Україна віддаляється від асоціації з ЄС через різне бачення тексту угоди

Україна віддаляється від асоціації з ЄС через різне бачення тексту угоди

Ілюстрація / Фото: Голос России

Угоду про асоціацію України з ЄС може бути не підписано через те, що в тексті немає безпосередньої згадки про "перспективу входження України в ЄС".

26 жовтня, під час 20-го раунду переговорів щодо угоди про асоціацію України з ЄС, текст обговорюваної угоди може бути не затверджено, адже українська сторона вимагає пункт про "перспективу входження України до ЄС".

Ювілейний, 20-й раунд переговорів щодо угоди про асоціацію за задумом організаторів повинен був стати останнім у триваючому з весни 2007 р. переговорному процесі. На минулому тижні Україна та ЄС завершили узгодження найбільш складної частини - розділу про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та ЄС. Якщо 26 жовтня сторони знімуть питання і з політичної частини документа, це дозволить оголосити про те, що він готовий до ратифікації, пише "Коммерсантъ-Украина".

Нині як дискусійні відзначені лише кілька фрагментів тексту угоди, зокрема, преамбула. Як повідомлялося, на минулому тижні президент України Віктор Янукович зажадав включити в документ згадку про "перспективу входження України в ЄС", заявивши, що інакше укладення договору буде відкладено.

Між тим в пропозиціях МЗС, розроблених до переговорів, вказівка ​​Президента виконано не повністю - Київ не зажадав від Брюсселя безпосереднбої згадки про перспективу членства, обмежившись натяком.

"Стаття 49 Договору Євросоюзу передбачає право на членство в ЄС будь-якого європейської держави", - йдеться в українській версії преамбули. Там же пропонується формально підтвердити статус України як "європейської держави". "Для мене неважливо, як саме буде зафіксована перспектива -. Посиланням на 49-у статтю, або на 2-у статтю, або якось інакше Головне, щоб була вказівка ​​на кінцевий результат у вигляді членства ... Без членства цей договір порожній", - пояснив керівник української переговорної групи, заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін.

В ході майбутнього раунду переговорів планується також обговорити і формулювання, пов'язані з безвізовим діалогом. На даний момент в договорі йдеться про можливість скасування віз "у довготерміновій перспективі", однак на недавньому саміті Східного партнерства у Варшаві Європейський Союз погодився на більш амбітне формулювання - без згадування "довгостроковості" цього процесу.

Ще одна важлива неузгоджена норма договору стосується тривалості його дії. Україна пропонує укласти угоду про асоціацію на 10-річний термін без автоматичного продовження, при цьому через 5 років повинен бути проведений "комплексний перегляд" норм документа, зокрема розділу про ЗВТ. У Євросоюзі ж хочуть зробити договір безстроковим, а через 5 років обмежитися "оцінкою його виконання сторонами".

Для забезпечення виконання домовленостей після підписання угоди буде створено низку двосторонніх органів. На політичному рівні процесом керуватиме Рада асоціації, до складу якого увійде частина членів українського уряду, а також представники структур ЄС та європейських країн. До завдань ради входить також "періодичний перегляд" норм угоди.

Нагадаємо, Київ і Брюссель завершили переговори щодо глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ) України з Європейським союзом, повідомив комісар ЄС з питань торгівлі Карл де Гухт.

Раніше прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що справа Тимошенко може ускладнити завершення переговорів про Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

Читайте також:

МЗС: Янукович не повинен враховувати критику щодо Тимошенко

Лукашенко: ЄС намагався нагнути наших друзів – нічого не вийшло

Янукович вибиватиме з ЄС перспективу членства

Питання вільної торгівлі України з ЄС вирішиться до осені

Повʼязані теми:

Наступна публікація