"Сергію потрібно було дати гранатомет". Репортаж з рідного села патрульного Олійника

Укрaїнa 21 лютого, 12:32 11664 9
Додати до обраного
Односельці, батьки та друзі патрульного розповіли ТСН.uа про його минуле та про те, чому не вірять у справедливий суд.

Рідне село поліцейського Сергія Олійника – Тирлівка у Вінницькій області – мало чим відрізняється від інших українських сіл. Погана дорога на під'їзді, напівзруйновані будинки, порожні вулиці, старий одноповерховий магазин без вивіски в центрі. З будинку, що навпроти закритої огорожі сільського храму, виходить чоловік років 40 і направляється з відром, до криниці.

Репортаж з села поліцейського Сергія Олійника_3
ТСН.ua
Охайна сільська церква стоїть за зачиненим парканом

– А, Олійник? Звичайно, знаю. Його батько тільки вчора з Києва повернувся. Ось вам – в ту сторону, потім – направо, і через шість будинків запитаєте, – нерозбірливо промовляє він, вказуючи рукою, куди йти.

Після гучної події з гонитвою, стріляниною і вбивством (деталі можна прочитати тут), Олійника знають далеко за межами його села. Патрульного, який застрелив одного з підлітків в машині, водій якої відмовився зупиниться на вимогу поліції, вже встигли заарештувати на два місяці і знайти на нього компромат. Під час Майдану Олійник, тоді ще як слідчий, вів сфабриковані справи проти учасників Автомайдану.

За наводкою стоїть скромний будинок з одноповерховою прибудовою. Поруч скопом лежать різнокольорові дитячі іграшки. З будинку виходить молодий чоловік у спортивній кофті з капюшоном. Представляється Мирославом Павлюком і на запитання, чи знає Олійника, як і всі у Тирлівці, відповідає: "Так!". Але в будинок не кличе і розмову веде через закриту хвіртку.

– У нас завтра будуть збори на його підтримку. Всі готуються. Він нормальний, коли за батюшкою ходив – паламарем був до армії. Носив кадило. Він взагалі-то мій кум, – на цих словах Мирослав посміхається і продовжує: – Він був слідчим під час Майдану, потім звільнився. Його змушували заводити справи, а він не хотів. Він начебто написав заяву про звільнення, але його не відпускали, поки не закриє справи. Тягали, телефон прослуховували. Потім на сторінці у нього побачив "Нова поліція – моя поліція".

На цих словах Павлюк повертається до дружини, яка з початку розмови стоїть за ним і уважно слухає: "Іди розкажи про свого кума". Вона охоче погоджується і підходить ближче до хвіртки. Про Олійника говорить, як про члена сім'ї – по-доброму і з повагою.

– Він хрещений батько нашої дочки. Любить дітей. З благополучної сім'ї Сергійко. Все думав про кар'єру, ось тільки влітку нарешті одружився. Він не такий, як там деякі, які напивалися, билися, вікна в клубі били. Як побачила в новинах, що він підозрюваний, так очі на лоб полізли. Інші багато чого роблять. Мажори, у яких грошей багато, то вони можуть відкупитися, а тут все на нього звалили. А якщо б вони в цьому неадекватному стані збили дітей?

Більше про "мажорів" та хід справи куми радять дізнатися у батьків Сергія. Вони живуть неподалік, у добротному двоповерховому будинку.

Репортаж з села поліцейського Сергія Олійника_4
ТСН.ua
Будиночок батьків Сергія помітно виділяється на тлі типових сірих тирлівських будівель.

На ґанок виходять чоловік 50 років без верхнього одягу і жінка у подертій куртці чоловічого крою – батько і мати поліцейського. Батько – Володимир – працював інженером у колгоспі. Мати – Тетяна – вчитель місцевої школи. Через дефіцит фахівців готових працювати в селі, викладає кілька предметів: біологію, хімію, малювання.

Про сім'ю вони розповідають неохоче. В будинок не кличуть. Згадують, як діти – старший Сергійко і молодша Інна – навчалися у місцевій школі. Потім Сергій поїхав в Ірпінь, там закінчив Податкову академію, став слідчим в Києві.

Батько помітно нервує, але намагається триматися спокійно. Говорить без емоцій, але виглядає втомленим.

– З тих пір, як він (Сергій – ред.) поїхав, ми зідзвонюємося два рази в день: "Живий, здоровий". У нас в сім'ї так прийнято. Сьомого вранці він не подзвонив... Я був в Києві весь цей тиждень з ним. Ми неодноразово обговорювали цю тему, – Володимир тяжко зітхає і розпаковує нову пачку сигарет. – Я вважаю, що він зробив правильно, тому що всі ці мажори вже набридли. Того, чого його навчили, то він і вмів. Вони там розбираються між собою, а наш Сергійко... Та дитина постраждала – і це теж дуже велике горе. Але моя – виконувала свою роботу.

– Ви у будь-який будинок зайдіть! Всі сидять і плачуть. Всі моляться. Ми його завжди вчили по правді жити, – майже зривається на сльози Тетяна.

Вона йде в будинок і виносить звідти грамоти за шкільні спортивні досягнення й армійський диплом. Батько, подивившись на папірці, йде не прощаючись.

Репортаж з села поліцейського Сергія Олійника_5
ТСН.ua
У Сергія багато почесних грамот і дипломів за спортивні досягнення і за сумлінне виконання обов’язків під час служби.

– Ось приходив на турніки, а хлопці йому пропонували випити, так він відмовлявся, казав: "Та ні, я тільки молоко п'ю". Він приїздив, хлопці збиралися, і він їх всіх тренував.

З дому виходить молода розчервоніла жінка – сестра Сергія – Інна.

– Він завжди казав, що Україну треба міняти, а починати треба з себе. Всім завжди говорив, що треба бути чесними. Захищав мене. Всі знали, що мене краще не зачіпати.

На цьому розмова різко обривається: Інна каже, що в будинку залишилася без нагляду дитина і вони з Тетяною швидко йдуть з двору.

Щоб перевірити слова матері про те, що все село молиться за Олійника, йдемо до магазину – місцеве "вогнище культури". Різноманіттям продуктів він не вражає, зате вибір бюджетного алкоголю широкий. Поряд з табличкою про заборону продажу алкоголю і сигарет особам до 18 років висить свіже оголошення про загальний збір жителів села на збори 21 лютого. Час - 14:00. Місце – тирлівський Будинок культури.

Продавчиня, зрозуміло, теж знає і теж любить Олійника молодшого.

– В школі з ним вчилася. Родич трошки. Хлопець гарний, нешкідливий. Для всіх це шок. Дитина прагнула до чогось, не те що деякі.

тирлівка, магазин
ТСН/Марія Мороз
У місцевому магазині висить оголошення про збір мешканців на збори на підтримку Сергія

Останні слова продавчиня адресує єдиному покупцю, який увійшов під час розмови. Помітно хитаючись, нетверезий хлопець ніяковіє через незнайомців і довго не наважується підійти до прилавка.

– Дайте, будь ласка, дві пляшки настойки, – нарешті наважується він, звертаючись до продавчині.

– Вася, може вистачить?

– Кому? Мені? Сьогодні можна... А, це той, Сергій Олійник, який застрелив у Києві пацана? – запитує, гаркавлячи, Василь. – Чув, сьогодні ж Грибанов ходив збирав голоси. Серйозно, збирав!

– Він ходив, кликав, щоб люди приходили на збори села!

– Я не знаю, що там потрібно було шмаляти, з чого він там шмалив, але йому це просто так не минеться, – брязкаючи пляшками, резюмує Вася, явно дратуючи такими висновками продавчиню.

– Вася, шо ти мелеш?

– Я серйозно по тєлєку бачив. І взагалі... мені пофіг, я там не був, – заявляє покупець, спритно підхоплюючи пакет, і ховається за дверима.

Суд залишив за ґратами поліцейського, що вистрілив у пасажира BMW

ТСН. Підсумки дня 18 лютого, 23:56
У Печерському суді обрали запобіжний захід поліцейському Сергію Олійнику, який стріляв по автомобілю BMW у ніч проти 7 лютого. Патрульний залишиться за ґратами на два місяці. Внаслідок переслідування було вбито 17-річного пасажира. Поліцейському оголошено про підозру  за трьома статтями - умисне вбивство, замах на умисне  вбивство та перевищення службових повноважень. 

Василь Павлович Грибанов, про якого розповідав Вася, – колишній голова сільради, колишній "регіонал", а нині фермер з солідними угіддями і за сумісництвом депутат Тирлівської ради. Те, що він не рядовий житель села зрозуміло одразу: на ньомупальто з коміром з норки і кепка з такого ж хутра. Місцеві одягаються інакше і поводяться простіше. Ледь увійшовши до найкращого магазину Тирлівки, що поруч з Будинком культури, і побачивши незнайомців, він одразу пропонує повечеряти і тільки потім запитує: "Ви взагалі хто такі?". Почувши у відповідь – "журналісти" – відвертається, випалює "Тьху! Працюйте!" і різким кроком прямує до дверей, хапається за ручку, але в останню мить завмирає.

– Знаєте що? Кажуть, що він садив майданівців. Я питаю: "Серьожа, було таке?". Він каже: "Так, було таке". Каже: "Я написав протокол, навіть не підписав його і звільнився". А вони його знайшли і почали! І сидить ця суддя руда, яка судила автомайданівців, а тепер Сергія судить, – з червоним від напруження лицем, Грибанов тремтячою рукою вказує на немолоду жінку біля прилавка магазину. – У неї було два сини, обох забрали на війну, а тепер судять. Забирають найкращих. Ось ця алкашня під наркотиками повинна їздити, а ми повинні воювати?! За кого наші діти гинуть? Ми за мажорів боремося? Або за те, щоб розквітали села? Думали, що прийде зек (Янукович - ред), порядок наведе. Нас кинув, сам втік. Але Порошенко б його обігнав і втік би набагато далі. Два дні тому "Лексус" в Чапаївці летів зі швидкістю 200 кілометрів на годину, п'ять машин згоріло, три дитини  збив, хлопчика і дівчинку на смерть, один у лікарні лежить. Та коли ж цьому край вже прийде?

Грибанова підтримують всі присутні в магазині односельці. Вони, як один, повторюють історію про мажорів і про те, що в "нормальних людей ніхто не стріляє", що BMW "розвозило наркотики по всіх київських будинках", а Сергійкові "треба було б дати гранатомет, щоб одним пострілом всіх".

Досягнувши загального консенсусу, люди розходяться. Грибанов наполегливо просить у продавщиці зробити гостям чай і, побажавши успіхів, йде готуватися. Завтра у нього і у всієї Тирлівки велика подія – мітинг в підтримку односельця.

Єдиний, хто до нього точно не готується, – Вася. Пізнім вечором він, спустошивши куплені в магазині пляшки, мирно спить на узбіччі дороги. Продавчині він не брехав. Йому "пофігу".

Автор Марія Мороз

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами ТСН.ua /
Побачили помилку - контрол+ентер
Укрaїнa 21 лютого, 12:32 11664 9
Додати до обраного
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 9
  • Степан Бандера Степан Бандера 21 лютого, 14:26 Згоден 46 Не згоден 8 много раз говорил и еще раз повторю - полностью поддерживаю действия полиции в той ситуации! надеюсь после этого случая в следующей аналогичной ситуации они все так же будут действовать! відповісти цитувати Дякуємоспам Garpun Garpun 21 лютого, 15:24 Згоден 44 Не згоден 4 Згоден з Вами. Єдине,що має підставу, так це слабка підготовка поліціянтів і їх взаємодія між екіпажами, в таких випадках. Вони діяли в межах законів. Тому повинні бути виправдані. Як що станеться зворотнє, то тоді не один поліціянт закриє очі на мажорів і п"яниць за кермом. Водій зобов"язаний був зупинитись на вимогу поліціянтів---не виконання вимоги розтлумачилось як злістне порушення з порушеннями всіх вимог ПДР, і підсавою для подальшого піддання ризику мирних жителів.. Тому так і поступили поліцейські---на лобі у порушників не було написано хто вони, а своєю втечеїю вони дали привід на переслідування їх. Тим паче сьогодні, коли іде війна і купа терористів і дивесантів "працюють" на нашій території.... цитувати Дякуємоспам
Вибір редакції