Російський генерал скупив майже весь весь центр Полтави: подробиці гучного ексклюзивного розслідування
Російський генерал, який може бути одним із творців «Новічка», володіє майже всім центром Полтави.
Російський генерал Капашин має багато майна у Полтаві / © ТСН
Генерал хімічних військ Росії Валерій Капашин у Полтаві володіє десятками тисяч квадратних метрів елітної нерухомості. Він збудував величезну бізнес-імперію у Полтаві: готелі, ресторани та магазини — це лише маленька частина від того, що нажив окупант. Перші сім об’єктів у АРМА оцінили у майже сімсот мільйонів гривень. А це лише маленька частина від виявленого.
Про це йдеться у сюжеті ТСН.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН З АЛЛОЮ МАЗУР 18 квітня: Удар по Харкову! Мирні переговори! Шок-платіжки за комірне!
Який вигляд має маєток російського генерала у Полтаві
За високим парканом видно декілька споруд із червоної цегли. Два житлові будинки, критий басейн та теплиці. На вході — співробітники різних правоохоронних органів. Вони тут, щоб оглянути заарештоване майно. Далі вже АРМА почне шукати нового управителя. Площа маєтку — приблизно тисяча квадратних метрів. У середині — помпезні інтер’єри та розкішні меблі. У головному будинку є окрема кальянна кімната з диваном у марокканському стилі та окреме приміщення з величезною колекцією холодної зброї. Крім шабель та ножів, є і золота гетьманська булава — пернач.
Маєток Капашина / © ТСН
Стіни будинку прикрашені вирізками з газет у золотих рамках, а ще — укази Путіна та Медведєва, теж у золотих рамках. Неважко здогадатися, кому належить обійстя.
Вирізки із газет / © ТСН
Що відомо про російського генерала Капашина
Він — російський генерал, герой Росії. Родом з-під Полтави. Звати його Валерій Капашин. До розвалу Союзу служив в Україні. Був ліквідатором аварії на ЧАЕС. Потім виїхав до Росії. Від середини дев’яностих і аж до минулого року він очолював «Федеральне управління з безпечного зберігання та знищення хімічної зброї».
За офіційною інформацією, всю хімічну зброю в Росії знищили у вересні 2017 року. Але управління з її зберігання існує та отримує мільярди з бюджету.
Також, за інформацією російських опозиційних ЗМІ, генерал Капашин — один із розробників речовини «Новачок».
Валерій Капашин / © ТСН
«Він науковець. Як не дивно. Причому має понад сто праць, пов’язаних із хімічною зброєю. І він все життя своє присвятив хімічній зброї», — каже Віктор Ягун.
Віктор Ягун — колишній співробітник Служби безпеки України. Хоч особисто ніколи не знайомився з генералом Капашиним, по роботі перетинались. Шістнадцять років тому російський генерал-бізнесмен організовував ряджених проросійських тітушок для заходів із нагоди 300-річчя Полтавської битви.
«Я активно працював, протидіяв в 2008-2009 роках. Протидіяв намаганням Росії використати 300-річчя Полтави проти нас. Я керував підрозділом, який називався Центр протидії інформаційному впливу. І ми проводили свої інформаційні операції в протидію російським», — каже Віктор Ягун.
Хоча росіяни і намагалися перетворити українську Полтаву на центр російського «побєдобесія», але завдяки роботі оперативників СБУ гучних провокацій уникнули.
«Вони хотіли якихось ряджених виставити, в петровській формі, а ми кажемо — нема питань, а ми тут запросили шведів, які хочуть покласти квіти до пам’ятника загиблим. Вони будуть в своїй, а ми будем в козацькій», — каже Віктор Ягун.
Як полтавські чиновники допомагали російському генералу
Ще тоді співробітники СБУ звернули увагу — полтавські чиновники фактично ігнорували приписи та звернення з Києва. Натомість із задоволенням долучалися до кремлівських активностей: відкриття пам’ятників, вуличні вистави, заклики до братерства.
«Цей генерал активно брав участь в акціях щодо вшанування цієї дати і з нагоди цієї дати йому дали таке звання — почесний громадянин Полтави», — каже Віктор Ягун.
Капашин матеріально підтримував усіх очільників Полтави. Особливо під час виборів, каже місцевий активіст Ігор Головатий. І кожен новообраний голова, а їх було загалом четверо, мали своєму російському спонсору віддячити.
І ця вдячність проявлялася переданням комунального майна у власність Капашину, його родині та наближеним до сім’ї бізнесменам. А тому майже вся центральна частина міста перебуває у власності російського генерала.
У Капашина у власності майже весь центр Полтави
Що означає фраза майже «вся центральна частина міста», ТСН пояснюють в АРМА: «Наразі 11 оцінок, які вже відомі та які можна використовувати для оголошення конкурсу на відбір управителя — вони на загальну суму близько 680 млн грн. Це тільки початок. Йде постійна робота з оцінки решти майна Валерія Капашина та робота спільно зі слідчими правоохоронними органами щодо пошуку та арешту іншого майна, яке ще перебуває в розшуку органами».
Власність Капашина / © ТСН
Екскурсію заарештованими активами, яким уже шукають управителя, ТСН проводить співробітник АРМА Станіслав Новаков. Перша точка — готельно-ресторанний комплекс «Лілея». Це — «перлина» бізнес-імперії Капашина. Майже три тисячі квадратів. Локація біля «білої альтанки» — одного із символів Полтави. Вартість — двісті п’ятдесят чотири мільйони гривень.
Цей заклад регулярно вигравав тендери з харчування закордонних делегацій. Тобто, всі іноземці, яких приймав міський голова або міськрада, харчувалися тільки в цьому ресторані.
Загалом у власності родини Капашиних — декілька таких комплексів. Офісний центр на вулиці Європейській — в АРМА оцінили в 233 мільйони гривень. Бізнес-центр на Європейській 21 — майже 200 мільйонів гривень. І Стрітинська, 36 — теж майже 190 мільйонів гривень.
ТСН хотіла особисто поспілкуватися з колишньою дружиною Капашина.
«Їдемо до їхнього дому. Тут після візиту правоохоронців помітні зміни — будка охорони порожня. Навкруги тиша. Жодної ознаки життя. Пробую дзвонити в двері. Замість дзвінка — мелодія з радянських кінофільмів. Двері не відчиняють. Але за п’ять хвилин після нашої спроби приїздить червоний автомобіль. Із нього виходить чоловік. Представляється адвокатом власника будинків», — каже кореспондент ТСН Дмитро Святненко.
Він не заперечує, що власник — військовий, проте заявляє, що він «не генерал російської армії».
Колишня дружина генерала Капашина, яка доглядає за майном, до ТСН так і не вийшла. Станом на зараз Агентству з розшуку і менеджменту активів передано понад 50 тисяч квадратних метрів нежитлової нерухомості, яка належить родині Капашиних, близько тисячі квадратних метрів житлової нерухомості та тисячі гектарів земельних ділянок.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН З АЛЛОЮ МАЗУР 18 квітня: Удар по Харкову! Мирні переговори! Шок-платіжки за комірне!