Нобелівська премія 2018: усі лауреати

8 жовтня, 18:02

Нобелівська премія — щорічна премія, яку присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Хто став лауреатами цьогорічного Нобеля - читайте далі.

Нобелівську премію з фізіолоогії або медицини цьогоріч отримали вчені Джеймс Аллісон та Тасуку Хонйо за досягнення у галузі боротьби з раком. Вони розробили революційні методики імунотерапії онкологічних захворювань з використанням Т-клітин. 

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З МЕДИЦИНИ

Джеймс П. Еллісон вивчав білок і виявив, що він діє як гальмо на імунну систему. Вчений зрозумів, що це можна використовувати для того, щоб організм атакував злоякісну пухлину. Він втілив цю концепцію у новому підході до лікування пацієнтів.

Тасуку Хонйо також вивчав білок і на основі цих досліджень розробив ефективну терапію онкологічних захворювань. 

Нобелівську премію з фізики 2018 року отримали вчені Артур Ашкін, Жерар Муру і Донна Стрікленд за "новаторські винаходи у галузі лазерної фізики".

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З ФІЗИКИ

Артур Ашкін винайшов оптичний пінцет, за допомогою якого можна маніпулювати крихітними об’єктами - від невеликих молекул до бактерій. Вперше він використав його у 1987 році.  Відтоді оптичні пінцети широко застосовуються в біологічних дослідженнях.

Жерар Муру та Донна Стрікленд винайшли спосіб контролювати потужність та частоту імпульсу лазера. У 1985 році вони опублікували про це спільну статтю. 

Жерар Муру та Донна Стрікленд винайшли спосіб контролювати потужність та частоту імпульсу лазера. У 1985 році вони опублікували про це спільну статтю. 

Нобелівську премію з хімії розділили вчені Френсіс Арнольд за направлену еволюцію ферментів та Джордж Сміт з Грегорі Вінтером за дослідження пептидів та антитіл.

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З ХІМІЇ

Френсіс Арнольд провела першу спрямовану еволюцію ферментів. Ферменти, вироблені за допомогою цього, використовують для виробництва різноманітних продуктів, зокрема біопалива та лікарських препаратів.

Джордж Сміт розробив метод, завдяки якому бактеріофаг (вірус, який вражає бактерії) стали використовувати для виділення нових протеїнів.

Грегорі Вінтер використав фаговий дисплей (лабораторний метод вивчення білків) для виробництва нових фармацевтичних препаратів. Завдяки ньому створюють антитіла, здатні нейтралізувати токсини, протидіяти аутоімунним захворюванням тощо. 

Нобелівську премію миру 2018 року отримали Деніс Муквеге і Надія Мурад за внесок у боротьбу із сексуальним насильством.

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ МИРУ

Деніс Муквеге провів велику частину свого дорослого життя, допомагаючи жертвам сексуального насильства в Демократичній Республіці Конго. 

Надія Мурад була жертвою зґвалтувань та інших наруг "Ісламської держави". Премію їй присудили за те, що вона не лише розповіла про свої страждання, а й наразі бореться за права інших жертв насильства. 

Лауреатами Нобелівської премії з економіки стали Вільям Нордхаус та Пол Ромер за "інтеграцію зміни клімату в довгостроковий макроекономічний аналіз" та "інтеграцію технологічних інновацій в довгостроковий макроекономічний аналіз". 

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З ЕКОНОМІКИ

Вільям Нордхаус вперше в історію розробив кількісну математичну модель, що описує глобальну взаємодію між економікою та кліматичними змінами. 

Пол Ромер досліджував те, як технологічні інновації впливають на економіку. Його праці поклали основу теорії ендогенного зростання.

Нобелівську премії з літератури цьогоріч відмінили після скандалу. Чоловіка однієї з членкинь академії звинуватили у сексуальному насильстві.  Через "зменшення суспільної довіри" вручення Нобелівської премії з літератури перенесли на наступний рік. 

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З ЛІТЕРАТУРИ

Дізнатися більше