Боже, бережи королеву. Якими країнами правлять монархи

Найвідомішою у світі монархією, звісно, є Велика Британія, однак існують ще десятки, де правлять королі, королеви, султани чи еміри. Ось список країн з найяскравішими монархами та цікавими фактами про них.

Бахрейн

Хамад бен Іса аль-Халіфа - перший король острівної нації, який змінив титул з еміра  2002 року. Родина аль-Халіфа правила країною ще від 1783 року. 

Бельгія 

Король Філіп посів трон 21 липня 2013 року після того, як його батько зрікся престолу. Він вже сьомий король від 1830 року, і його донька Елізабет, як очікується, стане першим монархом-жінкою у цій країні. 

Бутан 

Король Джігме Кхесар Намг'ял Вангчук зійшов на престол 6 листопада 2008-го у віці 28 років після того, як його батько зрікся корони. Королевську пару Бутану вважають однією з найкрасивіших у світі -  Джігме Кхесар Намг'ял Вангчук вирішив відійти від традиції мати кількох дружин заради єдиної коханої - Джецун Пеми. 

Бруней 

Султан Хасанал Болкіах, який також є прем'єр-міністром цієї абсолютної монархії, посів трон 1967 року і править до сьогодні. Обійшла його за тривалістю перебування на престолів лише королева Єлизавета II. Живе султан у найбільшому в світі житловому палаці з майже 1800 кімнатами та приміщеннями.

Велика Британія

Єлизавета ІІ була коронована 1953 року і править дотепер, вже 66 років. Окрім того, що британська королева перебуває на престолі найдовше, вона є і найвпливовішим монархом - під її керівництвом Велика Британія і Північна Ірландія та ще 15 країн Співдружності. Єлизавета ІІ є першою і єдиною жінкою у монаршій родині, яка служила в армії. 

Камбоджа

Король Нородом Сіамоні був обраний радою 2004 року після того, як цар Нородом Сіанук відмовився від престолу. До того, як посісти трон, Нородом Сіамоні був професором з класичних танців та очолював балетну школу. Прямих нащадків він не має, однак у Камбоджі короля обирає спеціальна рада. 

Японія

Новий імператор Японії Нарухіто офіційно посів престол Хризантеми 1 травня 2019 року, ознаменувавши нову імперську епоху в країні. Його попередник - 84-річний імператор Акіхіто зрікся престолу наприкінці квітня. У Японії це відбулося вперше за 200 років. 

Данія

Королева Маргрете II очолює королівський будинок у Данії, до якого входить також і Гренландія. Вона стала другою жінкою-монархом після Маргрете I, яка правила від 1375 до 1412-го. Повернути корону жінкам дозволили поправки до Конституції від 1953 року. 

Йорданія

Король Абдалла ІІ  зійшов на трон 1999 року після смерті свого батька. Монарх полюбляє стрибки з парашутом, катання на мотоциклі та водні види спорту і є затятим шанувальником науково-фантастичного серіалу Star Trek. Він навіть з'явився в одному з його епізодів до своєї коронації - 1995-го.

Кувейт

Шейх Сабах аль-Ахмад аль-Джабер аль-Сабах, якому нині 88 років, був названий еміром 2006 року, після того, як шейх Саад, тодішній принц, не зміг обійняти престол через хворобу. Сабах був міністром закордонних справ Кувейту протягом 40 років - від 1963 до 2003 року. 

Лесото

Король Лесото Летсіє III сходив на престол двічі - 1990 року, коли його батько  Мошвешве ІІ втік з країни. Потім він на короткий термін повернувся і знову став королем 1995-го, однак загинув у ДТП, і Летсіє III знову повернув собі корону. 

Ліхтенштейн

Принц Ганс-Адам очолив мікродержаву із 38 тисячами жителів після смерті його батька, принца Франца Йосифа, 1989 року. Виборці надали йому нові повноваження над урядом під час референдуму 2003 року, після чого він передав щоденне управління своєму синові, принцу Алоїзу. 

Люксембург

Великий князь Анрі став регентом 2000 року, після того, як його батько Жан відмовився від престолу. Герцог же є активним захисником природи і членом фонду Чарльза Дарвіна, який займається збереженням довкілля та біорізноманіття на архіпелазі Галапагос. 

Монако

Князь Монако Альберт II є сином американської актриси Грейс Келлі і князя Реньє III. Альберт професійно займається футболом та гандболом і навіть брав участь в Олімпійських іграх на змаганнях з бобслею. Цікавим є і той факт, що князь дуже пізно одружився - у 51 рік. Його обраницею стала олімпійська плавчиня Шарлін Лінетт Віттсток. 

Марокко

Мохаммед VI посів трон 1999 року і прославився цілою низкою реформ у країні, зокрема щодо боротьби з бідністю та права жінок. Утім, не обійшлося під час його правління і без скандалів. Зокрема, холдингова компанія Мохаммеда VI спливала у витоках Wikileaks щодо хабарництва. 

Нідерланди 

Віллем-Олександр - король Нідерландів. Наразі він другий наймолодший монарх Європи після короля Іспанії Феліпе VI. Цікаво, що навіть після коронації Віллем-Олександр кілька разів працював другим пілотом пасажирського літака авіакомпанії KLM. Літав король інкогніто, аби зберегти ліцензію льотчика.

Норвегія

Гаральд V - король Норвегії. Ще в дитинстві його сім'я була змушена покинути країну під час  Другої світової війни. Повернувся до Норвегії Гаральд 1945 року. Його шлюб з Сонею Харальдсен 1968 року викликав багато розмов,  тому що вона була простачкою. Цікавим є і той факт, що, будучи ще кронпринцем, він тричі представляв Норвегію на Олімпійських іграх у 1964, 1968 та 1972 роках на змаганнях з плавання. 

Оман

Оманом, найстарішою незалежною державою в арабському світі, керує Кабус бен Саїд аль Саїд, який є султаном, прем'єр-міністром і міністром закордонних справ Омана. Серед інших монархів у регіоні він править найдовше - від 1970 року, а очолив державу після повалення власного батька в результаті державного перевороту.

Катар

Емір Катару - Тамім бін Хамад Аль Тані. Владу йому передав 61-річний батько Хамад бін Халіфа Аль-Тані 2013 року, що є рідкістю для цієї країни. Зазвичай еміри правлять тут до своєї смерті. Емір Катару має 12 дітей.

Саудівська Аравія

Саудівська Аравія є абсолютною монархією із королем Салманом ібн Абдулазізом  аль-Саудом на чолі. Його династія має монополію на політичну владу у країні. Трон нині 83-річний Салман займає від 2015. За його указом жінки у Саудівській Аравії отримали право керувати автомобілем.

Іспанія

Король Філіп IV зійшов на трон 19 червня 2014 року після офіційного зречення його батька короля Хуана Карлоса І.Філіп здійснює здебільшого церемоніальну та представницьку роль у державі. Одружився Філіп ще до того, як зійшов на трон - 2003 року. Його обраницею стала журналістка Летиція Ортіс. Вона вже була і шлюбі і вперше вийшла заміж за свого викладача літератури. 

Королівство Свазіленд (Есватіні)

Король Мсваті III керує останньою абсолютною монархією в Африці від 1986 року. 19 квітня 2018 року під час святкування 50-річчя від дня незалежності король оголосив про зміну назви країни Свазіленд на Королівство Есватіні, що означає "земля народу свазі". Мсваті III критикують за розкішний спосіб життя та марнотратство.

Швеція

Карл XVI Густав став королем Швеції від 1973 року. Із майбутньою дружиною та королевою Сільвією Ренатою Зомерлат зустрівся на Олімпійських іграх, де вона працювала перекладачем. Цікавим є той факт, що саме з рук шведського монарха видатні вчені та науковці отримують Нобелівську премію.

Таїланд

Королем Таїланду Маха Вачіралонгкорн став 4 травня 2019 року. За межами рідної країни він відомий доволі ексцентричною поведінкою - під час візиту до Мюнхена з трапа літака він вийшов у короткому білому топі з оголеним животом

Ватикан

Це абсолютна монархія на чолі із Папою Римським, яким від 2013 року є Франциск. У своїх виступах понтифік підтримував Україну, а на зустрічі з вірянами у Римі сказав, що завершує молитву українською, коли молиться за нашу державу.   

Дізнатися більше