Смертоносна зброя: як тестували ядерні бомби

_______

Протягом гонки озброєнь США та СРСР активно розробляли ядерну зброю, яка могла б знищити супротивника.

У період від 1945  до 1962 року американці протестували 210 боєприпасів. Кожен вибух знімали на камери.

Нещодавно Lawrence Livermore National Laboratory оприлюднила частину відео. Якою є смертоносна зброя у дії – дивіться у ТСН Stories.  

16 червня 1945 року американці вперше протестували плутонієву бомбу Gadget. Її вибух був настільки потужним, що кварц та польовий шпат утворили новий сплав – трінітіт. Фактично, таку бомбу американці використали під час бомбардування Нагасакі. 

Кількість випробувань: 1

Операція Trinity, 1945

Початок ядерної епохи

У межах операції Crossroads американці тестували, як вибух ядерної бомби вплине на морські судна, літаки та тварин. Протягом випробування Ейбл на 22 кораблях у тих місцях, де зазвичай перебувають люди, розмістили тварин – з понад 3000 особин загинули 35 %.

Кількість випробувань: 2

Операція Crossroads, 1946 

Тестування зброї на тваринах

У межах операції Greenhouse вперше відбулося випробування ядерних бомб з використанням технології термоядерного синтезу для збільшення викидів енергії. Тестували також вплив вибуху на різноманітні споруди – житлові будинки, корпуси заводів та бункери.

Кількість випробувань: 4

Операція Greenhouse, 1951

Перший вибух з "термоядерним підсиленням"

Протягом серії випробувань у межах операції Tumbler-Snapper американці задіяли понад 7 тисяч військовослужбовців. За допомогою бомбардувальників також тестували оптимальну висоту для того, щоб підірвати бомбу у повітрі.

Кількість випробувань: 7

Операція Tumbler-Snapper, 1951

Випробування за участю військових

Ivy Mike стало першим в історії людства випробуванням термоядерного (водневого) вибухового пристрою. Вибух був настільки потужним, що на його місці утворився кратер завглибшки у 50 метрів та діаметром у 2 кілометри.

Кількість випробувань: 2

Операція Ivy, 1952

Випробування термоядерної бомби

Операція Upshot-Knothole стала дев’ятою у історії американських ядерних випробувань. Вона складалася з 11 ядерних вибухів. У межах операції відбулося перше випробування ядерної артилерії, зокрема снаряду Grable.

Кількість випробувань: 11

Операція Upshot-Knothole, 1953 

Перше випробування ядерної артилерії

Випробування Castle Bravo призвело до надзвичайно сильного радіоактивного забруднення у зоні понад 550 кілометрів. Військових на атолі Рогнерік (240 км від епіцентру вибуху) екстрено евакуювали – усі отримали небезпечну для здоров’я дозу опромінення. 

Кількість випробувань: 6

Операція Castle, 1954

Радіоактивне забруднення

Операція Wigwam мала на меті встановити, чи можливим є використання ядерної зброї проти субмарин і застосування її у реальних бойових ситуаціях. У її межах відбувся перший в історії глибоководний ядерний вибух, що здійняв колосальні хвилі над поверхнею океану.

Кількість випробувань: 1

Операція Wigwam, 1955  

Глибоководний ядерний вибух

Операція Redwing позначилася випробуванням нових типів термоядерних зарядів. Вперше було скинуто водневу бомбу з літака ( протягом випробування Cherokee).

Кількість випробувань: 17

Операція Redwing, 1956    

Випробування нових типів зброї

У межах операції відбувся вибух "Джон", спричинений ракетою з ядерною боєголовкою. 5 офіцерів США провели просто під ядерним грибом фотосесію, щоб довести, що атомна зброя може бути безпечною для здоров’я. Перший з них помер у 1990 році.  

Кількість випробувань: 30

Операція Plumbbob, 1958

Фотосесія в епіцентрі вибуху

Операція Hardtack I включала у себе більше ядерних випробувань, ніж усі попередні.  Їхня загальна кількість склала 35.  У межах операції вперше бомбу здетонували у верхніх шарах атмосфери. Проводилися також підводні й наземні випробування. 

Кількість випробувань: 35

Операція Hardtack I, 1958         

Детонування бомби у верхніх шарах атмосфери 

До серії випробувань увійшло понад 30 вибухів. Американці активно тестували нові типи ядерної зброї та її вплив на навколишнє середовище. Ракета Тор вперше вивела бомбу у навколоземний простір, де її й підірвали.

Кількість випробувань: 31

Операція Dominic, 1962-1963

Термоядерну бомбу виведено у космос

_____

Після операції Dominic американським ядерним випробуванням поклали край.

5 серпня 1963 року США, СРСР та Велика Британія підписали договір про заборону випробувань ядерної зброї у атмосфері, космічному просторі та під водою.

Наразі учасниками договору є 131 держава. Проте деякі країни не полишають тестувань й донині.

Дізнатися більше