Корупція в МОЗ: дитина померла на "лікуванні" за кордоном, винних не знайти

Корупція в МОЗ: дитина померла на "лікуванні" за кордоном, винних не знайти

Христина Бабяк / Фото: ТСН

Печерська прокуратура розслідує справу Христинки Бабяк 5 місяців.

Майже півроку минуло після історії про маленьку Христину Бабяк із Херсона, смерть якої відкрила цілу корупційну схему в Міністерстві охорони здоров'я. Після виходу сюжету ТСН Генпрокуратура порушила кримінальну справу, з того часу минуло 5 місяців.

Восени минулого року батьки Христинки Бабяк  звернулися в МОЗ з проханням відрядити дитину за кордон. Лікування в іноземних клініках у надважких випадках передбачено  державним коштом. Клерки відомства оперативно підшукали  клініку в Угорщині лікарню Дебреценського медичного університету.  Там миттєво знайшли донора для пересадки кісткового мозку.

Гроші на лікування  у сумі 143 тисяч євро в той же день перерахували, і дитина із мамою поїхали в Угорщину. Проте лікування перетворилось у фактичне вбивство.

Клініка Дебреценського медуніверситету одна з найкращих у Східній Європі.Саме тут мала проходити лікування за державний кошт Христина. Утім якимось дивним чином вона опинилася не тут, а в маловідомій комунальній клініці міста Мішкольц, де невдовзі і померла після  пересадки кісткового мозку.

До рук журналістів потрапила платіжка, яку підготували в бухгалтерії МОЗ. Тут видно, що гроші перераховані на приватну фірму РЕОФ, а не в Дебреценську  клініку,куди її направляли  і навіть не в Мішкольц де дитина померла.

Переказу коштів в цю контору посприяв Олег Берьозкін, якого настирливо рекомендували в МОЗІ батькам Христинки в якості організатора поїздки.  Це був посередник, а нині фігурант кримінальної справи.

Журналісти знайшли адресу, на якій зареєстрована контора Берьозкіна.Вона розташована за кількасот метрів від печерської прокуратури. Утім, у цьому будинку зареєстровано ще три сотні фірм. Вивіски РЕОФ ніде немає, як і слідів самої фірми. Українське представництво угорської клініки розчинилось у повітрі.

За словами  батьків дивчинки, вони наразі ходять на допити до прокуратури, де пояснюють, як потрапили в Угорщину на лікування, і як відбувалася операція. Справно ходять на допити і чиновники, причетні до махінації.

ТСН з‘ясував, що всі фігуранти справи досі працюють.

"Люди які займалися цим питанням в комісії, вони вже цим не займаються. А чим вони займаються? Іншим.Хто звільнився, хто перейшов на іншу роботу.  Хто звільнився? Вони не працюють в комісії, але в нас по-моєму ніхто не звільнився. Вони в міністерстві займаються іншими питаннями", - повідомив керівник відділу протидії корупції Мінохорони здоров‘я Сергій Стахівський.

Ігнорує виклики в прокуратуру на допит у якості свідка лише одна людина – посередник, директор українського представництва угорської фірми РЕОВ Олег Берьозкін.

«Ми не можемо на сьогоднішній день знайти місце його знаходження. Ми розшукуєм», - повідомив прокурор Печерського району міста Києва  Віталій Харченко.

Журналістам вдалося зясувати деякі питання, які ставить слідство. Правоохоронців цікавить, хто насправді  був донором Христинки, що саме їй трансплантували, і чи був то  кістковий мозок чи в кілька разів дешевша пуповинна кров.  І головне, чи була пересадка взагалі.

Україна надіслала в Угорщину прохання про міжнародну правову допомогу.Угорська прокуратура наразі має підключитися до розслідування.

Поки ТСН розслідував справу Христинки Бабяк, мало не постраждав інший малюк. Родина Пірог з Нової Каховки пішла стопами Бабяків. Аналогічний діагноз їх дитини змусив звернутись в МОЗ по гроші. МОЗ  виявився ще більш щедрий, ніж минулого разу - уже 173 тисячі євро відправились на рахунок приватної фірми. Та історія із Христиною вчасно  зупинила батьків, і вони написали відмову від угорської клініки. Замість цього їм запропонували Німецький благодійний фонд.

Рахунок з німецької клініки був на 40 тисяч євро менший, ніж з угорської.Та гроші вже були перераховані. В перерахунку коштів на Німеччину комісія Мінздоров'я родині відмовила. Наразі Міністерство пробує повернути гроші за допомогою МЗС.

Тим часом Кабмін змінив  постанову про процедуру лікування українців за кордоном.  Тепер хворому доведеться пройти через армію лікарів, кілька консиліумів, де кожному треба буде віддячити, а рішення приймає все та ж комісія,

Керівник відділу протидії корупції в Мінздоров'я Сергій Стахівський, який відвідав студію ТСН, відповів на кілька питань. Зокрема, на питання - чи справедливо, що люди, запідозрені в корупції, і далі працюють у міністерстві, Стахівський знов відповів, що ті, хто брав участь у справі Христини Бабяк, виведені з комісії і працюють на інших посадах.

Він також відзначив, що у відомстві йде работа над нормативними актами, метою якої є боротьба з "сірими тіньовими схемами".

На питання, навіщо потрібна ускладнена процедура відправки наших хворих за кордон, Стахівський відповів, що насправді рішення про відправку буде прийматися комісійно, на двох рівнях, обласною лікарнею та МОЗ, натомість мова про втрачу часу та блукання різними медичними закладами не йде.

Він також наголосив, що приватних посередників між МОЗ та закордонними клініками більше не буде.

Читайте також:

Дніпропетровські лікарі нажилися на 100 тисяч у махінаціях з хворим на СНІД

Смерть дівчинки на лікуванні в Угорщині спричинила міжнародний скандал

В Україні бракує лікарень для онкохворих дітей

Корупційна схема в Міністерстві охорони здоров'я

Корупційна схема в Міністерстві охорони здоров'я

Повʼязані теми:

Наступна публікація