Чому скрипить, чим пахне і якого буває кольору. Цікаві факти про сніг

Сніг - цілком звичне явище для української зими, однак є кілька цікавих фактів про нього, про які ви навіть могли не здогадуватися.

Сніг насправді не білий

Сніг, як і частинки льоду, з якого він складається, насправді безбарвний. Він напівпрозорий і відбиває світло, а тому має білий вигляд, особливо, коли вкриває землю. 

І буває навіть кольоровим

Ми звикли бачити сніг білим, але іноді він буває і інших кольорів. Наприклад, рожевим або червоним. Таке явище спостерігається в тих місцях, де поширена водорість хламідомонада сніжна, що надає сніжному покриву відтінки червоного, бурого, жовтого і навіть чорного кольорів. 

Сніг може падати за плюсової температури

Снігопад можна спостерігати і за плюсової температури – до +8 градусів за Цельсієм. Однак для цього має бути дуже низька вологість повітря. Коли сніжинки летять, волога з них випаровується і вони охолоджуються, а тому чим нижча вологість, тим ефективніше відбуватиметься випаровування. 

Чому сніг скрипить?

Під час ходьби снігом ми чуємо характерний скрип. Він виникає через те, що кристали льоду, з яких складається сніг, ламаються під час стиснення і видають своєрідний хрускіт. Його звучання залежить від навколишньої температури. Чим вона нижча, тим міцніші кристалики і голосніший звук. 

Сніг буває не лише на Землі  

Учені з’ясували, що сніг може йти на Марсі, причому навіть під час марсіанського літа і по кілька годин.  Пластівці водяного льоду падають з хмар в атмосфері планети та іноді сягають поверхні. Протягом зими сніг та лід вкривають марсіанські дюни, однак на відміну від земного місцевий сніг сухий. 

Найбільша сніжинка у світі мала розмір обідньої тарілки

Якщо вірити Книзі рекордів Гіннеса, найбільша сніжинка, яку коли-небудь фіксували, мала діаметр у 38 сантиметрів. Вона випала під час снігової бурі у далекому 1887 році в місті Форт Кеог, Монтана, США. Цей рекорд відтоді не вдалося перевершити. 

Звідки береться морозний запах

Молекули запаху сприймаються людиною набагато краще у теплому середовищі, аніж в холодному, і в теплі їхній спектр буде набагато більшим. Холод знижує здатність людей виявляти та розпізнавати запахи, то звідки ж береться морозний аромат? Вчені стверджують, що все, що потрапляє до носа людини ми схильні вважати запахом,  у той час коли насправді це є комбінацією запаху та відчуття. Виходить, люди, яким подобається дихати морозним повітрям, насправді люблять не його запах, а відчуття холоду в носі. 

Інуїти мають десятки визначень для слова "сніг"

Антрополог Франц Боаз під час своєї подорожі у Північній Канаді встановив, що етнічна група корінних народів Північної Америки – інуїти – мають близько 50 слів для визначення різних видів снігу. У деяких джерелах вказано, що їх навіть сотні. Утім, є і критики цієї теорії: лінгвісти кажуть, що більшість «снігових» слів інуїтів мають спільний корінь. 

Дізнатися більше