Історія, реліквії та пожежа. Головне про Нотр-Дам 

Масштабна пожежа 15 квітня ледь не знищила одну з найвизначніших архітектурних пам’яток світу - собор Паризької Богоматері.

Про історію будівництва символу столиці Франції, цікаві факти про нього та визначні події, які відбувалися у стінах собору – читайте у ТСН Stories. 

 

Коли був побудований Нотр-Дам де Парі

Собор був побудований на невеликому острові під назвою Іль-де-ла-Сіте, посеред Сени у Парижі. Перший камінь споруди був закладений 1163 року за часів правління короля Людовика VII, а завершено будівництво 1345 року. 

Собор в історії

За часів Французької революції у 1790-х роках собор Паризької Богоматері cильно розграбували і пошкодили – статуї на фасаді та всередині обезголовили, а дзвони переплавили на кулі та снаряди. У ці часи собор виконував роль складського приміщення. 

 

Відновлення будівлі почалося з поверненням до церкви та коронацією Наполеона Бонапарта 1804 року. До активної реконструкції серця французької столиці підштовхнула і публікація роману Віктора Гюго "Нотр Дам Де-Парі" 1831 року, що привернув значну увагу до архітектурної пам’ятки. 

1909 року у соборі почався процес беатифікації (зарахування до лику блаженних) національної героїні Франції та військової Жанни д'Арк, яка за 500 років до цього допомагала своїй країні в боротьбі з англійцями. 

Під час Другої Світової собор не зазнав значних руйнувань. Окремі випадкові кулі потрапили у будівлю під час звільнення Парижа у серпні 1944 року. Біля Нотр-Дам де Парі французькі жінки зустрічали солдатів.

(28 серпня 1944, AP Photo)

В архівах збереглося і багато визначних та цікавих фото із собором. Зокрема, із розміщенням та зняттям прапора Національного фронту визволення Південного В'єтнаму.

(19 січня 1969, AP Images).

Фото поминальної служби за колишнім президентом Франції Шарлем де Голлем.

(2 листопада 1970, AP Images). 

Світлина із канатоходцем Філіпом Петі, який пройшов між двома вежами собору на висоті у майже 70 метрів. 

(26 червня 1971, AP Images) 

Група танцівників з Арізони на чолі з керівником культурного центру Форт Апачі 

(6 липня 1977, AP Images) 

Унікальні реліквії та артефакти собору

У Нотр-Дам де Парі зберігалася одна з найголовніших священних реліквій світу  – терновий вінець Ісуса Христа, який 1238 року купив король Франції Людовик IX. 

Фото: Getty Images 

Також тут був і фрагмент Животворного хреста, на якому був розп'ятий Ісус Христос, та цвях, яким його прибили до нього. Врятувати їх з пожежі вдалося завдяки злагодженій роботі французьких рятувальників – цінні артефакти винесли завдяки живому коридору, який утворили пожежники. Згодом реліквії відправлять до Лувру. 

Унікальними є і 13-метрові круглі вітражі  XVIII  століття, на яких зображені біблійні сюжети. Вони дивом вціліли у вогні.

Фото: Getty Images 

Також у соборі була готична статуя Діви Марії разом з дитиною  XIV століття, заввишки майже в два метри, та унікальний орган XV століття. Останній зазнав пошкоджень внаслідок пожежі. 

Фото: Getty Images  

Головне про пожежу у соборі

Полум’я над дахом Нотр-Даму, де відбувалася часткова реставрація, з’явилося близько 19:00 15 квітня за місцевим часом.

Відео: CBC News

Майже за годину обвалився шпиль будівлі, а згодом і дах собору, каркас якої був зроблений з понад 1300 дерев. 

Відео: WELT

За чотири години від початку пожежі вогнеборцям вдалося зупинити розповсюдження полум’я. Основні кам’яні конструкції собору вціліли. 

Президент Франції Еммануель Макрон прибув на місце інциденту і повідомив, що "найгіршого вдалося уникнути". Він пообіцяв відбудувати пошкоджений полум'ям собор. Повністю ліквідована пожежа була вранці 16 квітня. 

Експерти кажуть, що на повне відновлення Нотр-Дам де Парі може знадобитися до 10 років. Французькі магнати вже пожертвували на реконструкцію собору 300 мільйонів євро. 

Собор Паризької Богоматері – найпопулярніша пам’ятка Франції. Щороку її відвідують близько 13 мільйонів людей.   

Дізнатися більше