Україна не засекречуватиме архіви СРСР на вимогу СНД

Україна не засекречуватиме архіви СРСР на вимогу СНД

Україна не збирається узгоджувати з СНД секретність архівів СРСР / Фото: levonevsky.org

В МЗС запевнили, що Україна не підписуватиме угоду про перегляд секретності архівів СРСР.

Україна не приєднуватиметься до Угоди про порядок перегляду ступеня секретності даних з архівів колишнього СРСР, підписаної низкою пострадянських держав. Про це йдеться у відповіді МЗС у Києві на запит Deutsche Welle.

В МЗС запевнили, що Київ не планує підписувати угоду, яка передбачає узгодження з іншими країнами СНД перегляду ступеня секретності архівних документів, засекречених за часів Радянського Союзу.

Згідно з угодою, підписаною 18 жовтня на саміті глав держав й урядів співдружності в Санкт-Петербурзі, низка країн СНД взяла на себе зобов'язання не розкривати радянські архіви без згоди інших держав, для яких ці документи можуть "становити загрозу національній безпеці".

У розмові з Deutsche Welle українські і російські історики різко розкритикували цей документ. На думку науковців, така угода "свідчить про прагнення Москви контролювати архіви інших пострадянських країн". Йдеться, зокрема, про свідчення репресій КДБ та НКВД, а також про документи, які проливають світло на відповідальність радянської влади за Голодомор, вважають дослідники.

До угоди приєдналися, крім Росії, також Білорусь, Вірменія, Узбекистан і Таджикистан. Для інших країн СНД "двері залишаються відкритими", повідомили у виконкомі співдружності. Українські історики і правозахисники висловлювали побоювання, що Київ може стати учасником цієї угоди.

Утім, у міністерстві закордонних справ заперечують такі наміри.

"Україна не підписала в Санкт-Петербурзі зазначену угоду, не розглядає можливість приєднання до неї у подальшому та не веде консультацій з цієї тематики", - наголосив директор департаменту інформаційної політики українського МЗС Олег Волошин.

Українські дипломати посилаються на закони України, згідно з якими, "засекречені за часів існування СРСР матеріальні носії інформації, які перебувають у володінні українських суб'єктів режимно-секретної діяльності, є власністю України та дають правові підстави приймати рішення про ступінь їх секретності самостійно".

Водночас, співголова Харківської правозахисної групи поділяє стурбованість істориків ускладненням останнім часом доступу до архівних документів.

"Велика частина документiв залишаються засекреченими, хоча їм вже бiльше 75 рокiв. Хоча, за законом про Нацiональний архiвний фонд, максимальний термiн обмеження доступу до засекреченої раніше інформації становить саме 75 рокiв", - констатує правозахисник.

Читайте також:

У Німеччині розсекретили російські архіви, як Сталін наказував катувати нацистів

Історія з грифом секретно: Тарас Боровець. Отаман, загублений у часі

Країни СНД домовилися про зону торгівлі

Мєдвєдєв максимально поширюватиме російську мову в СНД

Повʼязані теми:

Наступна публікація