Українці сприймають державу як чужу і безглузду силу

Ілюстрація© Архів
Укрaїнa 12 червня, 2011, 13:14 6136 73
Додати до обраного
Експерти вважають, що серед українців домінує ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, необхідність і легітимність якої вкрай сумнівна.

Українці не розуміють цінності й призначення своєї держави, причому як свідомі українці, так і проросійські.

Таку думку висловили експерти соціологічному центру "Софія", пише "Дзеркало тижня".

"Останні п'ять—сім років у масовій свідомості відбувається криза уявлень про державу. Українець просто не розуміє, навіщо вона... Причому цього не розуміє і національно свідомий українець, і той, що демонструє проросійські настрої. Вони обидва не розуміють цінності й призначення своєї держави. Ситуація, коли я вирішую свої справи в приватному порядку, даючи хабар або домовляючись зі знайомими в обхід формальних інститутів, державних структур, породжує недовіру до держави, знищує підстави для солідарності з державою", — вважає соціолог Богдан Мотузенко.

На думку керівника Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, освоєння своєї держави - це новий і дуже важливий виклик для соціуму і окремого українця, і з цим поки що є проблема.

"Хоча має місце символічний, декларативний патріотизм, багато хто не сприймає державу як свою, залишається ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, певна дистанційованість. В умовах розколу суспільства державна влада нерідко сприймається як трофей внутрішніх загарбників. Самі еліти нерідко демонструють ставлення до держави, до влади як до трофея", - впевнений він.

"Превентивна недовіра до влади утримує Україну в рамках відносної демократії. З іншого боку, при тотальній недовірі до суспільних інститутів (включаючи державу) дуже важко очікувати, що вони стануть ефективними", - зазначив заступник директора Інституту соціології НАНУ Євген Головаха.

Опитування експертів проводилося ЦСД "Софія" з 25 березня по 12 квітня 2011 року. Всього було опитано 13 експертів — психологів, соціологів, філософів, істориків, політологів, які добре обізнані про соціально-психологічні особливості населення України. Метод експертного опитування — неформалізовані інтерв'ю (використання відкритих питань).

Читайте також:

Понад 70% українських студентів не бажають жити на батьківщині

Зарплати українців знизились

Тотальна більшість українців не довіряє гривні

Дізнавайтеся головні новини першими — підписуйтесь на наші push-сповіщення.
Обіцяємо повідомляти лише про найважливіше.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами Дзеркало тижня. Україна / ОМ
Побачили помилку - контрол+ентер
Укрaїнa 12 червня, 2011, 13:14 6136 73
Додати до обраного
Останні Перші Популярні Всього коментарів: 73
Вибір редакції