Прокляття та розкоші. Секрети гробниці Тутанхамона

19 лютого, 09:36

 96 років тому англійський археолог Говард Картер відкрив гробницю давньоєгипетського фараона Тутанхамона, що стало однією з найвизначніших історичних знахідок в історії. І смерть короля-хлопчика, і виявлення його саркофага оповиті численними таємницями. Що ж відомо про цю неймовірну знахідку?

Відео leroy li

Картер розпочав розкопки у Долині царів 1907 року. До 1922  знайти нічого визначного не вдалося, і його спонсор, граф Джордж Карнаворн, дав останній шанс - пообіцяв виділити фінанси на останній сезон робіт. 

Відео TECH&TECH BC

4 листопада 1922 року команді археологів вдалося знайти сходи до гробниці, на вході до якої була царська печатка Тутанхамона. 26 листопада Картер зробив невеликий пролам у верхній частині дверей і підсвітив його свічкою. 

Фото Associated Press, 1922

Спочатку я нічого не бачив. Гаряче повітря, що виходило з камери, змушувало полум'я мерехтіти, але потім, коли мої очі звикли до світла, деталі кімнати всередині почали повільно виходити з туману, дивні тварини, статуї і золото. Скрізь блиск золота 

Говард Картер

Сліди входу до гробниці вказували на те, що тут таки побували мародери. Однак навіть попри це тисячі скарбів і, головне, саркофаг із мумією фараона, залишилися недоторканими. 

Через кілька тижнів після входу археологів до гробниці Тутанхамона і без того хворого графа Карнаворна знайшли мертвим у його готельному номері.  В той самий момент у Каїрі зникла електрика. 

Фото Associated Press

ЗМІ одразу ж підхопили цю новину і почали писати про прокляття гробниці, що нібито і вбила багатія, який фінансував розкопки.

Підігріло цю конспірологічну версію і те, що протягом наступних 10 років загинули ще 12 інших учасників експедиції Картера. Сам він, утім, дожив до старості і помер у 64-річному віці від лімфоми.  А Карнаворн помер від укуса комахи. 

Фото Associated Press

Загадковою була і смерть самого Тутанхамона у 18-річному віці. Фараоном він став у віці 8-9 років і правив Єгиптом трохи менше 10 - до 1323 року до н.е. Історики припускали, що король-хлопчик міг бути убитим. 

За допомогою досліджень його мумії вченим вдалося встановити, що Тутанхамон мав низку генетичних хвороб. Ймовірно, його батьки були братом і сестрою.  Король-хлопчик страждав на клишоногість та хворобу кісток, а тому вчені відкинули і другу версію його загибелі - про те, що він нібито впав з коня під час перегонів на колісницях.  

Візуалізація ВВС 

Смертю 18-річного Тутанхамона стала, вочевидь, сукупність слабкого імунітету, хворобливості та малярії чи наслідків важкого перелому ноги.  

Відео Discovery 

Нетривале правління Тутанхамона та бажання наступників стерти його ім’я з історії навпаки зберегло його гробницю на тисячі років - її завалило каміння і про неї просто забули шукачі скарбів. І хоча вона і була пограбована, найцінніші речі залишилися. 

Фото Associated Press

Загалом у кількох кімнатах гробниці було понад 5 тисяч артефактів: трон, скрині, прикраси, статуї, речі побуту і головне - золотий саркофаг з мумією фараона. 

Відео The Discovery of King Tut

В одній з підземних кімнат був великий дерев'яний футляр, всередині якого були ще три, менші за розміром. У ньому лежав прикрашений саркофаг із жовтого кварциту, а під ним ще один - вже з чистого золота.  У ньому і лежала мумія Тутанхамона у золотій поховальній масці з золота.  

The Discovery of King Tut

Розкішне оздоблення гробниці та її невелика площа змусили частину вчених задуматися про те, що насправді це місце поховання готували для мачухи Тутанхамона - Нефертіті, бо ніхто не розраховував на ранню смерть фараона. Гробниця Нефертіті могла розміщуватися у прихованих кімнатах поряд із гробницею короля-хлопчика. 

Фото Associated Press 

Утім, радіолокаційні дослідження в гробниці жодних потаємних приміщень не виявили, а місце поховання Нефертіті так і не знайшли. 

Відео TECH&TECH BC 

Дізнатися більше