі економити гроші: на утримання екозони витрачається набагато менше грошей, ніж на інші норвезькі в'язниці.

На 20 ув'язнених тут припадає лише один охоронець, але поки бажаючих збунтуватися і таким чином приректи себе на більш суворе місце ув'язнення ще не було. Більше того, в анонімних інтерв'ю в'язні, не соромлячись, називають місце свого ув'язнення "літнім табором": робота на свіжому повітрі, єднання з природою, кінні прогулянки і навіть пляжний відпочинок (коли море достатньо прогрівається). Природно, призначена в'язниця тільки для дрібних злочинців, які проживають в окрузі Осло.

San Pedro
San Pedro (Ла-Пас, Болівія)

Кількість місць: 1500

Тип: чоловіча

У найбільшій болівійській в'язниці немає охорони і немає як таких камер. Але разом з тим це і не курорт для ув'язнених норвезького типу. Тут за потужними стінами розташована резервація для правопорушників, більше схожа на нетрі розташованого по іншу сторону огорожі Ла-Паса, ніж на пенітенціарну установу.

Тільки чверть населення Сан-Педро є в'язнями, інші чекають на закінчення слідства або рішення суду. Щоб хоч якось обмежити наркотрафік усередині в'язниці, влада була змушена скасувати існуючу раніше практику туристичних візитів, проте в цілому (хоча щомісяця тут фіксується близько чотирьох смертей) поліція намагається не втручатися у внутрішні справи, і ув'язнені намагаються контролювати ситуацію самостійно - шляхом виборів представників з особливими повноваженнями.

Головний закон Сан-Педро вельми простий і передбачуваний: якщо у тебе є гроші - ти король. Територія розділена на 8 зон, і всі платять за своє проживання. Халупа в 4 кв. м у найбільш злиденній частині коштує близько 10 доларів на місяць, багатії ж платять 1000-1500 за весь час перебування в розкішних великих кімнатах зі зручностями. Їжу в Сан-Педро можна придбати на будь-який смак, і продають її такі ж ув'язнені, які намагаються хоч якось заробити собі на прожиття. Одиноким батькам тут дозволяється жити з дітьми, які при цьому ходять до шкіл за межами Сан-Педро. Головною ж розвагою тут є футбольні матчі місцевих команд, обсяг ставок на які перевищує 20 тисяч доларів на місяць.

Viru
Viru (Йихві, Естонія)

Кількість ув'язнених: 1075

Тип: закрита і відкрита в'язниці, чоловіки і неповнолітні

У рамках процесу європеїзації Естонія вирішила позбавитися від радянської спадщини у вигляді в'язниць табірного типу і в 2006 році презентувала світу в'язницю Віру. Всього в 30 км від російського кордону споруджено сучасний комплекс, де вперше об'єднані тюремні приміщення і будинок для арештантів, тобто СІЗО.

В цілому будівництво обійшлося в 120 млн доларів. Основний акцент було зроблено на безпеку: всі 14 будівель комплексу Віру з'єднані піднятими закритими коридорами, а по периметру території у 16 га розставлені електронні системи спостереження, що дозволяє використовувати менше охоронців.

Але статус нової та сучасної в'язниці зобов'язує розвивати і соціально важливі аспекти: тут є спортивний зал, школа, каплиця та майстерні. Всі камери двомісні, в кожній є нейтралізуючий запахи туалет, і навіть дозволено встановити власний телевізор, якщо ув'язнений готовий оплачувати кабельне ТБ зі своєї кишені. Як і скрізь в Естонії, за умови гарної поведінки ув'язнені мають право на відпустку - 21 день на рік.

Horserod State Prison
Horserod State Prison (Північна Зеландія, Данія)

Кількість ув'язнених: 221

Тип: відкрита тюрма, чоловіча та жіноча

Розташована на сході Данії Horserod є в'язницею відкритого типу, куди потрапляють, як правило, засуджені на термін менше п'яти років, - таких в'язниць у цій країні більше ніж закритих (8 проти 5).

Відносини між працівниками та пацієнтами (назвати їх наглядачами та ув'язненими язик не повертається) будуються здебільшого на чесному слові, порушивши яке можна потрапити вже в більш реальну закриту тюрму.

Огорожа у цією в'язниці доволі символічна, а життя всередині нагадує гарного рівня піонерський табір для дорослих. Довгі одноповерхові будиночки з однокімнатними номерами, пострижені газони, бігові доріжки, церква, магазин. Постояльці абсолютно вільні у своїх переміщеннях, перуть, готують, їдять і сплять, коли їм захочеться (о 10 вечора бараки закриваються, проте відбою як такого немає).

Люди можуть виходити на волю хоч щодня, якщо їм треба працювати або вчитися, але вони завжди повинні повертатися на ніч. У сімейному департаменті засуджені живуть з дітьми і, за взаємної згоди, з дружиною (чоловіком).

Cereso Chetumal
Cereso Chetumal (Четумаль, Мексика)

Кількість ув'язнених: 1100

Тип: чоловіча

Донедавна Мексика залишалася, можливо, єдиною країною в іспаномовному Новому Світі, де була зроблена спроба створити цивілізовану в'язницю, перевиховання в якій не носило репресивного характеру.

Наприклад, конфлікти, які виникали між ув'язненими, тут вирішувалися у боксерських поєдинках, які влаштовували за підтримки тюремної адміністрації і після яких конфлікт, як правило, був вичерпаним. Статистика показувала, що протягом більше 10 років в Chetumal не було зафіксовано жодного випадку насильства, хоча термін тут відбувають злісні злочинці, в тому числі грабіжники і драгділери.

Крім того, в'язні виготовляли різні товари, що виставлялися на продаж (зокрема, тут виробляли найкращі в окрузі гамаки), що дозволяло їм мати в камерах телевізори та магнітофони.

Власне, саме ця обставина і поклала кінець кар'єрі начальника в'язниці Віктора Терразаса. У вересні 2009 року після проведеної перевірки він був відсторонений від посади за численні порушення режиму і надмірності, якими користувалися в'язні. Зокрема, комісія виявила у так званих камерах класу люкс заборонені до використання у в'язниці телефони, а також холодильники та нестандартні меблі.

Читайте також:

Топ-10 найцікавіших цвинтарів Європи

Ассанж вважає, що у американській в'язниці його вб'ють

В російських в'язницях влаштовують показові страти тварин

Повʼязані теми:

Наступна публікація