Відповіді на головні запитання про коронавірус

У Китаї спалахнув невідомий раніше коронавірус. Нових випадків зараження стає дедалі більше, недуга розповзається світом і лякає загадковістю та смертоносністю. Втім коронавіруси спричиняли хвилі захворювань і раніше, тож медики приблизно розуміють, з чим мають справу.

У ВООЗ відповіли на головні запитання щодо нової недуги: звідки ним можна заразитися, які хвороба має симптоми та як захистити себе.

Що таке коронавірус?

Це велике сімейство вірусів – їхній вигляд ученим нагадує корону. Вони викликають різні захворювання: від непримітної застуди до тяжких недугів, як-от близькосхідний респіраторний синдром і важкий гострий респіраторний синдром.

Чи можна підхопити коронавірус від тварини?

Так. Інші коронавіруси вже передавалися від цівети африканської та одногорбих верблюдів. Джерело нового вірусу теж, ймовірно, тварина. Доказів, що домашні улюбленці, коти чи собаки, можуть переносити хворобу, поки що немає.

Чи можуть коронавіруси передаватися від людини?

Так, деякі коронавіруси можуть передаватися й у такий спосіб, зазвичай після близького контакту з інфікованим, наприклад, вдома чи в лікарні. Це стосується і нової хвороби з Китаю.

Які симптоми інфікування?

Респіраторні симптоми, висока температура, кашель, задишка і ускладнене дихання. У більш важких випадках: пневмонія, важкий гострий респіраторний синдром, ниркова недостатність і навіть смерть.

Від нового вірусу є вакцина?

Ні. Вакцин від нових хвороб не існує, доки вони не будуть спеціально розроблені. На це може піти кілька років.

А якесь лікування?

Ні, специфічного лікування немає. Можна полегшити симптоми, тому дії залежать від клінічного стану пацієнта. Інфікованим може дуже допомогти підтримувальна терапія. Антибіотики проти вірусів не застосовують.

Як захистити себе?

Дотримуватись базової гігієни рук та органів дихання, убезпечити продукти харчування і, за можливістю, уникати близького контакту з людьми, у яких є симптоми респіраторного захворювання на кшталт кашлю та чхання.

Що ВООЗ рекомендує країнам?

Зміцнювати епіднагляд за тяжкими гострими респіраторними інфекціями (ТГРІ), аналізувати всі нетипові тенденції захворюваності ТРІ або пневмонією і повідомляти ВООЗ про всі підозрілі та підтверджені випадки раніше невідомого коронавірусу.

Дізнатися більше