А у Вас ген вдалий?

Власники вдалої версії гена легко кидають палити без допомоги спеціальних препаратів. Серед білих і негрів невдах куди більше, ніж серед азіатів.

Куріння
topnews.ru
Як стверджують самі дослідники, результати роботи дозволять розробити способи позбавлення від цієї залежності, пристосовані до особливостей тієї або іншої етнічної групи
Представники різних етнічних груп і носії різних генів можуть демонструвати різну здібність до відмови від куріння. І хоча ученим поки не вдалося визначити, якому народу найлегше кинути палити, вони змогли знайти вельми розповсюджену версію одного з генів, яка допомагає організму з меншим дискомфортом відмовитися від тютюну, пише Газета.Ru.

Генетики з канадського Центру для наркоманів і осіб із психічними захворюваннями (CAMH) провели генотипування ряду курців. Їх цікавила робота гена CYP2B6, який кодує однойменний фермент.

Відомо, що цей фермент допомагає організму засвоювати нікотин, фармакологічний антидепресант бупропіон (використовується для лікування, у тому числі й нікотинової та кокаїнової залежності), а також гормон серотонін. Крім того, він сприяє очищенню організму від перерахованих вище речовин через нирки.

При генотипуванні відразу виділилися дві стійкі версії гена, які в ході подальших досліджень виявилися тісно пов'язаними зі здатністю кинути палити.

Канадці розділили добровольців, що вирішили кинути палити, на дві групи. Половині з них протягом 10 тижнів давали бупропіон, решта учасників експерименту вживала плацебо. Протягом подальших півроку вчені уважно стежили за станом своїх підопічних.

У результаті дослідники дійшли висновку, що носії першої версії гена важко переживають відмову від сигарет. При прийомі антидепресанту змогли відмовитися від куріння лише 32,5% випробовуваних, а серед тих, хто приймав плацебо, цей показник виявився ще нижчим – кинули палити лише 14,3% власників цієї версії гена. Носії іншої версії гена змогли відмовитися від згубної звички набагато легше, при цьому прийом антидепресанту не впливав на їхні результати.

Серед добровольців європейського походження співвідношення носіїв першої та другої версії генів виявилося 45 до 55, тобто більшості європейців відмова від куріння повинна даватися відносно легко. Попередні дослідження багатонаціонального населення США продемонстрували, що першою версією гена, що ускладнює кидання палити, володіють 50% чорношкірих і лише 25% американців азіатського походження.

Таким чином, ученим вдалося встановити, що фермент, який допомагає в засвоєнні нікотину й антидепресанту бупропіона, функціонує по-різному залежно від расової приналежності й особливостей генетики та має пряме відношення до здатності тієї або іншої людини кинути палити.

Як стверджують самі дослідники, результати роботи дозволять розробити способи позбавлення від цієї залежності, пристосовані до особливостей тієї або іншої етнічної групи. Можливо, в майбутньому стане реальністю створення таких методів лікування, які програмуватимуться для кожної конкретної людини залежно від її національності та генів.

"Вперше нам вдалося виявити найрозповсюдженішу версію гена (характерну в середньому для 25–50% представників всіх світових спільнот людей), яка має пряме відношення до розвитку технологій лікування курців," – відзначила глава Відділу фармакогенетики CAMH Рейчел Тіндейл, під керівництвом якої і була проведена робота, результати якої опубліковані в останньому номері Biological Psychiatry.

І все-таки курцям не варто обнадіювати себе тим, що деякі з них можуть мати таку версію гена, яка дозволить їм «у разі чого» легко відмовитися від згубної звички.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: