Судова революція в Україні: що зміниться і кому слід понервуватися

© УНІАН
На українців чекають важливі зміни у житті, а державу - нові випробування.

Цього тижня розпочався реальний наступ на судового монстра.

Конституційною більшістю в 335 голосів парламент вніс зміни до Основного закону щодо судочинства і ухвалив закон із цілою низкою кардинальних змін.

Нові суди запрацюють із 1 вересня, наголошується у сюжеті ТСН.Тиждень.

Зокрема, Україна повертається до трирівневої системи судів. Перша інстанція - місцеві суди. Друга – апеляційні, а третя - касація у Верховному суді. Таким чином, скасовуються спеціалізовані суди (Вищий господарський, Вищий адміністративний, Вищий кримінальний, які були створені Віктором Януковичем, щоб знищити неслухняний Верховний суд). Натомість буде два нових спецсуди: з питань інтелектуальної власності і антикорупційний. Крім того, парламент утрачає право призначати та звільняти суддів. Формально це робитиме президент, але тільки за поданням нового органа - Вищої ради правосуддя, яку ще доведеться створити. Також депутати змінили вимоги до суддів. Тепер суддею може стати громадянин не молодший 30-ти років, який має диплом юриста і стаж роботи в галузі не менше 5-ти років. При цьому суддівський досвід не обов'язковий. Кожного кандидата перевірять на професійну придатність, а чинні судді пройдуть переатестацію.

Змінюється також імунітет суддів. За юридичні рішення карати їх не будуть, а за хабарництво - запросто. Якщо Антикорупційне бюро встановить, що живе суддя значно багатше, ніж дозволяють задекларовані ним доходи, то Рада правосуддя може ініціювати його звільнення.

Слід зазначити, що всім суддям суттєво підвищують зарплату. Мінімальний оклад – 21750 гривень плюс надбавки і коефіцієнти. Для Верховного судді виплати можуть сягати більше 300 тисяч на місяць.

"Без перебільшення відбулася революція в тій судовій системі, яка формувалася за останні 25 років, яка не виконувала своїх завдань і завдань держави – це захист українців  і захист справедливості. Ті закони які ми прийняли, дають можливість радикального очищення судового корпусу і перезавантаження судової системи. Ми отримаємо перезавантаження районних судів, ті судді, які призначалися Януковичем, а це 1800 суддів, не будуть автоматично включені в нову систему. За цими посадами будуть оголошені конкурси. Кандидати в судді, які будуть на конкурсі, повинні будуть відкрити три деклараціїї про свій майновий стан: про себе особисто, про всіх своїх родичів. І третя декларація – декларація доброчесності. Тобто суддя повинен стати як під мікроскопом прозорим перед антикорупційними органами і перед громадськістю. Ви маєте вперше історичну можливість і шанс проконтролювати тих кандидатів, які стануть потім суддями вашого районного, апеляційного чи Верховного суду. Люди, які прийдуть на цю посаду, будуть відчувати величезну відповідальність перед всім суспільством. Суспільство дасть цим суддям шалений кредит довіри. Наразі 14 тисяч скарг українських громадян – у Європейському суді. Це ті люди, які не отримали справедливості в Україні! Нехай критики судової реформи поспілкуються з цими людьми", - заявив міністр юстиції Павло Петренко.

Що несе у собі нова судова реформа

ТСН. Тиждень 5 червня, 20:12
Конституційною більшістю, в 335 голосів, парламент вніс зміни до основного закону щодо судочинства, і ухвалив закон із цілою низкою кардинальних змін. Нові суди запрацюють уже за три місяці, з 1 вересня. Тож, у що ж вилилися понад два роки політичних заяв і професійних обговорень, дізнайтеся у матеріалі ТСН.

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами ТСН.ua /
Побачили помилку - контрол+ентер
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 12
  • Александр Дорошенко Александр Дорошенко 5 червня, 22:20 Згоден 25 Не згоден 14 Тут все необхідно читати між строк . Теперишні судді пройдуть переатестацію. Це означає ,що до Києва понесуться чемодани з грошима. Хто з суддів не занесе ,той не пройшов переатестацію. А не зможуть "занести" гроші чесні судді. Такий буде відбір. Люди будуть позбавленні права звернення до суду . Виключно адвокати в суі зможуть представляти інтереси осіб. Відповідно хто не зможе заплатити адвокату не зможе пройти всі інстанції. відповісти цитувати Pavel Don Pavel Don 6 червня, 12:26 Згоден 1 Не згоден 2 Основной пункт тот, что судью должны раскрыть все свои доходы. Раньше это не требовалось. Если у таких судей начнут что-то находить лишнее (а это будет, так как всегда идет борьба за власть), то начнут лететь головы не только тех судей, но и тех, кто пропустил. Сейчас ситуацию гораздо жестче. Народ может контролировать кого берут и насколько честно. Именно это и является основным столпом в демократическом обществе против коррупции. Да, могут случатся похожие ситуации, но они не будут массовыми и сильно наглыми, типа когда человек совсем не имел с судом дела и его туда запускают только для наживы. И опять же не будет прямой вертикали. Т.е. если кому-то вынесли неверное решение, то он может отстоять свое право выше. цитувати Дякуємоспам Taras  Igorovuch Taras Igorovuch 6 червня, 01:33 Згоден 9 Не згоден 3 Таке враження від вашого коментаря, що до сьогодні система працювала добре, взятки ніхто не брав, в Київ їх не носив. В суд міг звернутися кожен громадянин і реально розраховувати на справедливість, а сьогодні, одним законом злощасна Рада взяла, і все оце перекреслила. цитувати Дякуємоспам
Вибір редакції