Чому папуги вміють розмовляти й мислити як люди

_________

Папуги є надзвичайно кмітливими тваринами. Вони не лише здатні відтворювати звуки та мову людей, а й розуміти її. Це, до прикладу, не під силу найближчим біологічним родичам людини у тваринному світі – мавпам. Що ж робить папуг такими особливими? 

_________

Більшість тварин відтворюють лише ті звуки, які є для них властивими. Собака – гавкає, кіт – нявчить. Здатність вивчати нові звуки є рідкістю. Це можуть робити лише білуги, дельфіни, та, як не дивно, деякі види птахів. 

_________

Так, пересмішники часто імітують інших тварин, наприклад, жаб та цвіркунів. А лірохвості птахи можуть навіть повторити штучні звуки на кшталт спуску затвора фотоапарата.

_________

Проте найталановитішими комунікаторами є папуги. Вони не лише з легкістю відтворюють почуті звуки, а й можуть розуміти значення сказаних ними слів. 

_________

Птахи розмовляють за допомогою унікального мовленнєвого органа – сиринкса. Він має зовсім іншу будову, ніж людська гортань. Проте саме завдяки йому пернаті мають здатність відтворювати почуте. 

_________

Для формування звуку птахи скорочують м’язи усередині сиринкса. А приголосні формують за допомогою неймовірно тонкого й гнучкого язика та дзьоба. 

_________

Папуги є єдиними тваринами, що використовують язик у схожий до людей спосіб. Вони рухають ним вперед та назад, щоб видозмінити звук. 

_________

У своєму природному середовищі вони навіть створюють унікальні пісні, що є впізнаваними для їхніх партнерів. Та вміння папуг не обмежуються їхнім хистом до імітації.

_________

Так, знаменитий африканський сірий папуга на ім’я Алекс не лише міг промовляти складні фрази на кшталт "я тебе кохаю". Він застосовував їх для того, щоб ідентифікувати об’єкти, кольори, форми та числа, випрошувати іграшки тощо. 

_________

Своєю кмітливістю папуги завдячують специфічній будові мозку. Дослідження встановили, що щільність нейронів у ділянках мозку папуг, що відповідають за когнітивні здібності, є вищою за щільність нейронів у мозку приматів.

_________

До імітації людської мови птахи зазвичай вдаються у неволі, коли перебувають подалі від інших представників свого виду. Вони є надзвичайно комунікабельними тваринами і таким чином намагаються соціалізуватися з людиною.

Дізнатися більше