Паводок в Києві затопить Оболонь, Русанівку, Позняки та Осокорки

Паводок в Києві затопить Оболонь, Русанівку, Позняки та Осокорки

Щовесни киянам варто готуватися до можливої повені / Фото: УНІАН

Науковці попередили про ризики великого весняного паводку, коли під водою опиниться частина Києва.

За оцінками науковців, ймовірність повторення в Києві рекордного весняного паводку рівня 1931 року (коли вода доходила до Андріївського узвозу) збільшилася в рази. Якщо Дніпро знову вийде з берегів, затопленими опиняться частина Оболоні, Русанівка, Позняки та Осокорки.

Як розповів завідувач відділом математичного моделювання навколишнього середовища Інституту проблем математичних машин і систем НАН України Марк Железняк, дослідниками отримані дані, що в наступні 30 років кількість екстремальних опадів збільшиться приблизно вдвічі.

"Зараз вся статистика про те, які бувають високі повені, не працює, вона отримана в 20-му столітті, а ми живемо в кліматі 21-го століття. Ми повинні спрогнозувати нові кліматичні умови на найближчі 100 років і визначити, які високі повені будуть", - зауважив він.

За словами вченого, високий паводок може бути раз на 100 років, але частина районів Києва страждає від паводків раз на 20 років.

"Потрібно чітко сказати, які місця мають бути перекриті, щоб вода не пройшла. Останні такі розрахунки робилися в 1980 році, коли була зовсім інша топографія, не було Оболоні ...", - додав він.

Железняк уточнив, що дамби, встановлені на конкретних вузьких місцях, не дозволять затопити певні частини міста. Однак навіть за невеликої повені, як в 1970 році, будуть затоплені, наприклад, Русанівські сади, тому що там є недобудована дамба, і таких місць багато в місті.

Учений звернув увагу на те, що ризики прориву дамби київської ГЕС малі і їх не варто навіть розглядати, а ось ризик високої повені дуже великий.

"Ми хочемо передати сигнал владі міста Києва, що впроваджуючи новий Генеральний план розвитку міста до 2025 року, потрібно врахувати, як зміниться Київ, адже проектується багато нових споруд біля Дніпра, і що може бути затоплено", - вказав він.

Начальник Гідрометцентру Микола Кульбіда також не виключає ймовірності виникнення високих паводків з катастрофічними наслідками.

"Ми маємо бути готові, що колись високе весняне водопілля в Києві буде, і повинні знати, до яких наслідків воно приведе", - сказав він.

Як відомо, найсильніший весняний паводок в Києві спостерігався в 1931 році. Рівень Дніпра тоді піднявся на 8,53 метра щодо нульової позначки. Вода доходила до Андріївського узвозу і спала тільки наприкінці травня. Дніпровські хвилі залили і пошкодили майже триста житлових будинків, кілька заводів та насосні станції.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Як змінюється клімат
Наступна публікація