Пропагандистські плакати часів Холодної війни

1 лютого, 10:44

Від 1940 років і аж до 1990-х дві наддержави – США та СРСР –  перебували у стані Холодної війни.  Обидві країни активно накопичували ядерну міць та змагалися за першість на геополітичній арені. Ми підібрали для вас найцікавіші плакати тих часів, що наочно показують настрої по обидва боки залізної завіси. 

Протягом Холодної війни США та СРСР докладали значних зусиль, щоб дискредитувати противника. Цей радянський плакат висміює американську демократію під іронічним заголовком "Якщо це свобода, то що в'язниця?"

Країна: СРСР

Натомість, цей американський плакат змальовує трагічне становище Сполучених Штатів Америки, якщо вони коли-небудь опиняться під владою комуністів і має заголовок: "Невже це завтра?"

Країна: США

Створений французькою антикомуністичною групою Paix et Liberté постер висміює Сталіна і зображає його як протестувальника із зловісними мотивами. У одній руці він тримає табличку з написом "Мир", а у іншій – зброю.

Країна: Франція

На цьому американському плакаті комунізм - гігантський червоний восьминіг, чиї щупальця загрожують охопити усю землю. На писку у нього - обличчя Сталіна. Напис до плакату лаконічний: "Як працює комунізм". 

Країна: США

Плакат зображає СРСР та США як ідентичних суперменів і натякає на те, що обидві держави є однаково руйнівними. Створив його польський артист Roman Cieslewicz (1968). 

Країна: Польща

У в'єтнамській війні брали участь Північний – комуністичний – В'єтнам, підтримуваний СРСР, та Південний В'єтнам – на боці якого були США. Переміг Північний В'єтнам. СРСР надзвичайно пишався успіхом. 

Країна:СРСР

Північний В'єтнам також створював свої пропагандистські плакати, на яких зображав США смертоносною країною-агресором. 

Країна: Північний В'єтнам

Плакат напряму висміює політику американців та їхнього президента Річарда Ніксона, зобразивши його верхи на літаку, що скидає бомби. Підпис до постера звучить так: "Ніксонський мир". 

Країна: Північний В'єтнам

У СРСР намагалися довести, що їхні громадяни живуть ліпше. Поширеними були плакати на кшалт цього, який запевнює, що у США люди страждають від безробіття. 

Країна:СРСР

Пропагандисти СРСР також намагалися запевнити громадян у тому, що життя за залізною завісою є не настільки хорошим. "У них лише для багатих достаток, а ми прагнемо загального достатку", - стверджує афіша. 

Країна:СРСР

У часи Холодної війни американські держслужбовці надзвичайно боялися шпигунів.  "Ніколи не недооцінюй  ворога. Будь обережним у питаннях безпеки", - попереджає громадян щодо всевидющого ока СРСР плакат Агентства національної безпеки США . 

Країна: США

На ще одному плакаті американського агентства зображено ведмедя з серпом та молотом. Збоку наявна цитата з твору Кіплінґа — "Мирова з ведмедем". Вона звучить так: "...Щойно забудеш навіть – то чоловік чи звір, то стережися пильно, бо то – ведмежий мир!"

Країна: США

США були не єдиною державою, що побоювалася радянських шпигунів. Британців також попереджали: "Не вихваляйся своєю роботою". 

Країна: Велика Британія

Однією з найголовніших загроз Холодної війни була гонка озброєнь. США та СРСР активно розробляли та тестували ядерну зброю. А на плакатах повсякчас з'являлися попередження стосовно ядерної війни, яка могла трапитися, звичайно ж, лише через дії суперника. 

Країна: СРСР

Про загрозу ядерної війни писали й американці. Так, наприклад, цей плакат розповідає громадянам, що захистити себе від радіоактивних опадів - можливо. Він також спонує їх дізнатися, як саме, у відповідних спеціалістів. 

Країна: США

Радянський плакат закликає зупинити гонку озброєнь, здатну призвести до ядерної війни. На ньому зображено долоні, якими люди ніби намагаються спинити ракети, що наближаються. 

Країна: СРСР

"Жодна військова міць не здатна запобігти нападу на наші міста", - попереджує постер США часів Холодної війни і натякає на те, що американцям слід бути надзвичайно пильними у питаннях безпеки. 

Країна: США

Постер ілюструє один з найбільш напружених моментів Холодної війни - Карибську кризу - коли СРСР розмістив на Кубі свої ракети. На малюнку зображений Фідель Кастро з ядерними боєголовками замість зубів та "стоматолог", що намагається їх "витягти". 

Країна: США

 

 

План Маршала був планом американців допомогти країнам Європи відновитися після Другої світової війни, а також запобігти поширенню комунізму. Плакат зображає, як Сталін - у формі гравця у баскетбол - намагається "перехопити" м'яч і завадити плану реалізуватися. 

Країна: США

Ця карикатира з'явилася на обкладинці книжки-коміксів для дітей, виданої антикомуністичною організацією Catholic Guild у 1960 році. Вона зображає СРСР як айсберг, здатний потопити США.

Країна: США

Дізнатися більше