Україна без Тимошенко: опозиція осиротіла, вплив Януковича посилиться

Україна без Тимошенко: опозиція осиротіла, вплив Януковича посилиться

11 жовтня Тимошенко було винесено обвинувальний вирок / Фото: Євген Малолєтка/ТСН.ua

Тимошенко була єдиним політичним лідером, здатним реально протистояти діючій владі.

Зникнення Юлії Тимошенко з політичної арени має глобальні наслідки для всієї політичної еліти країни, причому для влади не менші, ніж для опозиції.

Позиції Януковича посиляться

За відсутності на волі лідера "Батьківщини" президент Віктор Янукович на найближчі роки позбавляється альтернативного центру впливу, пише "Сегодня".

Щоб зрозуміти важливість цього аспекту, варто навести недавній приклад Ігоря Коломойського: протягом тривалого часу він був союзником Тимошенко, але в кінці 2009-го розірвав відносини з нею через приватизацію Одеського припортового заводу і переметнувся до табору Януковича.

Тепер такої альтернативи у великого бізнесу немає: Тимошенко була єдиним на даний момент політичним лідером, здатним реально протистояти президенту. Всі інші опозиційні політики так чи інакше підконтрольні Банковій або маловпливові.

У цих умовах олігархам або доведеться без всяких застережень визнати верховенство президента, або знайти собі дуже впливового покровителя за кордоном (на кшталт Володимира Путіна), або позбуватися бізнесу, продаючи його транснаціональним або російським корпораціям.

Втім, це не означає зникнення українських олігархів як класу, але означає їх зведення до російської моделі: спокійно себе будуть почувати тільки ті з них, хто перебуває в союзі з владою і не грається у політику (або грається, але тільки в рамках "генеральної лінії" правлячої партії). Будь-які спроби створити новий політичний центр впливу будуть жорстко припинятися, а їх натхненників чекає доля Березовського або Ходорковського. Втім, не факт, що процес "зведення" буде протікати швидко і безболісно. Як мінімум до парламентських виборів групи впливу всередині ПР збережуть свої позиції.

Недоторканих більше немає

Вирок Юлії Тимошенко означає, що до в'язниці може потрапити кожен. Жоден політик чи бізнесмен не має такої підтримки за кордоном, як вона, і якщо вже ця підтримка не дала ефекту, то іншим і зовсім розраховувати немає на що (виключення може становити хіба що Віктор Медведчук, якому приписують "бронежилет" у вигляді самого Путіна).

Фактор страху, безумовно, допоможе Віктору Януковичу встановити контроль над політико-бізнесовим полем. І якщо раніше Володимир Литвин або Петро Симоненко могли грати в свою гру, тепер це буде неможливо.

Ця обставина, до речі, може дати і позитивний для суспільства ефект: при наявності політичної волі в країні може нарешті розпочатися недеклараційна боротьба з корупцією. На даний момент, незважаючи на всі спроби реформ, бюджет продовжують дерибанити, а судді приймають рішення, виходячи із завдань з наповнення власної кишені. "Юлін приклад" з реальним терміном для політика такого рівня може мати значний дисциплінуючий вплив на чиновницьку масу.

Відродження "регіонів"

Обвинувальний вирок може позитивно вплинути на рейтинг Партії регіонів. Навіть опитування не надто лояльного до влади "Демократичного кола" показують, що майже 36% українців вважають законним процес над Тимошенко. Ця цифра приблизно збігається з тим відсотком, який ПР отримала на дострокових виборах-2007, а Янукович - у першому турі президентських виборів.

Тобто в країні є 35% активних супротивників "помаранчевих", які підтримують жорсткі заходи влади. Їх підтримки буде достатньо для впевненої перемоги ПР на парламентських виборах-2012.

Правда, вирок Тимошенко матиме тимчасовий ефект, тому для підтримки рейтингу у 2012-му владі потрібні будуть два обов'язкових кроки: значне збільшення зарплат з пенсіями, прорив на ниві боротьби з корупцією та підвищення статусу російської мови.

Драка за Юліну вакансію

Якщо Апеляційний суд залишить у силі вирок Кірєєва, то це буде означати, що до 2018 року Тимошенко буде сидіти у в'язниці, а через заборону займати державні посади не зможе прийняти навіть участі в президентських виборах 2020 року. Вона пропустить дві передвиборчі кампанії в Раду і дві президентські та буде виключена із активного політичного життя до 2021 року.

При цьому майже 54% виборців за опитуванням того ж "Демократичного кола" вважають суд над Тимошенко політичною розправою. Але це не єдина маса - на парламентських виборах її підтримка буде розподілена між десятком партій.

Усунення лідера "Батьківщини" з політичної арени лише в найближчій перспективі може призвести до тимчасової та чисто декларативної єдності опозиції. І одночасно з цим почнеться неабияка бійка за місце опозиціонера номер один, що звільнилося.

По суті, вона вже відбувається: Яценюк явно тягне ковдру на себе, Тягнибок лає всіх, а Турчинов сподівається на те, що корона лідера опозиції передасться йому у спадок. Свій внесок в опозиційну розбрат напевно внесуть і лідери другого плану на кшталт Анатолія Гриценка і Віктора Ющенка, які не бачать себе в компанії ні з ким із трьох опозиційних "грандів".

Нарешті, не можна виключати, що виправдальний вирок отримає Юрій Луценко, вихід якого на свободу призведе до остаточного хаосу в опозиційних лавах, особливо засмутивши Турчинова з Яценюком. І все це відбуватиметься під контролем Банкової, а вона вже показала вміння відпускати і натягувати віжки на прикладі "Свободи", якій спочатку дали доступ на всі телеканали, а потім перекрили фінансування, а нині, можливо, буде організований і розкол в її рядах.

У той же час ситуація для опозиції покращиться, а для влади різко погіршиться, якщо Тимошенко раптом буде визнана невинною і вийде з в'язниці достроково. Теоретично цього виключати не можна (чергова судова інстанція в будь-який момент може її виправдати). Але практично таке може статися тільки в трьох випадках. По-перше, в разі політичної кризи, викликаної розколом у лавах влади. По-друге, якщо почнуться народні хвилювання. По-третє, якщо дуже жорстко натисне закордон. Ймовірність перших двох варіантів поки невелика. А про третій варто сказати окремо.

Кінець євроінтеграції, далі - Росія?

Поки Захід досить обережно коментує вирок Тимошенко, лише туманно натякаючи на майбутні проблеми а виражаючи "глибоке розчарування" подіями в Україні.

Російський же МЗС видав на-гора грізну заяву, де йдеться про "антиросійський підтекст" вироку. Але в стратегічному плані посадка Тимошенко означатиме поступове (або швидке - залежно від жорсткості реакції ЄС) згортання євроінтеграції України та посилення "східного вектора". Навряд чи Захід зможе просто так проковтнути ігнорування своїх вимог Києвом.

Так, євродепутати із впливової Європейської народної партії вже оголосили бойкот зустрічі з офіційною урядовою делегацією України в рамках Днів відкритих дверей.

Також з приводу вироку Тимошенко висловилися Сполучені Штати. Білий дім закликав звільнити Тимошенко та інших політичних лідерів і колишніх державних посадовців.

Але якщо в цей момент Путін проявить великодушність і погодиться задовольнити головні вимоги Україні, то наша декларативна євроінтеграція закінчиться дуже швидко. Розпочнеться інша інтеграція, про яку поки вголос не говорять, але при якій будь-який тиск Заходу у справі Тимошенко буде вже марним.

Читайте також:

До Путіна не доходить, за що Тимошенко сидітиме 7 років

Світ сколихнув вирок Тимошенко: Європа обурена, Росія не розуміє

Янукович визнав, що справа Тимошенко закриває шлях в Європу

Вирок Тимошенко: Німеччина погрожує наслідками, Франція бачить деградацію

Обама вимагає звільнити Тимошенко

Повʼязані теми:

Наступна публікація