Неймовірні факти про зорі

__________

На нічному небі видно близько 6 тисяч зірок. Насправді ж їхня кількість є значно більшою і сягає багатьох мільйонів. Які бувають зірки, скільки живуть та що з ними трапляється після смерті - читайте у ТСН Stories. 

__________

Точну кількість зірок у Всесвіті неможливо визначити достеменно: за оцінками астрономів, лише у галактиці Чумацький шлях їх близько 100 тисяч мільйонів.  

Скільки існує зірок

__________

Усі зорі формуються з міжзоряного пилу та газу, які під дією гравітації стискаються та набувають щільності, доки тиск них не стане достатнім для початку процесу термоядерного синтезу - унаслідок цього утворюється небесне тіло. 

Як народжуються

__________

Тривалість життя зірки залежить від її розмірів. Великі зорі живуть усього десять мільйонів років, а середні, на кшталт Сонця, можуть жити до 10 млрд років. 

Скільки живуть

__________

Масивні зорі (понад 5 мас Сонця) спалахують як Наднові. Такий вибух породжує туманність та нейтронну зорю або, у деяких випадках, чорну діру. Менш масивні не вибухають ― вони перетворюються на білих карликів.

Як помирають

__________

Інколи знищити зорю може й чорна діра. Це відбувається, коли небесне тіло наближається до останньої занадто близько. 

Як помирають

__________

Якого кольору бувають:

  • блакитні (найгарячіші - 30 000°С);
  • білі (10 000°С);
  • жовті (6000°С, Сонце – жовта зоря);
  • червоні (найхолодніші,  близько 3000°С). 

__________

Розміри зірок:

  • зорі-надгіганти (найбільші),
  • зорі-гіганти, 
  • зорі-карлики (Сонце – це зоря-карлик),
  • нейтронні зорі (найменші).

__________

Попри той факт, що до складу Сонячної системи входить лише одна зоря, більшість cистем є кратними. Так, система Сіріуса складається з двох зірок, а Скорпіона - аж з семи. 

Зоряні системи

__________

Поміж зір, що можна побачити на нічному небі, Міжнародний астрономічний союз виділяє 88 сузір'їв. Найбільше з них - сузір'я Гідри. 

Сузір'я

__________

Те, наскільки яскравою є зірка, визначається кількістю енергії, яку вона виробляє. Ця характеристика називається світністю. Найяскравішими зорями є Наднові. 

Яскравість зір 

Дізнатися більше