Аварія на японській атомній станції "Фукусіма -1" 2011 року є другою найгіршою радіоактивною катастрофою в історії після інциденту, що трапився на Чорнобильскій АЕС у 1986 році.
Проте що призвело до катастрофи та які вона мала наслідки? Дивіться більше у ТСН stories.
11 березня 2011 року Японією прокотився потужний землетрус магнітудою 9,0. Він був настільки сильним, що спричинив цунамі. Стихія призвела до значних руйнувань та масштабної радіоактивної катастрофи.
Через землетрус на АЕС Фукісіма Даічі, розташованій у префектурі Фукусіма, відбулася аварія. Спершу на АЕС з ладу вийшли зовнішні засоби електропостачання та резервні дизельні генератори – їх затопило водою.
Унаслідок цього система охолодження ядерних реакторів порушилася, і ядерне паливо почало плавитися. На цей момент на АЕС функціонували реактори 1-3, а у четвертому – тимчасово зберігалися відпрацьовані паливні стрижні.
Унаслідок вибухів, що відбулися на АЕС Фукусіма-Дачі 12-15 березня, до атмосфери потрапила кількість цезію-137, яку можна порівняти з 168 бомбами, скинутими на Хіросіму 1945 року.
Унаслідок аварії понад 150 тисяч осіб були змушені покинути територію у радіусі 50 км від АЕС Фукусіма. Земля у радіусі 20 км від станції досі вважається непридатною для життя.
Радіаційні викиди потрапили також й у світовий океан. Так, у квітні 2011 року кількість цезію-137 у воді поблизу узбережжя Фукусіми перевищувала доаварійний рівень у 50 мільйонів разів.
Аварії на Фукусімі Даічі привласнили сьомий, найвищий рівень ядерної загрози - масштабна аварія. Унаслідок ліквідації наслідків трагедії близько 20 тисяч ліквідаторів отримали серйозні дози опромінення.
Парламентська комісія Японії 2012 року зазначила, що катастрофа трапилася через недоліки у безпеці АЕС та недостатню підготовку до цунамі. Критикувалися дії й керівництва станції.
19 вересня 2019 року суд визнав трьох колишніх керівників АЕС "Фукусіма-1" невинними у справі про халатність, що призвела до екологічної катастрофи в 2011 році.