В Табачника дідусь був червоноармійцем, а в Терьохіна - чекістом

Громадянська війна дуже драматично відбилася на долі предків та родичів українських політиків. Так, предки міністра освіти Дмитра Табачника в ті часи розділилися – одні стали червоними, інші - білими.

Один з дідусів міністра освіти Дмитра Табачника у часи Громадянської воював у Червоній арміїї, один з прадідів пішов до Денікіна. Дід нардепа-бютівця Сергія Терьохіна був чекістом та отримав орден з рук самого Будьонного. Про це політики розповіли незадовго до 93-ї річниці Жовтневої революції.

За їх словам, Громадянська війна дуже драматично відбилася на долі їх предків і родичів. Так, предки міністра освіти Дмитра Табачника в ті часи розділилися – одні стали червоними, інші - білими. Дідусь міністра Ісер Табачник пішов до Червоної армії боротися за владу Рад і зробив там "кар'єру", схожу на ту, що зробив Аркадій Гайдар, коли в 16 років був призначений командувати полком.

Як розповів Табачник, його дідусь  народився в 1903 році в селі Струтинка Липовецького повіту Подільської губернії (зараз Вінницька область) у родині бідного єврея-ремісника. Дід глибоко перейнявся ідеями революції і влітку 1920 року вступив добровольцем у загін ЧОН (частини особливого призначення), що діяв під Вінницею. У вересні гине командир загону і замість неї призначається 17-річний Табачник. Кілька місяців він на чолі загону ганяється за бандами, які тероризували місцевих селян, та за успішне знищення двох великих загонів удостоюється подяки ВУЦВК та іменного маузера (відібраного НКВС у 1937 році після арешту). До речі, навіть цей арешт (в ув'язненні він провів кілька місяців) не відвернув діда від комуністичних ідей, у величі яких він завжди був переконаний.

Проте прабабуся Табачника, Наталія Францівна Глєбова - стовпова російська дворянка, революцію не прийняла,  завжди розповідала внукові, як добре було в Росії до революції і як погано після. За словами Табачника, це викликало велику напругу у її внучки, мами майбутнього міністра. Вона говорила: "Бабусю, не розповідайте дитині ... Він з цим піде у двір, і ви знаєте, чим це може закінчитися". Так вийшло, що нащадки Табачників і Глєбових за радянських часів поріднилися. Одного разу Ісер Табачник покликав Наталію Глібову відзначити 7 листопада, але почув від останньої: "Ваш переворот - от і відзначайте".

Рідний брат прабабусі Табачника пішов у Громадянську до білогвардійців. Наталя Глєбова, не злякавшись наслідків, розшукала його в 1960-і роки аж у Югославії. А ось дядько Наталії Францівни, генерал-майор Запольський, служив в денікінських Збройних силах Півдні Росії і застрелився навесні 1920 року під час Новоросійської катастрофи, коли значна частина армії була кинута командуванням.

Революція трагічно відбилася і на долях прадідів депутата-бютівця Сергія Терьохіна.

Як розповідає Терьохін, один його прадід Кирило Корнійчук був старовіром з Київської губернії. Він з жінкою Устиною народив семеро дітей. Прадід був розкуркулений в 20-х, а в 1936-му був заарештований і разом з родиною заслано до Сибіру. Їм вдалося втекти з "теплушки" недалеко від Полтави. Підробивши документи, вони влаштувалися на Сирці в Києві

Інший прадід - Сергій Терьохін, дворянин - служив при царському дворі в Петербурзі. Він і дружина Катерина раптово померли на початку 30-х років. Їх син, дід Сергія, помер рано - позначилися військові поранення. Бабуся , за словами нардепа, не любила згадувати старі часи, але одного разу розповіла, що прадід і його дружина були розстріляні чекістами. Саме на честь прадіда Терьохіна назвали Сергієм.

Нардеп розповів ще про одного прадіда - Тимофія Карцева, який був родом з Калуги. Він дожив до 113 років і помер від того, що при вирубці лісу на нього звалилася сосна. Його син, дід Терьохіна на ім'я  Петро, в 18 років став працівником ЧК, отримав орден з рук Будьонного, а після втік звідти, надивившись, як дослівно він говорив, "на мізки, розмазані по стінах". В результаті дід на багато років потрапив в уральські табори і був звільнений тільки після смерті Сталіна.